Valåret närmar sig och politikerna kommer säkerligen snart att börja smöra med allehanda lovord och visioner som ska få just Dig att nappa och ge din röst till partiet. Och hur ofta man än säger: ”det där går jag inte på” så är det faktiskt just det majoriteten gör. Många röstar även i föräldrarnas fotspår, oavsett om man är politiskt intresserad eller ej. Man vill påverka men kanske inte vågar ta steget in i politiken pga att man tycker det hela verkar jobbigt och fullständigt chanslöst. Så är det inte. Man kan t o m starta sitt eget parti relativt lätt. Det finns väldigt mycket hjälp att få i just den frågan. Flera yngre har tyvärr avstått från att bilda ett eget parti just för att det tidigare varit svårt att finna den information man söker. Numera kan man enkelt surfa sig fram till svar på alla frågeställningar på adressen: www.val.se
För att ställa upp i ett val behövs inte någon partiregistrering göras, det gör man endast för att skydda sitt partinamn och logo. I stort räcker det att man har 50 intresserade personer för att ställa upp i val till kommunfullmäktige, kravet är att dessa 50 har rösträtt i kommunen. Därefter gäller det att klura ut ett namn som man tycker passar just dem, tex Bilisten, Vi under 30, Jobb åt alla, eller Vargens vänner. Sedan är det bara att skicka in anmälan till Valmyndigheten senast den 28 februari 2002.
Eftersom många avstår från att rösta eller ger en blank röst så tyder mycket på att något nytt behövs. Ännu har inget nytt lokalt Lindesbergsparti registrerats hos Valmyndigheten till kommande val, men det är som tidigare nämnt inget krav för att få ställa upp i valet. Enligt rykten som kommit till vår kännedom kan ett nytt parti komma att ställa upp i lokalvalet 2002. För att ditt nya parti ska få något att säga till om måste ca 300 rösta på det för att du ska få en plats i Kommunalfullmäktige. Ju fler röster ju fler platser av de 45 som finns och desto mer får du att säga till om. Förra valet röstade 14.588 personer av 18.689 röstberättigade. Vilket parti tycker du saknas i Lindesberg?
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.