Valåret närmar sig och politikerna kommer säkerligen snart att börja smöra med allehanda lovord och visioner som ska få just Dig att nappa och ge din röst till partiet. Och hur ofta man än säger: ”det där går jag inte på” så är det faktiskt just det majoriteten gör. Många röstar även i föräldrarnas fotspår, oavsett om man är politiskt intresserad eller ej. Man vill påverka men kanske inte vågar ta steget in i politiken pga att man tycker det hela verkar jobbigt och fullständigt chanslöst. Så är det inte. Man kan t o m starta sitt eget parti relativt lätt. Det finns väldigt mycket hjälp att få i just den frågan. Flera yngre har tyvärr avstått från att bilda ett eget parti just för att det tidigare varit svårt att finna den information man söker. Numera kan man enkelt surfa sig fram till svar på alla frågeställningar på adressen: www.val.se
För att ställa upp i ett val behövs inte någon partiregistrering göras, det gör man endast för att skydda sitt partinamn och logo. I stort räcker det att man har 50 intresserade personer för att ställa upp i val till kommunfullmäktige, kravet är att dessa 50 har rösträtt i kommunen. Därefter gäller det att klura ut ett namn som man tycker passar just dem, tex Bilisten, Vi under 30, Jobb åt alla, eller Vargens vänner. Sedan är det bara att skicka in anmälan till Valmyndigheten senast den 28 februari 2002.
Eftersom många avstår från att rösta eller ger en blank röst så tyder mycket på att något nytt behövs. Ännu har inget nytt lokalt Lindesbergsparti registrerats hos Valmyndigheten till kommande val, men det är som tidigare nämnt inget krav för att få ställa upp i valet. Enligt rykten som kommit till vår kännedom kan ett nytt parti komma att ställa upp i lokalvalet 2002. För att ditt nya parti ska få något att säga till om måste ca 300 rösta på det för att du ska få en plats i Kommunalfullmäktige. Ju fler röster ju fler platser av de 45 som finns och desto mer får du att säga till om. Förra valet röstade 14.588 personer av 18.689 röstberättigade. Vilket parti tycker du saknas i Lindesberg?
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.