Med en svår match på bortaplan mot Hylte Halmstad så blev även hemmamatchen mot Linköping svår för Linde Volley. Även om hemmalaget kunde avgöra det andra setet efter en jämn avslutning, så fortsatte matchen med två förlorande set. Förlusten gör att Linde Volley nu ligger tredje sist i tabellen inför två mycket tuffa matcher.
Efter tre svåra set på bortaplan mot det favorittippade Hylte Halmstad, så var det dags för säsongens tredje hemmamatch under helgen där Linköpings VC. Bortalaget inledde säsongen på hemmaplan med slutsiffrorna 2-3 mot just Hylte Halmstad och har haft en bra början av serien.
När laget gästade Lindesberg blev det en strid om setsiffrorna, där hemmalaget fick det tufft.
Efter att Linköping sprungit iväg med det första setet så blev det istället rejäl kamp om set två. Linde Volley tog direkt ledningen och satte även press på Linköping som gjorde en del missar i spelet. Från 14-11 kunde Linde Volley utöka ledningen till 18-12 och även om Linköping spelade upp sig mot setets slut, så lyckades hemmalaget att ta med sig en setseger.
De två resterande seten slutade med klara förluster efter repriser från det första setet. Liza Morozova blev på nytt hemmalagets poängbästa spelare, medan hemmatruppens blockerare Klaudia Grelowska fick göra sin första match i Lindetröjan efter skada.
Med fyra färdigspelade matcher placeras Linde Volley nära botten och har två tuffa matcher framför sig. Både Engelholm och Örebro är nästa motståndare, två lag som är duktiga på att kvala sig långt i SM-slutspelen.
Resultat Linde Volley-Linköpings VC
Slutresultat: 1-3 (18-25, 27-25, 14-25, 14-25)
Publik: 122 personer
Poänggörare: Liza Morozova (21), Irelis Ilarraza (9), Klaudia Grelowska (9), Isabella Mauksch (6), Emma Ståhlberg Garcia (4), Felicia Berggren (2), Elsa Eremo (1)
Läget i tabellen efter lördagens match:
1. Hylte Halmstad VBK – 11 poäng (4 spelade matcher)
2. Örebro VBS – 9 poäng (3 spelade matcher)
3. Gislaved VBK – 6 poäng (3 spelade matcher)
4. Engelholms VS – 6 poäng (3 spelade matcher)
——
5. Linköpings VC – 6 poäng (3 spelade matcher)
6. Sollentuna VK – 6 poäng (4 spelade matcher
7. RIG Falköping – 6 poäng (4 spelade matcher)
8. Lunds VK – 4 poäng (4 spelade matcher)
9. Linde Volley – 3 poäng (4 spelade matcher)
——
10. IKSU – 3 poäng (4 spelade matcher)
11. Göteborg VBK – 0 poäng (4 spelade matcher)
Nästa hemmamatch: Onsdagen 13:e november vs Örebro VBS i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.