Att förlora är surt. Så inleder Lindesberg Volleys sportchef, Roger Larsson, summeringen av söndagens match då klubbens första förlust för säsongen noterades. Matchen spelades i Lindesberg Arena inför lite drygt 400 personer på läktaren. Samma kväll spelade Lindlöven hemma och vann stort över gästande Söderhamn/Ljusne med hela 9-4.
Lindesberg Volley vs. Katrineholms VK var en laddad match redan innan den hade börjat. Bägge lagen spelar i serietoppen. Lindesberg gick dessutom in som det starkare laget i bemärkelsen som ett obesegrat lag. Den trenden vände Katrineholm genom att spela hem matchen i tre raka set. Sportchef Roger Larssons kommenterar matchen i en rapport på deras hemsida, där han påpekar att Lindesberg hade en ”misstagens afton”.
Samma kväll spelade Lindlövens IF hemma i Lindehov mot Söderhamn/Ljusne i en underhållande drabbning med många mål. Naturligtvis hamnade trissan flest gånger i motståndarens kasse – och det innebär att Lövens trend fortsätter. Söndagens seger var lagets fjärde raka.
Lindesberg Volley ligger trea i Elitserien.
Lindlövens IF ligger sjua i Division 1C.
Läs respektive klubbs uttalande om matcherna nedan:
Tung förlust mot Katrineholm
Att förlora är surt. Att förlora på att vi gör en massa misstag som vi normalt sett inte gör känns om möjligt ännu surare, men det ger hopp för framtiden.
0-3,(22-25, 25-27,16-25) ger vid handen att det var match i 2 set, och det var det också.
Lindesberg gör 42 egna poäng av sina 63, Katrineholm gör också 42 egna poäng av sina 77.
Lindesberg gör hela 26 serve och attackmissar medan KVK fick ihop 14. Där har ni skillnaden för dagen.
Marjie och Klaudia poängbäst i Lindesberg med 15 resp 12 poäng, Renata Schmutz och Agne Zakarauskaite poängbäst i KVK med 9 resp 8 poäng.
Nästa helg åker Lindesberg till Skåne för att ta sig an Svedala på lördagen och Engelholm på söndagen.
Fjärde raka för Löven
Dagens match startade 20 minuter senare på grund av att gästerna var sena till Lindehov, men när matchen väl kom igång blev det en enkel seger med hela 9-4 för Lindlöven mot Söderhamn/Ljusne.
Den första perioden genomfördes med bra skridskoåkning i ett relativt högt tempo och det var Lindöven som tog kommandot. När drygt halva perioden var spelad hade man gått upp till en 2-0 ledning och trots massor av målchanser kunde man inte utöka ledningen, i stället var det gästerna som reducerade till 2-1 innan perioden var slut.
I den andra perioden tog Söderhamn/Ljusne hand om spelet och Löven var tillbaka, tryckta de första 3-4 minuterna, men sen kom urladdningen och inom tre och en halv minut hade man gjort tre snabba och gått upp till en 5-1 ledning som utökades till 7-2 innan perioden var slut.
Den sista perioden slutade 2-2 trots att Lindlöven skapade massor av målchanser utan att få in mer än två puckar och Söderhamn var effektiva på de få chanser man fick.
Det var en rolig och sevärd match där ett extra plus tilldelas femman med Mathias Moren, Emil Herlufsén, Joakim Olsson Fromell, Daniel Wallén och Kristian Flygar, även Hampus Lind får ett extra plus för sin insats.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.