Det blev en trist inledning inom Allsvenskans nya säsong för LIF Lindesberg. Det orangea laget inledde starkt med två inledande mål mot seriens stora favoriter Hammarby men fick i slutändan se sig besegrade med bred marginal efter att det aktuella hemmalaget fått upp ett starkt försvar.
Den Allsvenska serien har äntligen dragit igång på nytt. På lördagskvällen fick LIF Lindesberg inleda sin nya säsong på det tuffaste möjliga viset genom att få möta Hammarby, ett lag som majoriteten av handbollsvärldens experter tippar till seriens slutsegrare.
Alla matcher ska dock spelas och där kan ännu vad som helst hända.
Med matchen igång i Eriksdalshallen var LIF snabba med bollen och med bara lite över en minut av matchtid stod Lindesbergarna med ledningen efter att Max Broman spelat in 0-2, motståndarna ökade efter det upp sitt försvar och med det även målen där ”Bajen” stod med 6 raka mål precis innan matchens 8:e minut.
Redan efter tio och en halv minut lade LIF Lindesberg in matchens första time-outkort, trots ett gemensamt uppsnack med laget så hade det orangea LIF Lindesberg svårt att ta sig förbi Hammarbys försvar med målvakt Alexander Holmberg i spetsen och vid halvtidsvilan såg det mörkt ut för LIF som låg under med 18-11.
Det var Linde-laget som fick inleda den andra halvleken i anfall men trots detta hade de orangea spelarna det fortsatt svårt att komma igenom det tuffa försvaret som Hammarby lyckats att bygga upp under den första halvleken, trots två snyggt inspelade mål där Jesper Nilsson och Herman Bosson bjöd på varsitt mål så låg LIF under med hela tio mål när nästa time-out begärdes.
Med tolv minuter kvar av matchen började målgörandet att visa sig för LIF Lindesberg där även målvakten Ludvig Mattsson bjöd på flertalet snygga räddningar, trots detta hade Linde-laget för många mål att ta ikapp för att kunna spela sig tillbaka in i matchen och med det tuffa försvaret ännu uppställt hos Hammarby så inledde LIF Lindesberg sin nya säsong med en tung förlust där Jesper Nilsson avslutade matchen med ett sista mål innan slutsignalen ljöd.
Hammarby IF HF – LIF Lindesberg
Slutresultat: 36-21 (18-11)
Publik: 50 personer (Maxgränsen för Folkhälsomyndighetens tillfälliga regler om publikantal)
Målgörare: Max Broman (7), Jesper Nilsson (5), Herman Bosson (3), Joel Karlström (2), Karl Zetterlund (2), Martin Boija, Emil Pettersson
Matchens lirare: Max Broman
Nästa bortamatch: Söndag 20:e september vs VästeråsIrsta i Västerås Arena med matchstart kl. 17.00
Övriga resultat:
Kärra-Amo – 27-38
AIK-Skånela – 20-27
Tyresö-Anderstorp – 24-32
Kungälv-Rimbo – 31-23
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.