Förra sommaren arrangerades en byloppis i Gusselby för första gången i regi av företagarna Kerstin Birath, Maud Eriksson och Rosmarie Haapala. Då detta visade sig uppskattats av såväl deltagarna i byn som människor som besökte nejden för att fynda bland loppisborden, kommer man nu att köra en repris.
– Vi vill att det här blir en tradition i Gusselby, att varje sommar ha en stor byloppis som sätter oss på kartan, säger Kerstin Birath.
För många är loppis synonymt med ett trivsamt sommarnöje, att bege sig ut någonstans i närområdet för att leta fynd man inte visste att man behövde – förrän det uppenbarade sig på ett av de många loppisborden. Trion bakom byloppisen i Gusselby vet sedan tidigare att konceptet är starkt.
– Det blev ju en succé förra året, det var full fart hela dagen. Vi fick knappt tid att sätta oss ner en endaste liten stund, men det var roligt och vi hoppas det blir lika bra drag nu på lördag, säger Kerstin Birath, en av de tre initiativtagarna och huvudarrangörerna bakom eventet.
När man nu för andra året i rad arrangerar en byloppis i Gusselby, ser man det också som början på en ny och stark tradition.
– Vi vill att det här blir en tradition, att varje sommar köra en byloppis som folk kan besöka och ha lite roligt på hemmaplan, man måste ju inte alltid åka till andra sidan jorden för att hitta på något, säger Kerstin.
På fredagsmorgonen konstaterades att man just då hade klart med ett 20-tal deltagare, som kommer att ställa ut bord. Vid initiativtagarnas gårdsbutiker (Hem-ligt, Kerstins Gårdsbutik och Vintage by Magic) kommer det också vara möjligt för en fikapaus.
– Jag har laddat med glass, markerar Kerstin med anledning av väderprognosen som för lördagen utlovar just glassväder.
Gusselbys byloppis arrangeras lördag 27 juni kl. 11-15.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.