Den åttonde omgången i Allsvenskan skulle spelas i Jönköping där Anderstorp väntade, besöket slutade med en mardrömsinledning för LIF Lindesberg där man stod med ett sexmålsunderläge inför den andra halvleken, detta gjorde att man helt enkelt fick för svårt att ta ikapp.
Det blev en tur till Jönköping som fick avsluta veckan för LIF Lindesberg.
Anderstorps stod som motståndare under söndagens Allsvenska match där laget fick ett ”kärt” återseende i form av Filip Ottosson, en spelare som under den förra säsongen spelade i den orangea tröjan.
Denna gång stod Ottosson som en konkurrent men med Fatlum Ahmeti redo i LIF-truppen för sin första bortamatch för säsongen, så kändes det som att två nya poäng skulle plockas.
LIF stötte dock tidigt på problem, med en stark inledning från Anderstorp där man även fick igenom ett tidigt straffmål så inledde LIF-truppen med ett 4-1-underläge på poängtavlan.
Anderstorp fortsatte sitt spel och kunde fortsätta att utöka sin poängskörd där man även lyckades få med sig en ny straff, ett straffskott som slutade med mål.
Efter motståndarlagets andra straffmål inkasserat med 50 minuter kvar av matchen så tog LIF ut matchens första time-out. Därefter började målgörandet stärka sig hos LIF Lindesberg, både Fatlum Ahmeti och lagkapten Gustaf Ekström fick igenom skott som ledde till mål och med ett straffmål från Jesper Nilsson som ändrade ställningen till 12-8, såg det ut som att LIF var tillbaka i matchen.
Anderstorp höll däremot marginalerna på sin sida och med 19-13 på poängtavlan när 30 sekunder återstod så kom Anderstorps första time-out, förhoppningarna fanns såklart i att få in sitt tjugonde mål men motståndarlaget fick aldrig igenom bollen och de fick nöja sig med en sexmålsledning inför den avgörande halvleken.
Det blev ett målbyte som inledde den andra halvleken men med närmare 20 minuter kvar började oron att komma hos Anderstorp, med sex raka mål från LIF medan Anderstorp enbart hunnit med ett under samma tid så begärdes en time-out med siffrorna 27-22.
Hoppet på en seger började dock tunnas ut för LIF Lindesberg som aldrig kom tillräckligt nära för att få med sig någon poäng, inom de sista 10 minuterna så lyckades Jesper Nilsson, Algot Hane och Max Broman att minska avståndet till ledningen men när Gustaf Ekström spelade in matchens sista mål så var ledningen för långt borta.
Resultat Anderstorps SK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 34-30 (19-13)
Publik: 86 personer
Målgörare: Fatlum Ahmeti (6), Algot Hane (5), Jesper Nilsson (5), Gustaf Ekström (4), Max Broman (3), Karl Zetterlund (3), Martin Boija (2), Fabian Lindholm (1), Jesper Hedar (1)
Läget i tabellen: Med totalt sex poäng i den Allsvenska tabellen så placerar sig LIF Lindesberg som första lag under det negativa kvalstrecket, Vinslöv innehar samma poängantal men placeras ovanför strecket på grund av bättre målskillnad.
Hammarby står ännu obesegrade på sina sju spelade matcher medan AIK ännu inte spräckt vinnarnollan och hittas sist.
Nästa motståndare för LIF är Karlskrona som hittas 6:a i tabellen med 9 poäng och är bara en seger ifrån det positiva kvalstrecket.
Nästa match: Lördag 7:e november vs HIF Karlskrona i Brinova Arena med matchstart kl. 16.00
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.