För första gången på länge har Lindesbergs invånare blivit fler i antal. Statistiska Centralbyrån presenterar nu en positiv kurva för Lindesbergs del.Under hela 2007 ökade Lindesberg med 30 invånare. Detta att jämföra med föregående år då vi istället tappade 154 invånare. Den negativa trenden inom befolkningsutvecklingen kan därmed vara bruten. Idag bor 23 104 personer i Lindesbergs kommun.
Kommunalråd Anders Larsson blev mycket positivt överraskad när vi underrättade honom om trendbrottet på förmiddagen idag. Han hade nämligen inte hunnit ta del av siffrorna ännu, eftersom han befann sig på tåget mot Stockholm när SCB släppte statistiken.
-Nej, men vad kul! Mycket trevligt att höra! Nu gäller det bara att vi fortsätter att jobba hårt för att utvecklingen fortsätter i denna linje, säger han spontant.
I statistiken ser man att det fortfarande råder ett så kallat födelseunderskott. Fler dör än vad det föds barn. Det är alltså antalet inflyttare som skapar ett plus.
-Vi måste verkligen jobba hårdare för att skapa en kommun där man skapar förutsättningar att bilda familj. Då är det inte bara enstaka saker vi bör jobba, utan en hel enhet. En kommun som har ett bra föreningsliv, ett näringsliv med arbetstillfällen, en bra bostadsmarknad, ett sprudlande kulturliv, goda kommunikationer och mycket mer. Jag tror allt spelar en mycket viktig roll här, säger Anders.
Jobb och boende är ändå grunden. Finns här inga jobb, då flyttar man. Och då minskar naturligtvis också inflytten. Högkonjunkturen är naturligtvis en avgörande roll.
-Visst kan det mycket väl vara så. Vi har ett antal stora industrier och de skriker efter arbetskraft. Samtidigt får vi inte glömma att det är så över hela landet, inte bara här. Och det handlar om att folk väljer att flytta hit för ett arbete i en stad man också vill leva i. Det är det jag menar med att skapa en komplett enhet.
Viktiga skatteslantar rullar tillbaka
Fler invånare innebär fler skatteslantar i kommunens kassa. Kommunen ”tjänar” nämligen 45 000 kr per person och år i skatteintäkter. 30 personer innebär strax över 1,3 miljoner kronor.
Befolkningsutveckling
2007: +30
2006: -154
2005: -72
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com