I den almanacka som Samhällsbyggnad Bergslagen delar ut till hushållen i de fyra kommunerna i norra länsdelen har det upptäckts något som kanske har skapat viss huvudbry hos invånarna. Tryckfelsnisse har nämligen varit lite för ivrig med att starta igång julfirandet i år och har märkt 26 november som första advent – alltså en vecka för tidigt.
– Det är väldigt olyckligt, men tyvärr inget som går att göra något åt i efterhand, säger Eddie Andersson på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Den lokala almanackan, som är skapad av Samhällsbyggnad Bergslagen, går ut till 24 000 hushåll i Nora, Lindesberg, Ljusnarsberg och Hällefors kommun och innehåller samhällsviktig information och lokala evenemang med mera. Nu när juledörren står på glänt har kanske en och annan slagit ett öga efter första advent i almanackan och upptäckt att den 26 november är markerad som just detta. Dessvärre är informationen felaktig då första advent i år infaller först veckan därpå, söndag 3 december. På Samhällsbyggnad Bergslagen kan man inte annat än beklaga misstaget.
– Vi köper in färdiga månadsblad till vår almanacka, men vi brukar ändå alltid korrekturläsa med granskande ögon innan vi trycker upp den. Hur vi har missat detta är det ingen som vet, förklarar Eddie Andersson, och konstaterar att det är väldigt olyckligt.
För att förhindra att misstaget upprepas, har man nu vidtagit åtgärder inför utskicket av nästa års almanacka.
– Vi har satt in extra resurser för att korrekturläsa nästa års almanacka så vi slipper sådana här vansinnigheter, avslutar Eddie Andersson.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.