För femte året i rad går uppsättningen ”Trollstigen” av stapeln i Löa med start torsdag 1 juli – och biljetterna säljer galet bra.-Vi har sålt bra med biljetter hittills. Det här är en teater som verkligen lockar publik, berättar Ludvig Remb, pressansvarig för Trollstigen.
Trollstigen är en utomhusteater som innebär att publiken får vandra mellan olika scener med start i Löabyn och vidare ut i skogen. Totalt ett 50-tal personer arbetar med uppsättningen på de 10-talet scener som möter publiken under berättelsens gång. Årets föreställning har undertiteln ”Älvan som slutade dansa” och blir en helt unik uppsättning i Löa. Teatern är nämligen ett samarbete mellan Löabygdens hembygdsförening och Mellanfjärdens teater, som normalt kör samma koncept på hemmaplan i Hälsingeskogarna.
-Men just i år är det bara i Löa som teatern arrangeras. Vi räknar med att cirka 900 personer kommer att besöka Löa för att se på föreställningen, för det är just så många biljetter vi har och det är inte så många kvar nu, berättar Ludvig Remb.
Trollstigen har premiär nu på torsdag. Totalt 12 föreställningar ges under de fyra dagarna (torsdag-söndag).
(Uppdatering: Den tidigare uppgiften om antalet sålda biljetter visade sig vara felaktig. Rätt antal sålda hittills är lite drygt 600 st av totalt 900, inget annat.)
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.