Valåret närmar sig och politikerna kommer säkerligen snart att börja smöra med allehanda lovord och visioner som ska få just Dig att nappa och ge din röst till partiet. Och hur ofta man än säger: ”det där går jag inte på” så är det faktiskt just det majoriteten gör. Många röstar även i föräldrarnas fotspår, oavsett om man är politiskt intresserad eller ej. Man vill påverka men kanske inte vågar ta steget in i politiken pga att man tycker det hela verkar jobbigt och fullständigt chanslöst. Så är det inte. Man kan t o m starta sitt eget parti relativt lätt. Det finns väldigt mycket hjälp att få i just den frågan. Flera yngre har tyvärr avstått från att bilda ett eget parti just för att det tidigare varit svårt att finna den information man söker. Numera kan man enkelt surfa sig fram till svar på alla frågeställningar på adressen: www.val.se
För att ställa upp i ett val behövs inte någon partiregistrering göras, det gör man endast för att skydda sitt partinamn och logo. I stort räcker det att man har 50 intresserade personer för att ställa upp i val till kommunfullmäktige, kravet är att dessa 50 har rösträtt i kommunen. Därefter gäller det att klura ut ett namn som man tycker passar just dem, tex Bilisten, Vi under 30, Jobb åt alla, eller Vargens vänner. Sedan är det bara att skicka in anmälan till Valmyndigheten senast den 28 februari 2002.
Eftersom många avstår från att rösta eller ger en blank röst så tyder mycket på att något nytt behövs. Ännu har inget nytt lokalt Lindesbergsparti registrerats hos Valmyndigheten till kommande val, men det är som tidigare nämnt inget krav för att få ställa upp i valet. Enligt rykten som kommit till vår kännedom kan ett nytt parti komma att ställa upp i lokalvalet 2002. För att ditt nya parti ska få något att säga till om måste ca 300 rösta på det för att du ska få en plats i Kommunalfullmäktige. Ju fler röster ju fler platser av de 45 som finns och desto mer får du att säga till om. Förra valet röstade 14.588 personer av 18.689 röstberättigade. Vilket parti tycker du saknas i Lindesberg?
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.