För femte året i rad går uppsättningen ”Trollstigen” av stapeln i Löa med start torsdag 1 juli – och biljetterna säljer galet bra.-Vi har sålt bra med biljetter hittills. Det här är en teater som verkligen lockar publik, berättar Ludvig Remb, pressansvarig för Trollstigen.
Trollstigen är en utomhusteater som innebär att publiken får vandra mellan olika scener med start i Löabyn och vidare ut i skogen. Totalt ett 50-tal personer arbetar med uppsättningen på de 10-talet scener som möter publiken under berättelsens gång. Årets föreställning har undertiteln ”Älvan som slutade dansa” och blir en helt unik uppsättning i Löa. Teatern är nämligen ett samarbete mellan Löabygdens hembygdsförening och Mellanfjärdens teater, som normalt kör samma koncept på hemmaplan i Hälsingeskogarna.
-Men just i år är det bara i Löa som teatern arrangeras. Vi räknar med att cirka 900 personer kommer att besöka Löa för att se på föreställningen, för det är just så många biljetter vi har och det är inte så många kvar nu, berättar Ludvig Remb.
Trollstigen har premiär nu på torsdag. Totalt 12 föreställningar ges under de fyra dagarna (torsdag-söndag).
(Uppdatering: Den tidigare uppgiften om antalet sålda biljetter visade sig vara felaktig. Rätt antal sålda hittills är lite drygt 600 st av totalt 900, inget annat.)
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.