Med en svår match på bortaplan mot Hylte Halmstad så blev även hemmamatchen mot Linköping svår för Linde Volley. Även om hemmalaget kunde avgöra det andra setet efter en jämn avslutning, så fortsatte matchen med två förlorande set. Förlusten gör att Linde Volley nu ligger tredje sist i tabellen inför två mycket tuffa matcher.
Efter tre svåra set på bortaplan mot det favorittippade Hylte Halmstad, så var det dags för säsongens tredje hemmamatch under helgen där Linköpings VC. Bortalaget inledde säsongen på hemmaplan med slutsiffrorna 2-3 mot just Hylte Halmstad och har haft en bra början av serien.
När laget gästade Lindesberg blev det en strid om setsiffrorna, där hemmalaget fick det tufft.
Efter att Linköping sprungit iväg med det första setet så blev det istället rejäl kamp om set två. Linde Volley tog direkt ledningen och satte även press på Linköping som gjorde en del missar i spelet. Från 14-11 kunde Linde Volley utöka ledningen till 18-12 och även om Linköping spelade upp sig mot setets slut, så lyckades hemmalaget att ta med sig en setseger.
De två resterande seten slutade med klara förluster efter repriser från det första setet. Liza Morozova blev på nytt hemmalagets poängbästa spelare, medan hemmatruppens blockerare Klaudia Grelowska fick göra sin första match i Lindetröjan efter skada.
Med fyra färdigspelade matcher placeras Linde Volley nära botten och har två tuffa matcher framför sig. Både Engelholm och Örebro är nästa motståndare, två lag som är duktiga på att kvala sig långt i SM-slutspelen.
Resultat Linde Volley-Linköpings VC
Slutresultat: 1-3 (18-25, 27-25, 14-25, 14-25)
Publik: 122 personer
Poänggörare: Liza Morozova (21), Irelis Ilarraza (9), Klaudia Grelowska (9), Isabella Mauksch (6), Emma Ståhlberg Garcia (4), Felicia Berggren (2), Elsa Eremo (1)
Läget i tabellen efter lördagens match:
1. Hylte Halmstad VBK – 11 poäng (4 spelade matcher)
2. Örebro VBS – 9 poäng (3 spelade matcher)
3. Gislaved VBK – 6 poäng (3 spelade matcher)
4. Engelholms VS – 6 poäng (3 spelade matcher)
——
5. Linköpings VC – 6 poäng (3 spelade matcher)
6. Sollentuna VK – 6 poäng (4 spelade matcher
7. RIG Falköping – 6 poäng (4 spelade matcher)
8. Lunds VK – 4 poäng (4 spelade matcher)
9. Linde Volley – 3 poäng (4 spelade matcher)
——
10. IKSU – 3 poäng (4 spelade matcher)
11. Göteborg VBK – 0 poäng (4 spelade matcher)
Nästa hemmamatch: Onsdagen 13:e november vs Örebro VBS i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.