Det blev en trist inledning inom Allsvenskans nya säsong för LIF Lindesberg. Det orangea laget inledde starkt med två inledande mål mot seriens stora favoriter Hammarby men fick i slutändan se sig besegrade med bred marginal efter att det aktuella hemmalaget fått upp ett starkt försvar.
Den Allsvenska serien har äntligen dragit igång på nytt. På lördagskvällen fick LIF Lindesberg inleda sin nya säsong på det tuffaste möjliga viset genom att få möta Hammarby, ett lag som majoriteten av handbollsvärldens experter tippar till seriens slutsegrare.
Alla matcher ska dock spelas och där kan ännu vad som helst hända.
Med matchen igång i Eriksdalshallen var LIF snabba med bollen och med bara lite över en minut av matchtid stod Lindesbergarna med ledningen efter att Max Broman spelat in 0-2, motståndarna ökade efter det upp sitt försvar och med det även målen där ”Bajen” stod med 6 raka mål precis innan matchens 8:e minut.
Redan efter tio och en halv minut lade LIF Lindesberg in matchens första time-outkort, trots ett gemensamt uppsnack med laget så hade det orangea LIF Lindesberg svårt att ta sig förbi Hammarbys försvar med målvakt Alexander Holmberg i spetsen och vid halvtidsvilan såg det mörkt ut för LIF som låg under med 18-11.
Det var Linde-laget som fick inleda den andra halvleken i anfall men trots detta hade de orangea spelarna det fortsatt svårt att komma igenom det tuffa försvaret som Hammarby lyckats att bygga upp under den första halvleken, trots två snyggt inspelade mål där Jesper Nilsson och Herman Bosson bjöd på varsitt mål så låg LIF under med hela tio mål när nästa time-out begärdes.
Med tolv minuter kvar av matchen började målgörandet att visa sig för LIF Lindesberg där även målvakten Ludvig Mattsson bjöd på flertalet snygga räddningar, trots detta hade Linde-laget för många mål att ta ikapp för att kunna spela sig tillbaka in i matchen och med det tuffa försvaret ännu uppställt hos Hammarby så inledde LIF Lindesberg sin nya säsong med en tung förlust där Jesper Nilsson avslutade matchen med ett sista mål innan slutsignalen ljöd.
Hammarby IF HF – LIF Lindesberg
Slutresultat: 36-21 (18-11)
Publik: 50 personer (Maxgränsen för Folkhälsomyndighetens tillfälliga regler om publikantal)
Målgörare: Max Broman (7), Jesper Nilsson (5), Herman Bosson (3), Joel Karlström (2), Karl Zetterlund (2), Martin Boija, Emil Pettersson
Matchens lirare: Max Broman
Nästa bortamatch: Söndag 20:e september vs VästeråsIrsta i Västerås Arena med matchstart kl. 17.00
Övriga resultat:
Kärra-Amo – 27-38
AIK-Skånela – 20-27
Tyresö-Anderstorp – 24-32
Kungälv-Rimbo – 31-23
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.