Valåret närmar sig och politikerna kommer säkerligen snart att börja smöra med allehanda lovord och visioner som ska få just Dig att nappa och ge din röst till partiet. Och hur ofta man än säger: ”det där går jag inte på” så är det faktiskt just det majoriteten gör. Många röstar även i föräldrarnas fotspår, oavsett om man är politiskt intresserad eller ej. Man vill påverka men kanske inte vågar ta steget in i politiken pga att man tycker det hela verkar jobbigt och fullständigt chanslöst. Så är det inte. Man kan t o m starta sitt eget parti relativt lätt. Det finns väldigt mycket hjälp att få i just den frågan. Flera yngre har tyvärr avstått från att bilda ett eget parti just för att det tidigare varit svårt att finna den information man söker. Numera kan man enkelt surfa sig fram till svar på alla frågeställningar på adressen: www.val.se
För att ställa upp i ett val behövs inte någon partiregistrering göras, det gör man endast för att skydda sitt partinamn och logo. I stort räcker det att man har 50 intresserade personer för att ställa upp i val till kommunfullmäktige, kravet är att dessa 50 har rösträtt i kommunen. Därefter gäller det att klura ut ett namn som man tycker passar just dem, tex Bilisten, Vi under 30, Jobb åt alla, eller Vargens vänner. Sedan är det bara att skicka in anmälan till Valmyndigheten senast den 28 februari 2002.
Eftersom många avstår från att rösta eller ger en blank röst så tyder mycket på att något nytt behövs. Ännu har inget nytt lokalt Lindesbergsparti registrerats hos Valmyndigheten till kommande val, men det är som tidigare nämnt inget krav för att få ställa upp i valet. Enligt rykten som kommit till vår kännedom kan ett nytt parti komma att ställa upp i lokalvalet 2002. För att ditt nya parti ska få något att säga till om måste ca 300 rösta på det för att du ska få en plats i Kommunalfullmäktige. Ju fler röster ju fler platser av de 45 som finns och desto mer får du att säga till om. Förra valet röstade 14.588 personer av 18.689 röstberättigade. Vilket parti tycker du saknas i Lindesberg?
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.