Med en svår match på bortaplan mot Hylte Halmstad så blev även hemmamatchen mot Linköping svår för Linde Volley. Även om hemmalaget kunde avgöra det andra setet efter en jämn avslutning, så fortsatte matchen med två förlorande set. Förlusten gör att Linde Volley nu ligger tredje sist i tabellen inför två mycket tuffa matcher.
Efter tre svåra set på bortaplan mot det favorittippade Hylte Halmstad, så var det dags för säsongens tredje hemmamatch under helgen där Linköpings VC. Bortalaget inledde säsongen på hemmaplan med slutsiffrorna 2-3 mot just Hylte Halmstad och har haft en bra början av serien.
När laget gästade Lindesberg blev det en strid om setsiffrorna, där hemmalaget fick det tufft.
Efter att Linköping sprungit iväg med det första setet så blev det istället rejäl kamp om set två. Linde Volley tog direkt ledningen och satte även press på Linköping som gjorde en del missar i spelet. Från 14-11 kunde Linde Volley utöka ledningen till 18-12 och även om Linköping spelade upp sig mot setets slut, så lyckades hemmalaget att ta med sig en setseger.
De två resterande seten slutade med klara förluster efter repriser från det första setet. Liza Morozova blev på nytt hemmalagets poängbästa spelare, medan hemmatruppens blockerare Klaudia Grelowska fick göra sin första match i Lindetröjan efter skada.
Med fyra färdigspelade matcher placeras Linde Volley nära botten och har två tuffa matcher framför sig. Både Engelholm och Örebro är nästa motståndare, två lag som är duktiga på att kvala sig långt i SM-slutspelen.
Resultat Linde Volley-Linköpings VC
Slutresultat: 1-3 (18-25, 27-25, 14-25, 14-25)
Publik: 122 personer
Poänggörare: Liza Morozova (21), Irelis Ilarraza (9), Klaudia Grelowska (9), Isabella Mauksch (6), Emma Ståhlberg Garcia (4), Felicia Berggren (2), Elsa Eremo (1)
Läget i tabellen efter lördagens match:
1. Hylte Halmstad VBK – 11 poäng (4 spelade matcher)
2. Örebro VBS – 9 poäng (3 spelade matcher)
3. Gislaved VBK – 6 poäng (3 spelade matcher)
4. Engelholms VS – 6 poäng (3 spelade matcher)
——
5. Linköpings VC – 6 poäng (3 spelade matcher)
6. Sollentuna VK – 6 poäng (4 spelade matcher
7. RIG Falköping – 6 poäng (4 spelade matcher)
8. Lunds VK – 4 poäng (4 spelade matcher)
9. Linde Volley – 3 poäng (4 spelade matcher)
——
10. IKSU – 3 poäng (4 spelade matcher)
11. Göteborg VBK – 0 poäng (4 spelade matcher)
Nästa hemmamatch: Onsdagen 13:e november vs Örebro VBS i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras