De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, åtalas nu vid Örebro tingsrätt. Bland annat ska två av männen utsatt ett barn för gruppvåldtäkt, medan den tredje mannen följde övergreppet via ett Facetime-samtal.
22-åringen åtalas på sammanlagt fem punkter, bland annat två fall av grov våldtäkt mot barn, då han vid två tillfällen ska ha utsatt ett minderårigt barn för övergrepp. Mannen ska även ha filmat våldtäkterna, och ett av övergreppen ska ha haft inslag av våld. 22-åringen åtalas även för grovt barnpornografibrott, då han sparat filmerna och visat dessa för minst en person, samt skickat den till offret. Vidare åtalas han också för medhjälp till grov våldtäkt mot barn, där han ska ha följt en gruppvåldtäkt, utförd av de andra två männen, via ett Facetime-samtal.
Den 21-åriga mannen åtalas för ett fall av grov våldtäkt mot barn, som han ska ha utfört tillsammans med 20-åringen. Han åtalas även för ett fall av våldtäkt mot barn.
”Brottet bör bedömas som grovt eftersom flera gärningspersoner förgripit sig på målsäganden var för sig och i en följd samt då gärningen skett mot betalning”, skriver åklagaren i sin stämningsansökan.
20-åringen åtalas för ett fall av grov våldtäkt mot barn, som han ska ha utfört tillsammans med 21-åringen, samt ett fall av medhjälp till våldtäkt mot barn. Mannen ska då ha stämt träff med offret och sammanfört denna med 21-åringen, han ska även ha varit närvarande under våldtäkten.
Samtliga övergrepp har utförts genom betalning till offren. Bland bevismaterialet i fallet finns bland annat DNA-spår, genomgångar av mobiltelefoner samt swish-historik.
De tre männen nekar till brott.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.