Att förlora är surt. Så inleder Lindesberg Volleys sportchef, Roger Larsson, summeringen av söndagens match då klubbens första förlust för säsongen noterades. Matchen spelades i Lindesberg Arena inför lite drygt 400 personer på läktaren. Samma kväll spelade Lindlöven hemma och vann stort över gästande Söderhamn/Ljusne med hela 9-4.
Lindesberg Volley vs. Katrineholms VK var en laddad match redan innan den hade börjat. Bägge lagen spelar i serietoppen. Lindesberg gick dessutom in som det starkare laget i bemärkelsen som ett obesegrat lag. Den trenden vände Katrineholm genom att spela hem matchen i tre raka set. Sportchef Roger Larssons kommenterar matchen i en rapport på deras hemsida, där han påpekar att Lindesberg hade en ”misstagens afton”.
Samma kväll spelade Lindlövens IF hemma i Lindehov mot Söderhamn/Ljusne i en underhållande drabbning med många mål. Naturligtvis hamnade trissan flest gånger i motståndarens kasse – och det innebär att Lövens trend fortsätter. Söndagens seger var lagets fjärde raka.
Lindesberg Volley ligger trea i Elitserien.
Lindlövens IF ligger sjua i Division 1C.
Läs respektive klubbs uttalande om matcherna nedan:
Tung förlust mot Katrineholm
Att förlora är surt. Att förlora på att vi gör en massa misstag som vi normalt sett inte gör känns om möjligt ännu surare, men det ger hopp för framtiden.
0-3,(22-25, 25-27,16-25) ger vid handen att det var match i 2 set, och det var det också.
Lindesberg gör 42 egna poäng av sina 63, Katrineholm gör också 42 egna poäng av sina 77.
Lindesberg gör hela 26 serve och attackmissar medan KVK fick ihop 14. Där har ni skillnaden för dagen.
Marjie och Klaudia poängbäst i Lindesberg med 15 resp 12 poäng, Renata Schmutz och Agne Zakarauskaite poängbäst i KVK med 9 resp 8 poäng.
Nästa helg åker Lindesberg till Skåne för att ta sig an Svedala på lördagen och Engelholm på söndagen.
Fjärde raka för Löven
Dagens match startade 20 minuter senare på grund av att gästerna var sena till Lindehov, men när matchen väl kom igång blev det en enkel seger med hela 9-4 för Lindlöven mot Söderhamn/Ljusne.
Den första perioden genomfördes med bra skridskoåkning i ett relativt högt tempo och det var Lindöven som tog kommandot. När drygt halva perioden var spelad hade man gått upp till en 2-0 ledning och trots massor av målchanser kunde man inte utöka ledningen, i stället var det gästerna som reducerade till 2-1 innan perioden var slut.
I den andra perioden tog Söderhamn/Ljusne hand om spelet och Löven var tillbaka, tryckta de första 3-4 minuterna, men sen kom urladdningen och inom tre och en halv minut hade man gjort tre snabba och gått upp till en 5-1 ledning som utökades till 7-2 innan perioden var slut.
Den sista perioden slutade 2-2 trots att Lindlöven skapade massor av målchanser utan att få in mer än två puckar och Söderhamn var effektiva på de få chanser man fick.
Det var en rolig och sevärd match där ett extra plus tilldelas femman med Mathias Moren, Emil Herlufsén, Joakim Olsson Fromell, Daniel Wallén och Kristian Flygar, även Hampus Lind får ett extra plus för sin insats.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.