Förra sommaren arrangerades en byloppis i Gusselby för första gången i regi av företagarna Kerstin Birath, Maud Eriksson och Rosmarie Haapala. Då detta visade sig uppskattats av såväl deltagarna i byn som människor som besökte nejden för att fynda bland loppisborden, kommer man nu att köra en repris.
– Vi vill att det här blir en tradition i Gusselby, att varje sommar ha en stor byloppis som sätter oss på kartan, säger Kerstin Birath.
För många är loppis synonymt med ett trivsamt sommarnöje, att bege sig ut någonstans i närområdet för att leta fynd man inte visste att man behövde – förrän det uppenbarade sig på ett av de många loppisborden. Trion bakom byloppisen i Gusselby vet sedan tidigare att konceptet är starkt.
– Det blev ju en succé förra året, det var full fart hela dagen. Vi fick knappt tid att sätta oss ner en endaste liten stund, men det var roligt och vi hoppas det blir lika bra drag nu på lördag, säger Kerstin Birath, en av de tre initiativtagarna och huvudarrangörerna bakom eventet.
När man nu för andra året i rad arrangerar en byloppis i Gusselby, ser man det också som början på en ny och stark tradition.
– Vi vill att det här blir en tradition, att varje sommar köra en byloppis som folk kan besöka och ha lite roligt på hemmaplan, man måste ju inte alltid åka till andra sidan jorden för att hitta på något, säger Kerstin.
På fredagsmorgonen konstaterades att man just då hade klart med ett 20-tal deltagare, som kommer att ställa ut bord. Vid initiativtagarnas gårdsbutiker (Hem-ligt, Kerstins Gårdsbutik och Vintage by Magic) kommer det också vara möjligt för en fikapaus.
– Jag har laddat med glass, markerar Kerstin med anledning av väderprognosen som för lördagen utlovar just glassväder.
Gusselbys byloppis arrangeras lördag 27 juni kl. 11-15.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).