Med en svår match på bortaplan mot Hylte Halmstad så blev även hemmamatchen mot Linköping svår för Linde Volley. Även om hemmalaget kunde avgöra det andra setet efter en jämn avslutning, så fortsatte matchen med två förlorande set. Förlusten gör att Linde Volley nu ligger tredje sist i tabellen inför två mycket tuffa matcher.
Efter tre svåra set på bortaplan mot det favorittippade Hylte Halmstad, så var det dags för säsongens tredje hemmamatch under helgen där Linköpings VC. Bortalaget inledde säsongen på hemmaplan med slutsiffrorna 2-3 mot just Hylte Halmstad och har haft en bra början av serien.
När laget gästade Lindesberg blev det en strid om setsiffrorna, där hemmalaget fick det tufft.
Efter att Linköping sprungit iväg med det första setet så blev det istället rejäl kamp om set två. Linde Volley tog direkt ledningen och satte även press på Linköping som gjorde en del missar i spelet. Från 14-11 kunde Linde Volley utöka ledningen till 18-12 och även om Linköping spelade upp sig mot setets slut, så lyckades hemmalaget att ta med sig en setseger.
De två resterande seten slutade med klara förluster efter repriser från det första setet. Liza Morozova blev på nytt hemmalagets poängbästa spelare, medan hemmatruppens blockerare Klaudia Grelowska fick göra sin första match i Lindetröjan efter skada.
Med fyra färdigspelade matcher placeras Linde Volley nära botten och har två tuffa matcher framför sig. Både Engelholm och Örebro är nästa motståndare, två lag som är duktiga på att kvala sig långt i SM-slutspelen.
Resultat Linde Volley-Linköpings VC
Slutresultat: 1-3 (18-25, 27-25, 14-25, 14-25)
Publik: 122 personer
Poänggörare: Liza Morozova (21), Irelis Ilarraza (9), Klaudia Grelowska (9), Isabella Mauksch (6), Emma Ståhlberg Garcia (4), Felicia Berggren (2), Elsa Eremo (1)
Läget i tabellen efter lördagens match:
1. Hylte Halmstad VBK – 11 poäng (4 spelade matcher)
2. Örebro VBS – 9 poäng (3 spelade matcher)
3. Gislaved VBK – 6 poäng (3 spelade matcher)
4. Engelholms VS – 6 poäng (3 spelade matcher)
——
5. Linköpings VC – 6 poäng (3 spelade matcher)
6. Sollentuna VK – 6 poäng (4 spelade matcher
7. RIG Falköping – 6 poäng (4 spelade matcher)
8. Lunds VK – 4 poäng (4 spelade matcher)
9. Linde Volley – 3 poäng (4 spelade matcher)
——
10. IKSU – 3 poäng (4 spelade matcher)
11. Göteborg VBK – 0 poäng (4 spelade matcher)
Nästa hemmamatch: Onsdagen 13:e november vs Örebro VBS i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.