Tung förlust – och lätt seger

Att förlora är surt. Så inleder Lindesberg Volleys sportchef, Roger Larsson, summeringen av söndagens match då klubbens första förlust för säsongen noterades. Matchen spelades i Lindesberg Arena inför lite drygt 400 personer på läktaren. Samma kväll spelade Lindlöven hemma och vann stort över gästande Söderhamn/Ljusne med hela 9-4.

Lindesberg Volley vs. Katrineholms VK var en laddad match redan innan den hade börjat. Bägge lagen spelar i serietoppen. Lindesberg gick dessutom in som det starkare laget i bemärkelsen som ett obesegrat lag. Den trenden vände Katrineholm genom att spela hem matchen i tre raka set. Sportchef Roger Larssons kommenterar matchen i en rapport på deras hemsida, där han påpekar att Lindesberg hade en ”misstagens afton”.

Samma kväll spelade Lindlövens IF hemma i Lindehov mot Söderhamn/Ljusne i en underhållande drabbning med många mål. Naturligtvis hamnade trissan flest gånger i motståndarens kasse – och det innebär att Lövens trend fortsätter. Söndagens seger var lagets fjärde raka.

Lindesberg Volley ligger trea i Elitserien.
Lindlövens IF ligger sjua i Division 1C.

Läs respektive klubbs uttalande om matcherna nedan:

Tung förlust mot Katrineholm
Att förlora är surt. Att förlora på att vi gör en massa misstag som vi normalt sett inte gör känns om möjligt ännu surare, men det ger hopp för framtiden.
0-3,(22-25, 25-27,16-25) ger vid handen att det var match i 2 set, och det var det också.
Lindesberg gör 42 egna poäng av sina 63, Katrineholm gör också 42 egna poäng av sina 77.
Lindesberg gör hela 26 serve och attackmissar medan KVK fick ihop 14. Där har ni skillnaden för dagen.

Marjie och Klaudia poängbäst i Lindesberg med 15 resp 12 poäng, Renata Schmutz och Agne Zakarauskaite poängbäst i KVK med 9 resp 8 poäng.
Nästa helg åker Lindesberg till Skåne för att ta sig an Svedala på lördagen och Engelholm på söndagen.

Fjärde raka för Löven
Dagens match startade 20 minuter senare på grund av att gästerna var sena till Lindehov, men när matchen väl kom igång blev det en enkel seger med hela 9-4 för Lindlöven mot Söderhamn/Ljusne.
Den första perioden genomfördes med bra skridskoåkning i ett relativt högt tempo och det var Lindöven som tog kommandot. När drygt halva perioden var spelad hade man gått upp till en 2-0 ledning och trots massor av målchanser kunde man inte utöka ledningen, i stället var det gästerna som reducerade till 2-1 innan perioden var slut.

I den andra perioden tog Söderhamn/Ljusne hand om spelet och Löven var tillbaka, tryckta de första 3-4 minuterna, men sen kom urladdningen och inom tre och en halv minut hade man gjort tre snabba och gått upp till en 5-1 ledning som utökades till 7-2 innan perioden var slut.

Den sista perioden slutade 2-2 trots att Lindlöven skapade massor av målchanser utan att få in mer än två puckar och Söderhamn var effektiva på de få chanser man fick.
Det var en rolig och sevärd match där ett extra plus tilldelas femman med Mathias Moren, Emil Herlufsén, Joakim Olsson Fromell, Daniel Wallén och Kristian Flygar, även Hampus Lind får ett extra plus för sin insats.

Publicerad 5 december 2011 klockan 09:44

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Energikällan

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.

19 december 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Ett pärlband av marschaller brann längs Strandpromenaden i onsdags kväll. Foto: Fredrik Norman

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.

19 december 2025 klockan 13:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga ...

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med ...

Energiklapparna för 2025 är utdelade. Foto: Camilla Lagerman

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.

17 december 2025 klockan 19:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.

17 december 2025 klockan 15:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa...
16 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.

15 december 2025 klockan 19:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.

15 december 2025 klockan 14:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören...

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, ...

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.

13 december 2025 klockan 18:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, ...

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en hö...

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott

Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, ...

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!

INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras...

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt

Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala ...

Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.

10 december 2025 klockan 23:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite ...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hovrätten skärper straffet för 40-årig man – döms till tre års fängelse
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dö...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Behåll Vedevågsskolan – kommunen har allt att vinna och barnen mest av alla
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen ...
10 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-19 23:34