När ungdoms-SM för distriktslag i innebandy avgjordes i Umeå under söndagen var det inte mindre än tre lindekillar som hamnade högst upp på prispallen tillsammans med Örebros distriktslag.
Inför storpublik i Umeå Arena fick de tre lindekillarna Jacob Lihagen, Oskar Svanholm och Tommi Kokko Gidelius kliva upp på prispallen för ta emot sina guldmedaljer i ungdoms-SM i innebandy.
Efter att ha tagit sig igenom gruppspelet obesegrade fick Örebros distrikslag (p16) ta sig an Södermanland i finalen, och även där blev det vinst, med hela 6-2.
– Det är jättekul, en otroligt mäktig känsla! berättar en något nyvaken Jacob Lihagen och fortsätter:
– Vi var favorittippade av tidningen Innebandymagazinet inför SM, så det kändes otroligt skönt att kunna hålla för pressen. Sedan är det väldigt kul att få vinna med just det här laget, det är ett jättebra gäng och vi har blivit väldigt sammansvetsade. Känslan när vi kom in på planen inför finalen, och såg hur mycket folk det var på läktarna, det var mäktigt! avslutar Jacob.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!