Med största sannolikhet kommer Erik Pettersson, Johan Kreij och Mårten Karlsson att ta över Restaurang Golfbiten nästa säsong. Idag drivs verksamheten av Ronnie Pettersson och han har tackat nej till fortsatt förtroende då han skall koncentrera sig mer på de andra verksamheterna han driver parallellt med restaurangen.
Med anledning av att Erik, Johan och Mårten nyligen har sålt Spitfire samt valt att överlåta hotelldriften åt det nystartade bolaget Hotell i Bergslagen, kom erbjudandet från Linde Golfklubb – som äger restaurangen på banan – väldigt påpassligt.
Erik Pettersson bekräftar att det pågår diskussioner med klubben men påpekar att inget är bestämt ännu.
-Vi har en del detaljer att prata igenom först, men det här är ju en verksamhet som vi är bekanta med, så vi ser inga problem i att ta över driften. Vi tyckte det fungerade mycket bra när vi drev Golfbiten tidigare, poängterar Erik.
Fotnot: Ronnie Pettersson driver vid sidan av Golfbiten ett kafé på Plantmarknaden samt en bröd- och chokladbutik intill varuhallarna.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.