Förra sommaren arrangerades en byloppis i Gusselby för första gången i regi av företagarna Kerstin Birath, Maud Eriksson och Rosmarie Haapala. Då detta visade sig uppskattats av såväl deltagarna i byn som människor som besökte nejden för att fynda bland loppisborden, kommer man nu att köra en repris.
– Vi vill att det här blir en tradition i Gusselby, att varje sommar ha en stor byloppis som sätter oss på kartan, säger Kerstin Birath.
För många är loppis synonymt med ett trivsamt sommarnöje, att bege sig ut någonstans i närområdet för att leta fynd man inte visste att man behövde – förrän det uppenbarade sig på ett av de många loppisborden. Trion bakom byloppisen i Gusselby vet sedan tidigare att konceptet är starkt.
– Det blev ju en succé förra året, det var full fart hela dagen. Vi fick knappt tid att sätta oss ner en endaste liten stund, men det var roligt och vi hoppas det blir lika bra drag nu på lördag, säger Kerstin Birath, en av de tre initiativtagarna och huvudarrangörerna bakom eventet.
När man nu för andra året i rad arrangerar en byloppis i Gusselby, ser man det också som början på en ny och stark tradition.
– Vi vill att det här blir en tradition, att varje sommar köra en byloppis som folk kan besöka och ha lite roligt på hemmaplan, man måste ju inte alltid åka till andra sidan jorden för att hitta på något, säger Kerstin.
På fredagsmorgonen konstaterades att man just då hade klart med ett 20-tal deltagare, som kommer att ställa ut bord. Vid initiativtagarnas gårdsbutiker (Hem-ligt, Kerstins Gårdsbutik och Vintage by Magic) kommer det också vara möjligt för en fikapaus.
– Jag har laddat med glass, markerar Kerstin med anledning av väderprognosen som för lördagen utlovar just glassväder.
Gusselbys byloppis arrangeras lördag 27 juni kl. 11-15.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.