Bildspel från Lindehovs hockeyfredag

BILDSPEL Kumla stod för säsongens andra motstånd i Lindehov, trots fina inspel och lägen för hemmalaget slutade matchen med förlust som innebar att Kumla fick sina första poäng till tabellen, trots förlusten passar Lindenytt på att visa bilder från matchen, både på isen och från läkaren.

Trots att endast 50 personer är välkomna in i Lindehov under hemmamatcherna så var det ett högt tryck som väntade, Kumla stod som matchmotståndare och hade med sig en supportergrupp som bestod av hela 20 personer som alla stod för hejarramsor högt tryck.

– Att det var högt tryck från läktaren och att de hejade på Kumla var inget vi brydde oss om, personligen tyckte jag mest att det var kul med lite tryck från läktaren, skrattar Jesper Broeng när undertecknad når honom efter matchen.

Matchen skulle spelas och redan från matchens första sekund var det ett till synes starkt hemmalag som omedelbart tog övertag i matchen, med ett taggat spel framåt hade Kumla svårt att komma upp på samma anfallsnivå men rättade istället upp det genom ett tufft bakåtspel.

Lindlöven bjöds och spelade in flera fina lägen för ett målgörande för majoriteten av perioden men fick aldrig någon utbetalning för sitt hårda framåtspel, även Kumla lyckades att få igenom sitt anfallsspel men fick även dem gå mållösa ur de första 20 minuterna.

Trots detta så blev en händelserik period där domarkåren redan från början var med på noterna gällande bestraffningarna, flera tjuvtag togs från båda lagen vilket domarna direkt var med på och dömde hela åtta utvisningar under den inledande perioden.

– Vi kände att vi hade ett övertag under den första perioden men att vi aldrig blev farliga nog för att komma igenom hela vägen, vi kände att vi var det bättre laget genom hela perioden utan att få utbetalning, berättar Jesper Broeng.

Lagen fortsatte att gå ut hårt även i den andra perioden, även här skapade Lindlöven ett tidigt övertag och såg efter tre minuter ut att ha ett stort övertag inom powerplay men bara minuten efter utvisningen kunde den tjugo-manna Kumlasupporttruppen jubla högt där bortalaget genom ett hårt skott kunde spela in matchens första mål.

Kvitteringen kom dock snabbt, efter ett spel i powerplay kunde Maxim Semjonov spela in Lindlövens första mål i matchen och med 1-1 på poängtavlan började lagen att bli jämna i sina spel.
Kumla fick ett bra läge och var nära ett nytt mål där pucken istället träffade stolpen och studsade istället utanför nätet, bortalaget visade bara minuter därefter på lagspel som gjorde att bortalaget kunde gå tillbaka till ledning.

Med bara sekunder kvar av den andra perioden lyckades Kumla få till en studs från hemmalagets hemmamål som resulterade i ett, för Lindlöven, frustrerande mål.

Inför den sista perioden stod Lindlöven med ett 2-målsunderläge och trots ett hårt och snabbt spel från Lindelaget så hade hemmalaget svårt att komma till hela vägen igenom, med mållöst resultat kände Lindlöven sig tvungna att göra en chansning för att ha något med segern att göra och bytte ut målvakten Jonathan Frykholm mot en extra utespelare för att få fler målchanser, planen slog snabbt bakut och efter bara någon sekund i hemmalagets chansspel lyckades bortalaget få kontroll på pucken som kunde finliras in till ett matchavgörande 1-4.

Flera målförsök från hemmalaget gjordes utan resultat där Kumlamålvakten Jonathan Stålberg agerade vägg och lyckades ta emot allt som kom i närheten.

Med minuten kvar kunde Kumla utöka målgörandet genom att på nytt ta kontroll över pucken och spela in 1-5 där en bortaspelare var ensam på isen påväg mot målvakt Frykholm.

– Vi känner hela tiden att vi är det bättre laget men de gör det bra och ger inte bort något gratis, vi får helt enkelt ingen bra match och kan inte skapa några tillräckligt bra lägen, matchavgörandet ligger nog lite på oss idag, vi är inte bra nog för att räcka hela vägen men samtidigt så tycker jag inte att de sköljer över oss, förklarar Jesper Broeng.

– En del av målen som sker mot oss är mål som normalt sätt inte ska ske och jag kan lova att de aldrig kommer att ske igen, samtidigt fick vi inget gratis idag och det är bara att ladda vidare mot Borlänge på söndag, avslutar Jesper som markerar att revanschsuget direkt efter matchen är stort.

– Vi vet att vi kan och nu kan ni ge er på att vi kommer att rycka upp oss inför söndag.

Resultat Lindlöven-Kumla HC Black Bulls
Slutresultat: 1-5 (0-0, 1-3, 0-2)
Publik: 50 personer

Målgörare:
1-1 Maxim Semjonov (Alexander Kovalonok, Jesper Broeng)

Läget i tabellen: Med förlusten åker Lindlöven ner till en 7:e plats med sina 4 poäng medan Kumla lägger sig på en 8:e plats med 3 inspelade poäng.
Mariestad har efter tre spelade matcher snott åt sig ledningen och leder på målskillnad före HC Dalen, Lindlövens nästkommande motståndarlag Borlänge står med 6 poäng och ligger 5:a på målskillnad.

Nästa hemmamatch: Torsdag 15:e oktober vs HC Dalen i Lindehov med matchstart kl. 19.00

Publicerad 9 oktober 2020 klockan 23:40

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar

INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.

30 september 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss

Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanfö...

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd

En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När rä...

Kraftig villabrand i Storå

JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Beslutet: Sandströms säljs

Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.

28 september 2026 klockan 13:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-må...
27 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
25 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln ...
25 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.

25 september 2026 klockan 13:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Elias Andersson kommer denna säsong att få bära passet som A-tränare för LIF Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.

25 september 2026 klockan 11:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Svamptider

FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och...

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag

Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen ...

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman

Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför best...

Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken

Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.

24 september 2026 klockan 09:38 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, ...

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över ...

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en...

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge

Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville ...

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt

Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar hö...

Efter vårdkampen i norr – får plats i riksdagen

Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. ...

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Räven!
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat ...
18 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut...
18 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Billerud flaggar för lukt och buller
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ...
18 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-17

2026-09-17

2026-09-16

2026-09-16

2026-09-15

2026-09-15

2026-09-14

2026-09-14

2026-09-14

2026-09-13

2026-09-12

2026-09-12

2026-09-12

2026-09-11

2026-10-01 10:39