För första gången på länge har Lindesbergs invånare blivit fler i antal. Statistiska Centralbyrån presenterar nu en positiv kurva för Lindesbergs del.Under hela 2007 ökade Lindesberg med 30 invånare. Detta att jämföra med föregående år då vi istället tappade 154 invånare. Den negativa trenden inom befolkningsutvecklingen kan därmed vara bruten. Idag bor 23 104 personer i Lindesbergs kommun.
Kommunalråd Anders Larsson blev mycket positivt överraskad när vi underrättade honom om trendbrottet på förmiddagen idag. Han hade nämligen inte hunnit ta del av siffrorna ännu, eftersom han befann sig på tåget mot Stockholm när SCB släppte statistiken.
-Nej, men vad kul! Mycket trevligt att höra! Nu gäller det bara att vi fortsätter att jobba hårt för att utvecklingen fortsätter i denna linje, säger han spontant.
I statistiken ser man att det fortfarande råder ett så kallat födelseunderskott. Fler dör än vad det föds barn. Det är alltså antalet inflyttare som skapar ett plus.
-Vi måste verkligen jobba hårdare för att skapa en kommun där man skapar förutsättningar att bilda familj. Då är det inte bara enstaka saker vi bör jobba, utan en hel enhet. En kommun som har ett bra föreningsliv, ett näringsliv med arbetstillfällen, en bra bostadsmarknad, ett sprudlande kulturliv, goda kommunikationer och mycket mer. Jag tror allt spelar en mycket viktig roll här, säger Anders.
Jobb och boende är ändå grunden. Finns här inga jobb, då flyttar man. Och då minskar naturligtvis också inflytten. Högkonjunkturen är naturligtvis en avgörande roll.
-Visst kan det mycket väl vara så. Vi har ett antal stora industrier och de skriker efter arbetskraft. Samtidigt får vi inte glömma att det är så över hela landet, inte bara här. Och det handlar om att folk väljer att flytta hit för ett arbete i en stad man också vill leva i. Det är det jag menar med att skapa en komplett enhet.
Viktiga skatteslantar rullar tillbaka
Fler invånare innebär fler skatteslantar i kommunens kassa. Kommunen ”tjänar” nämligen 45 000 kr per person och år i skatteintäkter. 30 personer innebär strax över 1,3 miljoner kronor.
Befolkningsutveckling
2007: +30
2006: -154
2005: -72
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.