Det regnade in mål i Lindehov under onsdagskvällen. Totalt nio puckar tog sig till näten där det största målfirandet gick till Lindlöven. Trots en kvittering inför den andra perioden från den gästande tabelljumbon, Falu IF, så växlade hemmalaget upp sig. Resultatet blev en säker seger med tre poäng samt tre mål till målskillnadsberäkningen.
HockeyEttan är snart halvvägs igenom sitt spelschema, där Lindlöven har inlett säsongen med ett toppbetyg. Den tidigare hemmamatchen slutade däremot med förlust efter att man tappat tempot i spelet mot HC Dalen, ett bortalag som även fick med sig eftertraktade marginaler i målgörandet.
Under onsdagskvällen gästades Lindehov av seriens enda lag som ännu inte har tagit någon poäng till tabellen. Falu IF har haft en tung månad i Ettan, där sju matcher har slutat med lika många förluster. Falulagets match mot Forshaga i seriens tredje omgång är det närmsta laget har sett en seger, då med kvitterade 2-2 inför den tredje perioden.
Inte heller mot Lindlöven skulle säsongens första seger komma för gästerna. Hemmalaget rivstartade matchen med två raka mål innan matchens första powerbreak tog vid. Efter den korta vilan kunde Falu kvittera till 2-2 inför den andra perioden.
Lindlöven slog på repris med två mål innan powerbreak, vilket Falu svarade med en reducering i ett powerplayspel. Under periodens sista minut så utökade Lindlöven till en tvåmålsledning genom Isak Jonsson, som höll höga segerförhoppningar inför den tredje perioden.
Seger blev det också. Marcus Von Der Geest blev periodens enda målgörare i matchens 42:a spelade minut, vilket låste matchen med siffrorna 6-3. Matchen avslutades med knytnävar från många håll, efter att hemmasupportrarna tidigt kunde fira en ny hemmaseger.
Tre nya poäng till Lindlöven gör att man ännu är stabil som tabelltrea med 18 poäng, samma poängantal som Tranås AIF som har +3 mål före Lindlöven.
Resultat Lindlöven-Falu IF
Slutresultat: 6-3 (2-2, 3-1, 1-0)
Skott: 43-29 (17-8, 15-10, 11-11)
Publik: 254 personer
Mål:
1-0 Marcus Von Der Geest (Ass: Simon Brännvall, Lukas Cederholm)
2-0 Lukas Johansson (Ass: Isak Jonsson, Marcus Von Der Geest)
3-2 Isac Hammer (Ass: Joshua Karlsson, Lukas Cederholm)
4-2 Simon Brännvall (Ass: Hannes Wenell, Filip Halvordsson)
5-3 Isak Jonsson (Ass: Olle Hilmersson, Joshua Karlsson)
6-3 Marcus Von Der Geest (Ass: Emil Norberg, Lukas Johansson)
Nästa match: Söndagen 29:e oktober vs Skövde IK i Billingehov med nedsläpp kl. 16.00
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.