Förra sommaren arrangerades en byloppis i Gusselby för första gången i regi av företagarna Kerstin Birath, Maud Eriksson och Rosmarie Haapala. Då detta visade sig uppskattats av såväl deltagarna i byn som människor som besökte nejden för att fynda bland loppisborden, kommer man nu att köra en repris.
– Vi vill att det här blir en tradition i Gusselby, att varje sommar ha en stor byloppis som sätter oss på kartan, säger Kerstin Birath.
För många är loppis synonymt med ett trivsamt sommarnöje, att bege sig ut någonstans i närområdet för att leta fynd man inte visste att man behövde – förrän det uppenbarade sig på ett av de många loppisborden. Trion bakom byloppisen i Gusselby vet sedan tidigare att konceptet är starkt.
– Det blev ju en succé förra året, det var full fart hela dagen. Vi fick knappt tid att sätta oss ner en endaste liten stund, men det var roligt och vi hoppas det blir lika bra drag nu på lördag, säger Kerstin Birath, en av de tre initiativtagarna och huvudarrangörerna bakom eventet.
När man nu för andra året i rad arrangerar en byloppis i Gusselby, ser man det också som början på en ny och stark tradition.
– Vi vill att det här blir en tradition, att varje sommar köra en byloppis som folk kan besöka och ha lite roligt på hemmaplan, man måste ju inte alltid åka till andra sidan jorden för att hitta på något, säger Kerstin.
På fredagsmorgonen konstaterades att man just då hade klart med ett 20-tal deltagare, som kommer att ställa ut bord. Vid initiativtagarnas gårdsbutiker (Hem-ligt, Kerstins Gårdsbutik och Vintage by Magic) kommer det också vara möjligt för en fikapaus.
– Jag har laddat med glass, markerar Kerstin med anledning av väderprognosen som för lördagen utlovar just glassväder.
Gusselbys byloppis arrangeras lördag 27 juni kl. 11-15.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.