Tuff årsavslutning för Linde Volley

Med Linde Volleys nya poänggörare Braedyn Tutton skadad så fick den tidigare Linde-spelaren Rebecca Andersson delta som vikarie i årets sista hemmamatch mot Värnamo under lördagen, matchen blev oväntad jämn där båda lagen höll sig nära genom hela matchen gällande poängen men i slutändan så var det bortalaget som höll sig starkast.

Det första setet blev ett riktigt poängbyte där lagen ständigt skiftade poäng genom hela setet, när den första poängen skulle delas ut så var bortalaget Värnamo först till 25 poäng men med Linde på 24 poäng kunde inte bortalaget få poängen då en setseger måste sluta med minst 2 poängs marginal.

Setet fortsatte och trots att Värnamo hade övertag i setet så ändrades siffrorna snabbt till hemmalagets fördel efter att Laura Reeks gjort en viktig poäng genom ett lyckat anfall samtidigt som bortalaget gjorde en anfallsmiss, ställningen ändrades därmed till 27-26.
Hemmalaget kunde dock inte hålla upp sin ledning och med en serve- och anfallsmiss så kunde Värnamo gå in för en anfallspoäng och avgöra setet med de höga poängen 27-29.

När det andra setet blåstes igång så blev det en mardrömsöppning för hemmalaget.
Värnamo inledde starkt i sitt spel och tog i setets inledning 2 snabba poäng via anfall och serve, trots ett lyckat anfall från Lindes Laura Reeks så fortsatte bortalaget med sin poängskörd där de förutom ett lyckat anfall spelade till sig 2 poäng via servar.

Time-outen kom för Linde Volleys räkning men med ett snabbt lagsnack så fortsatte Värnamo att rycka undan med poängen och låg efter några minuter med 3-11 på poängtavlan.
Hemmalaget började dock få upp sitt spel och med två raka servepoäng från Antonia Babic och flera blockeringar av Katrina Janssen vid nätet så var Linde Volley tillbaka i matchen med 10-12.
Värnamo fortsatte dock att hålla upp ledningen och trots fina servepoäng från Antonia Babic och Matilda Ederfors så var bortalagets försprång för stort och det andra setet gick till bortalaget.

Med 0-2 i set så var det enbart ett sätt kvar att rädda segern, detta genom att tvinga in matchen till ett 4:e och framförallt ett 5:e set vilket krävde 3 raka setsegrar från hemmalaget.

Set nummer 3 gick igång med Värnamo i ledningen, Linde var dock snabba att ta över denna då Katrina Janssen gjorde 5 snabba anfallspoäng och hjälpte laget till 11-7.
Ledningen höll sig, trots problem mot setets slut, hela vägen och via en stark serve så avgjorde Laura Reeks det tredje setet med 25-22.

Det fjärde setet blev dock det sista setet, trots en stark inledning av hemmalaget där Linde höll en 5-poängsledning med 16-11 så började missarna i både anfall och servar.
Med fina servar från Laura Reeks så lyckades Linde att återvända till ledningen men efter en serve i nätet så fick Värnamo en ny möjlighet att gå undan med ledningen, möjligheten tog och med en anfallsmiss från hemmalaget så blev det set och match till bortalaget vilket innebar att Linde gick mot säsongens första hemmaförlust.

– Det som är mest irriterande är väl att avsluta året med en förlust, menar ”Matchens Lirare” Laura Reeks efter matchen.

– Det är första matchen efter att vi fått veta att det inte blir något Grand Prix-spel och med det så har vi bytt på vårat spel för att ladda vidare mot slutspelet nästa år, vi verkar ännu inte helt säkra på det spelet och behöver öva på det mer, säjer Laura om lagspelet och fortsätter med lagets skador:

– Vi har många skador som ställer till det i laget, inte bara fysiskt men även psykiskt, med 2 veckor utan matcher så hoppas jag att vi hinner få ihop ett friskare lag inför nästa års matchdebut mot Örebro.
Jag tror att laget kommer stå starkare inför nästa år, det har varit många nya spelare att lära känna genom spel men efter att ha spelat sedan augusti känner jag att vi vet vart vi har varandra.

Resultat Linde Volley-Värnamo
Slutresultat: 1-3 (27-29, 23-25, 25-22, 22-25)
Publik: 94 personer

Poänggörare: Katrina Janssen (23), Laura Reeks (16), Antonia Babic (15), Matilda Ederfors (4), Sofie Fahlin (4), Rebecca Andersson (3), Linnea Skogsberg (2)

Matchens Lirare: Laura Reeks

Nästa hemmamatch: Lördag 4/1 vs Örebro med matchstart kl. 15.00

Publicerad 14 december 2019 klockan 20:55

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.

27 september 2026 klockan 20:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Thea Fromell och Meja Sanden stannade till för att köpa en ny sorts remmar som de inte testat tidigare. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.

25 september 2026 klockan 17:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län ...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

Bland mossa och svampar. Foto: Sami Rahkonen.

FotoFredag: Svamptider

FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.

25 september 2026 klockan 10:02 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Professionell pizzabakning på schemat för eleverna från anpassad grundskola. Foto: Privat

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag

Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.

24 september 2026 klockan 18:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett ...
24 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart - förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg p...
24 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ...
23 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Platsen där den nya Willysbutiken är tänkt att etableras. Foto: Camilla Lagerman

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.

22 september 2026 klockan 12:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge

Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville ...

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt

Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar hö...

Efter vårdkampen i norr – får plats i riksdagen

Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. ...

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Räven!

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots ...

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter

Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit...

Billerud flaggar för lukt och buller

Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhå...

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går ...

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminä...

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Foto: Valmyndigheten

Många incidenter även i Lindesbergs kommun

Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.

16 september 2026 klockan 15:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta ...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna ...
14 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-14

2026-09-14

2026-09-13

2026-09-12

2026-09-12

2026-09-12

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-10

2026-09-10

2026-09-28 12:58