Tung förlust på hemmaplan

Statistiken talade för vinst inför lördagens hemmamatch, men med både tränare Teemu Sarna och poänggöraren Martina Konecna frånvarande så blev matchen desto svårare. Det ständigt jämnspelande Gislaved fick en tidig ledning och hade aldrig tankar på att bromsa in, något som ledde till lagets första Elitserieseger i Lindesberg på närmare tio år.

Nedräkningen för SM-slutspelet har börjat. Fem matcher återstår för Linde Volley som vid ett fläckfritt resultat, ännu har chans att spela till sig en plats i kvartsfinalen. Därmed kan Linde Volley undvika risken för en plats i åttondelsfinal, som i sin tur kan riskera till återkval.

Alla matcher måste först spelas. Först på tur står Gislaved på hemmaplan för tabelljumbon, där statistiken fullt ut skriker att Lindesberg har en seger att hämta.
Inbördesmötena mellan lagen inför söndagens match, ställer sig på makalösa 22 mot 9 till Lindes fördel. Lägg även till att Gislaved aldrig lyckats vinna en Elitseriematch i Lindesberg, under de närmare tio aktiva åren i den högsta serien.

Trots de lovande siffrorna fanns det ett stort problem när veckan tog sin början.
Lagets stora poänggörare och lagkapten Martina Konecna samt tränare Teemu Sarna sitter båda i karantän, efter varsin sjukdom med covid-19. Något som skapat ett stort problem i Linde Volley.

– Även Moa Renström har testat positivt under den gångna veckan, men har blivit friskförklarad och är med i laget. Annars har det varit smått kaosartat i laget under veckan utan någon större träning inför matchen, berättar vikarierande tränaren Dan Waltersson.

Med en kaotisk vecka bakom sig skulle lördagens match spelas. Ida Larsson tog på sig rollen som lagkapten och trots en jämn kamp i det inledande setet, var laget för blödande för att kunna försvara den fina statistiken mot det ständigt jämnspelande Gislaved.

Flera misstag i anfallet uppstod för hemmalaget vilket bjöd in smålänningarna till ett inledande försprång. Matchen fortsatte därefter i samma stil, med bortalaget i jämnt spel medan Linde fick med sig problem i spelet på sina ställen.

Trots förlusten visade hemmalaget på stor kapacitet. I ett stort underläge under det andra setet med 9-17, kunde man genom ett imponerande spel hämta upp mycket mark.
Fem raka poäng spelades in genom Ida Larsson och Lexi Pollard, som även fick bra hjälp från blockerande Mariana Baddini och Zeinab Kamara. Ställningen ändrades därmed från
9-17 till 14-17.

När den sista poängen spelades in, stod däremot Gislaved som segrare. Lagets första seger i Lindesberg inom Elitserien på närmare tio år.

– Vi har haft problem med positiva resultat inom laget med Covid-19 och har efter det spenderat veckan utan träning, jag tror att det var avgörande inom dagens match, säjer ”Matchens Lirare” Lexi Pollard.

Matchreferat: ”Tror inte det låg så mycket mentalt bakom förlusten”
Det blev väldigt kämpigt för Linde Volley som redan inledningsvis, fick svårt att hänga med i spelet.
Gislaved höll tidigt en stark ledning med 5-9. Kapaciteten fanns däremot hos Linde Volley, där Alice Uddgren och Zeinab Kamara spelade till sig varsin nyttig poäng.

Misstagen var kvar i hemmalaget vilket bjöd Gislaved till en utökad ledning, trots en time-out hos Linde Volley hade bortalaget ett stort övertag och spelade in 10-17.

Linde Volley försökte att spela sig tillbaka men hade alldeles för mycket att spela ikapp.

– Eftersom vi inte har kunnat tränat ordentligt under hela veckan, tog det lite längre tid än vanligt att bli varma i kläderna och komma in i spelet. När vi väl tog oss förbi det första setet, tycker jag att det blev bättre, säjer Lexi Pollard om det första setet.

Lexi Pollard Foto: Hasse Persson

Det andra setet fick även det en trist inledning. Gislaved inledde starkt även här där bortalaget fick med sig 1-6 inom de första minuterna.
Ledningen ökades där Linde Volley begärde en time-out med 6-12 på poängtavlan.

Hemmalaget visade på nytt upp sin kapacitet där man genom starkt spel från Ida Larsson och Lexi Pollard, kunde minska 8-16 till 15-18.
Även Mariana Baddini, Zeinab Kamara och lagets libero Moa Renström blev delaktiga som blockerare.

Trots ett tappert jobb från Lindelaget var poänggapet allt för stort för att ta ikapp, vilket slutade med ny setförlust.

Det avslutande setet fick en lovande inledning. Med 4-4 och 6-6 på poängtavlan höll sig setet jämnt. Med nya men mindre misstag från Linde Volley, kunde Gislaved däremot ta sig tillbaka till en ledande position.

Genom Tinna Rut och Lexi Pollard jämnade man på nytt ut matchen till 11-11, men fick direkt nya problem. Gislaveds utökning påbörjades på nytt och med 13-20 var matchen som avgjord.

– Jag tror inte att det låg så mycket mentalt bakom förlusten. Vi visste att Gislaved var ett starkt lag när vi klev in på planen. Vi visste också tidigt att vi inte hade, varken våran ordinarie tränare eller våran startande vänsterspelare med oss. Så vi gick mer in i matchen med tankarna att försöka göra det bästa vi kunde av situationen, berättar Lexi Pollard efter matchen.

– När vi väl kom igång med vårt spel tycker jag att vi fick till bra servar, men även flera bra blockeringar mot slutet, summerar Lexi.

Resultat Linde Volley-Gislaved
Slutresultat: 0-3 (15-25, 20-25, 21-25)
Matchvärd: Hugo Erikssons Bil, Storå

Poänggörare: Lexi Pollard (11), Ida Larsson (6), Alice Uddgren (4), Zeinab Kamara (3), Tinna Rut (2), Mariana Baddini (2), Sofia Larsson (1)

Matchens Lirare: Lexi Pollard

Läget i tabellen: Linde Volley ligger kvar som tabelljumbo med 5 poäng. IKSU och Värnamo ligger placeringarna ovanför med 7 respektive 8 poäng och ligger, även dem svårt till för att undvika en plats i åttondelsfinalen.
Med fyra matcher kvar har Linde enbart 12 poäng att spela om, vilket gör att ett felfritt resultat kan leda till en plats i SM-kvartsfinal.

Nästa match: Lördag den 6:e februari vs RIG Falköping i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00

Publicerad 30 januari 2021 klockan 16:37

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com

12 september 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.

12 september 2026 klockan 16:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.

11 september 2026 klockan 12:20 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
11 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
10 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.

10 september 2026 klockan 09:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.

8 september 2026 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.

7 september 2026 klockan 12:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster ...

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. ...

FotoFredag: Naturens färger

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har ...

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare ...

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där ...

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. ...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
1 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-29

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-27

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-09-13 02:06