I den almanacka som Samhällsbyggnad Bergslagen delar ut till hushållen i de fyra kommunerna i norra länsdelen har det upptäckts något som kanske har skapat viss huvudbry hos invånarna. Tryckfelsnisse har nämligen varit lite för ivrig med att starta igång julfirandet i år och har märkt 26 november som första advent – alltså en vecka för tidigt.
– Det är väldigt olyckligt, men tyvärr inget som går att göra något åt i efterhand, säger Eddie Andersson på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Den lokala almanackan, som är skapad av Samhällsbyggnad Bergslagen, går ut till 24 000 hushåll i Nora, Lindesberg, Ljusnarsberg och Hällefors kommun och innehåller samhällsviktig information och lokala evenemang med mera. Nu när juledörren står på glänt har kanske en och annan slagit ett öga efter första advent i almanackan och upptäckt att den 26 november är markerad som just detta. Dessvärre är informationen felaktig då första advent i år infaller först veckan därpå, söndag 3 december. På Samhällsbyggnad Bergslagen kan man inte annat än beklaga misstaget.
– Vi köper in färdiga månadsblad till vår almanacka, men vi brukar ändå alltid korrekturläsa med granskande ögon innan vi trycker upp den. Hur vi har missat detta är det ingen som vet, förklarar Eddie Andersson, och konstaterar att det är väldigt olyckligt.
För att förhindra att misstaget upprepas, har man nu vidtagit åtgärder inför utskicket av nästa års almanacka.
– Vi har satt in extra resurser för att korrekturläsa nästa års almanacka så vi slipper sådana här vansinnigheter, avslutar Eddie Andersson.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.