För första gången på länge har Lindesbergs invånare blivit fler i antal. Statistiska Centralbyrån presenterar nu en positiv kurva för Lindesbergs del.Under hela 2007 ökade Lindesberg med 30 invånare. Detta att jämföra med föregående år då vi istället tappade 154 invånare. Den negativa trenden inom befolkningsutvecklingen kan därmed vara bruten. Idag bor 23 104 personer i Lindesbergs kommun.
Kommunalråd Anders Larsson blev mycket positivt överraskad när vi underrättade honom om trendbrottet på förmiddagen idag. Han hade nämligen inte hunnit ta del av siffrorna ännu, eftersom han befann sig på tåget mot Stockholm när SCB släppte statistiken.
-Nej, men vad kul! Mycket trevligt att höra! Nu gäller det bara att vi fortsätter att jobba hårt för att utvecklingen fortsätter i denna linje, säger han spontant.
I statistiken ser man att det fortfarande råder ett så kallat födelseunderskott. Fler dör än vad det föds barn. Det är alltså antalet inflyttare som skapar ett plus.
-Vi måste verkligen jobba hårdare för att skapa en kommun där man skapar förutsättningar att bilda familj. Då är det inte bara enstaka saker vi bör jobba, utan en hel enhet. En kommun som har ett bra föreningsliv, ett näringsliv med arbetstillfällen, en bra bostadsmarknad, ett sprudlande kulturliv, goda kommunikationer och mycket mer. Jag tror allt spelar en mycket viktig roll här, säger Anders.
Jobb och boende är ändå grunden. Finns här inga jobb, då flyttar man. Och då minskar naturligtvis också inflytten. Högkonjunkturen är naturligtvis en avgörande roll.
-Visst kan det mycket väl vara så. Vi har ett antal stora industrier och de skriker efter arbetskraft. Samtidigt får vi inte glömma att det är så över hela landet, inte bara här. Och det handlar om att folk väljer att flytta hit för ett arbete i en stad man också vill leva i. Det är det jag menar med att skapa en komplett enhet.
Viktiga skatteslantar rullar tillbaka
Fler invånare innebär fler skatteslantar i kommunens kassa. Kommunen ”tjänar” nämligen 45 000 kr per person och år i skatteintäkter. 30 personer innebär strax över 1,3 miljoner kronor.
Befolkningsutveckling
2007: +30
2006: -154
2005: -72
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.