Det regnade in mål i Lindehov under onsdagskvällen. Totalt nio puckar tog sig till näten där det största målfirandet gick till Lindlöven. Trots en kvittering inför den andra perioden från den gästande tabelljumbon, Falu IF, så växlade hemmalaget upp sig. Resultatet blev en säker seger med tre poäng samt tre mål till målskillnadsberäkningen.
HockeyEttan är snart halvvägs igenom sitt spelschema, där Lindlöven har inlett säsongen med ett toppbetyg. Den tidigare hemmamatchen slutade däremot med förlust efter att man tappat tempot i spelet mot HC Dalen, ett bortalag som även fick med sig eftertraktade marginaler i målgörandet.
Under onsdagskvällen gästades Lindehov av seriens enda lag som ännu inte har tagit någon poäng till tabellen. Falu IF har haft en tung månad i Ettan, där sju matcher har slutat med lika många förluster. Falulagets match mot Forshaga i seriens tredje omgång är det närmsta laget har sett en seger, då med kvitterade 2-2 inför den tredje perioden.
Inte heller mot Lindlöven skulle säsongens första seger komma för gästerna. Hemmalaget rivstartade matchen med två raka mål innan matchens första powerbreak tog vid. Efter den korta vilan kunde Falu kvittera till 2-2 inför den andra perioden.
Lindlöven slog på repris med två mål innan powerbreak, vilket Falu svarade med en reducering i ett powerplayspel. Under periodens sista minut så utökade Lindlöven till en tvåmålsledning genom Isak Jonsson, som höll höga segerförhoppningar inför den tredje perioden.
Seger blev det också. Marcus Von Der Geest blev periodens enda målgörare i matchens 42:a spelade minut, vilket låste matchen med siffrorna 6-3. Matchen avslutades med knytnävar från många håll, efter att hemmasupportrarna tidigt kunde fira en ny hemmaseger.
Tre nya poäng till Lindlöven gör att man ännu är stabil som tabelltrea med 18 poäng, samma poängantal som Tranås AIF som har +3 mål före Lindlöven.
Resultat Lindlöven-Falu IF
Slutresultat: 6-3 (2-2, 3-1, 1-0)
Skott: 43-29 (17-8, 15-10, 11-11)
Publik: 254 personer
Mål:
1-0 Marcus Von Der Geest (Ass: Simon Brännvall, Lukas Cederholm)
2-0 Lukas Johansson (Ass: Isak Jonsson, Marcus Von Der Geest)
3-2 Isac Hammer (Ass: Joshua Karlsson, Lukas Cederholm)
4-2 Simon Brännvall (Ass: Hannes Wenell, Filip Halvordsson)
5-3 Isak Jonsson (Ass: Olle Hilmersson, Joshua Karlsson)
6-3 Marcus Von Der Geest (Ass: Emil Norberg, Lukas Johansson)
Nästa match: Söndagen 29:e oktober vs Skövde IK i Billingehov med nedsläpp kl. 16.00
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.