Valåret närmar sig och politikerna kommer säkerligen snart att börja smöra med allehanda lovord och visioner som ska få just Dig att nappa och ge din röst till partiet. Och hur ofta man än säger: ”det där går jag inte på” så är det faktiskt just det majoriteten gör. Många röstar även i föräldrarnas fotspår, oavsett om man är politiskt intresserad eller ej. Man vill påverka men kanske inte vågar ta steget in i politiken pga att man tycker det hela verkar jobbigt och fullständigt chanslöst. Så är det inte. Man kan t o m starta sitt eget parti relativt lätt. Det finns väldigt mycket hjälp att få i just den frågan. Flera yngre har tyvärr avstått från att bilda ett eget parti just för att det tidigare varit svårt att finna den information man söker. Numera kan man enkelt surfa sig fram till svar på alla frågeställningar på adressen: www.val.se
För att ställa upp i ett val behövs inte någon partiregistrering göras, det gör man endast för att skydda sitt partinamn och logo. I stort räcker det att man har 50 intresserade personer för att ställa upp i val till kommunfullmäktige, kravet är att dessa 50 har rösträtt i kommunen. Därefter gäller det att klura ut ett namn som man tycker passar just dem, tex Bilisten, Vi under 30, Jobb åt alla, eller Vargens vänner. Sedan är det bara att skicka in anmälan till Valmyndigheten senast den 28 februari 2002.
Eftersom många avstår från att rösta eller ger en blank röst så tyder mycket på att något nytt behövs. Ännu har inget nytt lokalt Lindesbergsparti registrerats hos Valmyndigheten till kommande val, men det är som tidigare nämnt inget krav för att få ställa upp i valet. Enligt rykten som kommit till vår kännedom kan ett nytt parti komma att ställa upp i lokalvalet 2002. För att ditt nya parti ska få något att säga till om måste ca 300 rösta på det för att du ska få en plats i Kommunalfullmäktige. Ju fler röster ju fler platser av de 45 som finns och desto mer får du att säga till om. Förra valet röstade 14.588 personer av 18.689 röstberättigade. Vilket parti tycker du saknas i Lindesberg?
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.