Det blev en trist inledning inom Allsvenskans nya säsong för LIF Lindesberg. Det orangea laget inledde starkt med två inledande mål mot seriens stora favoriter Hammarby men fick i slutändan se sig besegrade med bred marginal efter att det aktuella hemmalaget fått upp ett starkt försvar.
Den Allsvenska serien har äntligen dragit igång på nytt. På lördagskvällen fick LIF Lindesberg inleda sin nya säsong på det tuffaste möjliga viset genom att få möta Hammarby, ett lag som majoriteten av handbollsvärldens experter tippar till seriens slutsegrare.
Alla matcher ska dock spelas och där kan ännu vad som helst hända.
Med matchen igång i Eriksdalshallen var LIF snabba med bollen och med bara lite över en minut av matchtid stod Lindesbergarna med ledningen efter att Max Broman spelat in 0-2, motståndarna ökade efter det upp sitt försvar och med det även målen där ”Bajen” stod med 6 raka mål precis innan matchens 8:e minut.
Redan efter tio och en halv minut lade LIF Lindesberg in matchens första time-outkort, trots ett gemensamt uppsnack med laget så hade det orangea LIF Lindesberg svårt att ta sig förbi Hammarbys försvar med målvakt Alexander Holmberg i spetsen och vid halvtidsvilan såg det mörkt ut för LIF som låg under med 18-11.
Det var Linde-laget som fick inleda den andra halvleken i anfall men trots detta hade de orangea spelarna det fortsatt svårt att komma igenom det tuffa försvaret som Hammarby lyckats att bygga upp under den första halvleken, trots två snyggt inspelade mål där Jesper Nilsson och Herman Bosson bjöd på varsitt mål så låg LIF under med hela tio mål när nästa time-out begärdes.
Med tolv minuter kvar av matchen började målgörandet att visa sig för LIF Lindesberg där även målvakten Ludvig Mattsson bjöd på flertalet snygga räddningar, trots detta hade Linde-laget för många mål att ta ikapp för att kunna spela sig tillbaka in i matchen och med det tuffa försvaret ännu uppställt hos Hammarby så inledde LIF Lindesberg sin nya säsong med en tung förlust där Jesper Nilsson avslutade matchen med ett sista mål innan slutsignalen ljöd.
Hammarby IF HF – LIF Lindesberg
Slutresultat: 36-21 (18-11)
Publik: 50 personer (Maxgränsen för Folkhälsomyndighetens tillfälliga regler om publikantal)
Målgörare: Max Broman (7), Jesper Nilsson (5), Herman Bosson (3), Joel Karlström (2), Karl Zetterlund (2), Martin Boija, Emil Pettersson
Matchens lirare: Max Broman
Nästa bortamatch: Söndag 20:e september vs VästeråsIrsta i Västerås Arena med matchstart kl. 17.00
Övriga resultat:
Kärra-Amo – 27-38
AIK-Skånela – 20-27
Tyresö-Anderstorp – 24-32
Kungälv-Rimbo – 31-23
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.