Arkivbild på Jesper Nilsson som blev matchens stora målgörare mot Karlskrona med 10 inspelade mål Foto: Hasse Persson

Tung förlust mot Karlskrona

Det var ingen enkel uppgift som väntade LIF Lindesberg när de tog den långa turen till Blekinge för att möta det tidigare elitserielaget HIF Karlskrona, efter en jämn inledande period visade sig Karlskrona vara bäst på hemmaplan där man gick undan och vann med hela åtta mål.

Det var en stark motståndare som skulle mötas på bortaplan för LIF Lindesberg, det tidigare elitserielaget HIF Karlskrona håller siktet mot att ta sig tillbaka till den högsta serien och med tre raka segrar bakom sig inför helgen möte så var det en tuff match som väntade.

Motståndarlaget Karlskrona rivstartade matchen, trots ett tidigt mål från LIF Lindesbergs Fabian Lindholm så fick hemmalaget en bättre start av matchen och efter två minuters speltid syntes siffrorna 4-1 på poängtavlan.

Efter ett straffmål av Jesper Nilsson, lyckades Karlskrona att öka sin ledning med två snabba mål innan LIF begärde sin första time-out, detta efter fem och en halv minuters speltid.

Time-outen visade sig snabbt vara nödvändigt för laget, LIF Lindesberg kom tillbaka starkt och när halvleken gick in i den elfte minuten kunde Lindeduon Fabian Lindholm och Jesper Nilsson jämna ut poängställningen och kvittera till 8-8.
Bara någon minut därefter lyckades Max Broman spela in ett nytt mål för laget som efter tretton minuter fick känna på ledningen.

Med 8-9 på poängtavlan var Karlskrona snabb med att begära sin första time-out för matchen, efter varsitt uppsnack med lagen så visade det aktuella hemmalaget att matchen var långt ifrån avgjord.

Hela tre raka mål gjordes från Karlskrona vilket tog dem tillbaka till ledningen, även om LIF var snabba att kvittera på nytt så inleddes en tuff kamp inom de sista nio minuterna mellan lagen om vilket lag som skulle hålla ledningen inför den avgörande halvleken.

Mot slutet av halvleken såg det ut att bli jämnt, LIF-spelaren Jesper Nilsson lyckades att spela in ett nytt kvitteringsmål till 16-16 med mindre än tio sekunder kvar men fick, trots försök att hindra ett nytt Karlskronamål, gå ur den första halvleken med ett uddamålsunderläge då motståndarlaget hann med ett sista mål innan slutsignalen tog ton.

Den andra halvleken fortsatte direkt var den första slutade, trots att Karlskrona fick inleda med ett tidigt mål var LIF Lindesberg aldrig långt bakom där man via Max Broman påbörjade ett nytt målbyte.

Problemen började däremot dyka upp för LIF Lindesberg, trots två fina straffmål från lagets straffmästare Jesper Nilsson så började försvarsspelet i laget att svika.

Karlskrona fick med sig flera lägen som gav nya mål och med dubbla utvisningar längs vägen för LIF blev inte situationen bättre för det orangea Lindelaget, problemet höll sig igenom resten av halvleken där motståndarlaget hunnit dryga ut ledningen som tillslut blev en åttamålsseger.

Resultat HIF Karlskrona-LIF Lindesberg
Slutresultat: 17-16 (35-27)
Publik: 50 personer

Målgörare: Jesper Nilsson (10), Max Broman (6), Algot Hane (3), Fabian Lindholm (3), Gustaf Ekström (2), Asso Eliassi (1), Karl Zetterlund (1), Martin Boija (1)

Läget i tabellen: Med en ny bortaförlust placeras LIF Lindesberg som 11:a, placeringen ovanför det nedersta strecket.
Vinslöv innehar samma poängantal som LIF Lindesberg men placerar sig bättre på grund av den förbättrade målskillnaden.
Hammarby står efter åtta matcher ännu obesegrade medan LIFs nästkommande motståndare AIK placeras sist utan poäng.

Nästa match: Lördag 14:e november vs AIK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.30 (Högst 50 personer i publiken)

Publicerad 7 november 2020 klockan 20:19

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor

Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.

19 januari 2026 klockan 13:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Akvareller av Arne Holm. Foto: Jennie Einarsson

Vinterspår 2026 – rekordmånga utställare i årets upplaga

Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.

19 januari 2026 klockan 11:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det ...

Ingegerd Karlsson mottog 2025-års Föreningsledarstipendium av Conny Ärlerud (M), tillväxtnämndens vice ordförande. Arkivfoto: Lindesbergs kommun

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier

Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.

16 januari 2026 klockan 12:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vindkraftverk i Munkhyttan. Foto: Fredrik Norman

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?

16 januari 2026 klockan 09:57 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som g...
15 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte ...
15 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka ...
15 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Gul varning för plötslig ishalka. Grafik: SMHI

Varnar för plötslig ishalka

Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.

15 januari 2026 klockan 12:12 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Även om matchens första period inte blev den bästa för Lindlöven så fick hemmalaget fira in tre nya poäng efter en succéartad mittperiod. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng

Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.

14 januari 2026 klockan 22:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

En utvecklad primärvård kräver nytt styre

REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin <a href="https://lindenytt.com/nyheter/...

Snö och kyla orsakar störningar i tågtrafiken

Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna ...

Artikel innehåller bildspel Backa Studios nya film belyser konsekvenserna av psykisk ohälsa

Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm "Tyst faller snön" får världspremiär på Gö...

Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka vid mellersta infarten till Lindesberg

UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

13 januari 2026 klockan 15:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Ny snökanon att vänta: ”Är förberedda”

Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul ...

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en ...

Primärvården måste utvecklas under år 2026

INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest...

JO kritiserar socialnämnden i Lindesbergs kommun: ”Olämpligt och osakligt”

Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, ...

Örebropartiets ”riksdagsturné” gjorde stopp i Lindesberg

Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 ...

FotoFredag: Snöstorm och kungsörnar ringde in 2026

Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Många drabbade av vattenläcka i Storå

Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.

9 januari 2026 klockan 10:23 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Trafikstörningar att vänta när dikeskörd lastbil bärgas
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda - vid Hällabacken. Inga personskador...
8 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nytt snöoväder på väg
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Gö...
7 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Vattenläcka i bostadsområde
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda ...
7 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-06

2026-01-04

2026-01-02

2026-01-02

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-31

2025-12-30

2025-12-30

2025-12-29

2025-12-29

2025-12-29

2025-12-26

2025-12-23

2026-01-19 16:21