Tuff årsavslutning för Linde Volley

Med Linde Volleys nya poänggörare Braedyn Tutton skadad så fick den tidigare Linde-spelaren Rebecca Andersson delta som vikarie i årets sista hemmamatch mot Värnamo under lördagen, matchen blev oväntad jämn där båda lagen höll sig nära genom hela matchen gällande poängen men i slutändan så var det bortalaget som höll sig starkast.

Det första setet blev ett riktigt poängbyte där lagen ständigt skiftade poäng genom hela setet, när den första poängen skulle delas ut så var bortalaget Värnamo först till 25 poäng men med Linde på 24 poäng kunde inte bortalaget få poängen då en setseger måste sluta med minst 2 poängs marginal.

Setet fortsatte och trots att Värnamo hade övertag i setet så ändrades siffrorna snabbt till hemmalagets fördel efter att Laura Reeks gjort en viktig poäng genom ett lyckat anfall samtidigt som bortalaget gjorde en anfallsmiss, ställningen ändrades därmed till 27-26.
Hemmalaget kunde dock inte hålla upp sin ledning och med en serve- och anfallsmiss så kunde Värnamo gå in för en anfallspoäng och avgöra setet med de höga poängen 27-29.

När det andra setet blåstes igång så blev det en mardrömsöppning för hemmalaget.
Värnamo inledde starkt i sitt spel och tog i setets inledning 2 snabba poäng via anfall och serve, trots ett lyckat anfall från Lindes Laura Reeks så fortsatte bortalaget med sin poängskörd där de förutom ett lyckat anfall spelade till sig 2 poäng via servar.

Time-outen kom för Linde Volleys räkning men med ett snabbt lagsnack så fortsatte Värnamo att rycka undan med poängen och låg efter några minuter med 3-11 på poängtavlan.
Hemmalaget började dock få upp sitt spel och med två raka servepoäng från Antonia Babic och flera blockeringar av Katrina Janssen vid nätet så var Linde Volley tillbaka i matchen med 10-12.
Värnamo fortsatte dock att hålla upp ledningen och trots fina servepoäng från Antonia Babic och Matilda Ederfors så var bortalagets försprång för stort och det andra setet gick till bortalaget.

Med 0-2 i set så var det enbart ett sätt kvar att rädda segern, detta genom att tvinga in matchen till ett 4:e och framförallt ett 5:e set vilket krävde 3 raka setsegrar från hemmalaget.

Set nummer 3 gick igång med Värnamo i ledningen, Linde var dock snabba att ta över denna då Katrina Janssen gjorde 5 snabba anfallspoäng och hjälpte laget till 11-7.
Ledningen höll sig, trots problem mot setets slut, hela vägen och via en stark serve så avgjorde Laura Reeks det tredje setet med 25-22.

Det fjärde setet blev dock det sista setet, trots en stark inledning av hemmalaget där Linde höll en 5-poängsledning med 16-11 så började missarna i både anfall och servar.
Med fina servar från Laura Reeks så lyckades Linde att återvända till ledningen men efter en serve i nätet så fick Värnamo en ny möjlighet att gå undan med ledningen, möjligheten tog och med en anfallsmiss från hemmalaget så blev det set och match till bortalaget vilket innebar att Linde gick mot säsongens första hemmaförlust.

– Det som är mest irriterande är väl att avsluta året med en förlust, menar ”Matchens Lirare” Laura Reeks efter matchen.

– Det är första matchen efter att vi fått veta att det inte blir något Grand Prix-spel och med det så har vi bytt på vårat spel för att ladda vidare mot slutspelet nästa år, vi verkar ännu inte helt säkra på det spelet och behöver öva på det mer, säjer Laura om lagspelet och fortsätter med lagets skador:

– Vi har många skador som ställer till det i laget, inte bara fysiskt men även psykiskt, med 2 veckor utan matcher så hoppas jag att vi hinner få ihop ett friskare lag inför nästa års matchdebut mot Örebro.
Jag tror att laget kommer stå starkare inför nästa år, det har varit många nya spelare att lära känna genom spel men efter att ha spelat sedan augusti känner jag att vi vet vart vi har varandra.

Resultat Linde Volley-Värnamo
Slutresultat: 1-3 (27-29, 23-25, 25-22, 22-25)
Publik: 94 personer

Poänggörare: Katrina Janssen (23), Laura Reeks (16), Antonia Babic (15), Matilda Ederfors (4), Sofie Fahlin (4), Rebecca Andersson (3), Linnea Skogsberg (2)

Matchens Lirare: Laura Reeks

Nästa hemmamatch: Lördag 4/1 vs Örebro med matchstart kl. 15.00

Publicerad 14 december 2019 klockan 20:55

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.

15 september 2026 klockan 12:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Region Örebro län

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.

15 september 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt ...

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit ...

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Foto: Jennie Einarsson

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.

13 september 2026 klockan 13:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com

12 september 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
12 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
12 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Jenny Steen (S), Charlotta Englund (C) och Behcet Barsom (KD). Pressbilder Region Örebro län. Foto: Pavel Koubek

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.

11 september 2026 klockan 14:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens ...

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.

10 september 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg...

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med ...

Foto: Jennie Einarsson

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.

7 september 2026 klockan 09:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...
4 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
4 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att ...
4 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-29

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-28

2026-09-16 00:41