Med en svår match på bortaplan mot Hylte Halmstad så blev även hemmamatchen mot Linköping svår för Linde Volley. Även om hemmalaget kunde avgöra det andra setet efter en jämn avslutning, så fortsatte matchen med två förlorande set. Förlusten gör att Linde Volley nu ligger tredje sist i tabellen inför två mycket tuffa matcher.
Efter tre svåra set på bortaplan mot det favorittippade Hylte Halmstad, så var det dags för säsongens tredje hemmamatch under helgen där Linköpings VC. Bortalaget inledde säsongen på hemmaplan med slutsiffrorna 2-3 mot just Hylte Halmstad och har haft en bra början av serien.
När laget gästade Lindesberg blev det en strid om setsiffrorna, där hemmalaget fick det tufft.
Efter att Linköping sprungit iväg med det första setet så blev det istället rejäl kamp om set två. Linde Volley tog direkt ledningen och satte även press på Linköping som gjorde en del missar i spelet. Från 14-11 kunde Linde Volley utöka ledningen till 18-12 och även om Linköping spelade upp sig mot setets slut, så lyckades hemmalaget att ta med sig en setseger.
De två resterande seten slutade med klara förluster efter repriser från det första setet. Liza Morozova blev på nytt hemmalagets poängbästa spelare, medan hemmatruppens blockerare Klaudia Grelowska fick göra sin första match i Lindetröjan efter skada.
Med fyra färdigspelade matcher placeras Linde Volley nära botten och har två tuffa matcher framför sig. Både Engelholm och Örebro är nästa motståndare, två lag som är duktiga på att kvala sig långt i SM-slutspelen.
Resultat Linde Volley-Linköpings VC
Slutresultat: 1-3 (18-25, 27-25, 14-25, 14-25)
Publik: 122 personer
Poänggörare: Liza Morozova (21), Irelis Ilarraza (9), Klaudia Grelowska (9), Isabella Mauksch (6), Emma Ståhlberg Garcia (4), Felicia Berggren (2), Elsa Eremo (1)
Läget i tabellen efter lördagens match:
1. Hylte Halmstad VBK – 11 poäng (4 spelade matcher)
2. Örebro VBS – 9 poäng (3 spelade matcher)
3. Gislaved VBK – 6 poäng (3 spelade matcher)
4. Engelholms VS – 6 poäng (3 spelade matcher)
——
5. Linköpings VC – 6 poäng (3 spelade matcher)
6. Sollentuna VK – 6 poäng (4 spelade matcher
7. RIG Falköping – 6 poäng (4 spelade matcher)
8. Lunds VK – 4 poäng (4 spelade matcher)
9. Linde Volley – 3 poäng (4 spelade matcher)
——
10. IKSU – 3 poäng (4 spelade matcher)
11. Göteborg VBK – 0 poäng (4 spelade matcher)
Nästa hemmamatch: Onsdagen 13:e november vs Örebro VBS i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.