Förra sommaren arrangerades en byloppis i Gusselby för första gången i regi av företagarna Kerstin Birath, Maud Eriksson och Rosmarie Haapala. Då detta visade sig uppskattats av såväl deltagarna i byn som människor som besökte nejden för att fynda bland loppisborden, kommer man nu att köra en repris.
– Vi vill att det här blir en tradition i Gusselby, att varje sommar ha en stor byloppis som sätter oss på kartan, säger Kerstin Birath.
För många är loppis synonymt med ett trivsamt sommarnöje, att bege sig ut någonstans i närområdet för att leta fynd man inte visste att man behövde – förrän det uppenbarade sig på ett av de många loppisborden. Trion bakom byloppisen i Gusselby vet sedan tidigare att konceptet är starkt.
– Det blev ju en succé förra året, det var full fart hela dagen. Vi fick knappt tid att sätta oss ner en endaste liten stund, men det var roligt och vi hoppas det blir lika bra drag nu på lördag, säger Kerstin Birath, en av de tre initiativtagarna och huvudarrangörerna bakom eventet.
När man nu för andra året i rad arrangerar en byloppis i Gusselby, ser man det också som början på en ny och stark tradition.
– Vi vill att det här blir en tradition, att varje sommar köra en byloppis som folk kan besöka och ha lite roligt på hemmaplan, man måste ju inte alltid åka till andra sidan jorden för att hitta på något, säger Kerstin.
På fredagsmorgonen konstaterades att man just då hade klart med ett 20-tal deltagare, som kommer att ställa ut bord. Vid initiativtagarnas gårdsbutiker (Hem-ligt, Kerstins Gårdsbutik och Vintage by Magic) kommer det också vara möjligt för en fikapaus.
– Jag har laddat med glass, markerar Kerstin med anledning av väderprognosen som för lördagen utlovar just glassväder.
Gusselbys byloppis arrangeras lördag 27 juni kl. 11-15.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.