Tung förlust på hemmaplan

Statistiken talade för vinst inför lördagens hemmamatch, men med både tränare Teemu Sarna och poänggöraren Martina Konecna frånvarande så blev matchen desto svårare. Det ständigt jämnspelande Gislaved fick en tidig ledning och hade aldrig tankar på att bromsa in, något som ledde till lagets första Elitserieseger i Lindesberg på närmare tio år.

Nedräkningen för SM-slutspelet har börjat. Fem matcher återstår för Linde Volley som vid ett fläckfritt resultat, ännu har chans att spela till sig en plats i kvartsfinalen. Därmed kan Linde Volley undvika risken för en plats i åttondelsfinal, som i sin tur kan riskera till återkval.

Alla matcher måste först spelas. Först på tur står Gislaved på hemmaplan för tabelljumbon, där statistiken fullt ut skriker att Lindesberg har en seger att hämta.
Inbördesmötena mellan lagen inför söndagens match, ställer sig på makalösa 22 mot 9 till Lindes fördel. Lägg även till att Gislaved aldrig lyckats vinna en Elitseriematch i Lindesberg, under de närmare tio aktiva åren i den högsta serien.

Trots de lovande siffrorna fanns det ett stort problem när veckan tog sin början.
Lagets stora poänggörare och lagkapten Martina Konecna samt tränare Teemu Sarna sitter båda i karantän, efter varsin sjukdom med covid-19. Något som skapat ett stort problem i Linde Volley.

– Även Moa Renström har testat positivt under den gångna veckan, men har blivit friskförklarad och är med i laget. Annars har det varit smått kaosartat i laget under veckan utan någon större träning inför matchen, berättar vikarierande tränaren Dan Waltersson.

Med en kaotisk vecka bakom sig skulle lördagens match spelas. Ida Larsson tog på sig rollen som lagkapten och trots en jämn kamp i det inledande setet, var laget för blödande för att kunna försvara den fina statistiken mot det ständigt jämnspelande Gislaved.

Flera misstag i anfallet uppstod för hemmalaget vilket bjöd in smålänningarna till ett inledande försprång. Matchen fortsatte därefter i samma stil, med bortalaget i jämnt spel medan Linde fick med sig problem i spelet på sina ställen.

Trots förlusten visade hemmalaget på stor kapacitet. I ett stort underläge under det andra setet med 9-17, kunde man genom ett imponerande spel hämta upp mycket mark.
Fem raka poäng spelades in genom Ida Larsson och Lexi Pollard, som även fick bra hjälp från blockerande Mariana Baddini och Zeinab Kamara. Ställningen ändrades därmed från
9-17 till 14-17.

När den sista poängen spelades in, stod däremot Gislaved som segrare. Lagets första seger i Lindesberg inom Elitserien på närmare tio år.

– Vi har haft problem med positiva resultat inom laget med Covid-19 och har efter det spenderat veckan utan träning, jag tror att det var avgörande inom dagens match, säjer ”Matchens Lirare” Lexi Pollard.

Matchreferat: ”Tror inte det låg så mycket mentalt bakom förlusten”
Det blev väldigt kämpigt för Linde Volley som redan inledningsvis, fick svårt att hänga med i spelet.
Gislaved höll tidigt en stark ledning med 5-9. Kapaciteten fanns däremot hos Linde Volley, där Alice Uddgren och Zeinab Kamara spelade till sig varsin nyttig poäng.

Misstagen var kvar i hemmalaget vilket bjöd Gislaved till en utökad ledning, trots en time-out hos Linde Volley hade bortalaget ett stort övertag och spelade in 10-17.

Linde Volley försökte att spela sig tillbaka men hade alldeles för mycket att spela ikapp.

– Eftersom vi inte har kunnat tränat ordentligt under hela veckan, tog det lite längre tid än vanligt att bli varma i kläderna och komma in i spelet. När vi väl tog oss förbi det första setet, tycker jag att det blev bättre, säjer Lexi Pollard om det första setet.

Lexi Pollard Foto: Hasse Persson

Det andra setet fick även det en trist inledning. Gislaved inledde starkt även här där bortalaget fick med sig 1-6 inom de första minuterna.
Ledningen ökades där Linde Volley begärde en time-out med 6-12 på poängtavlan.

Hemmalaget visade på nytt upp sin kapacitet där man genom starkt spel från Ida Larsson och Lexi Pollard, kunde minska 8-16 till 15-18.
Även Mariana Baddini, Zeinab Kamara och lagets libero Moa Renström blev delaktiga som blockerare.

Trots ett tappert jobb från Lindelaget var poänggapet allt för stort för att ta ikapp, vilket slutade med ny setförlust.

Det avslutande setet fick en lovande inledning. Med 4-4 och 6-6 på poängtavlan höll sig setet jämnt. Med nya men mindre misstag från Linde Volley, kunde Gislaved däremot ta sig tillbaka till en ledande position.

Genom Tinna Rut och Lexi Pollard jämnade man på nytt ut matchen till 11-11, men fick direkt nya problem. Gislaveds utökning påbörjades på nytt och med 13-20 var matchen som avgjord.

– Jag tror inte att det låg så mycket mentalt bakom förlusten. Vi visste att Gislaved var ett starkt lag när vi klev in på planen. Vi visste också tidigt att vi inte hade, varken våran ordinarie tränare eller våran startande vänsterspelare med oss. Så vi gick mer in i matchen med tankarna att försöka göra det bästa vi kunde av situationen, berättar Lexi Pollard efter matchen.

– När vi väl kom igång med vårt spel tycker jag att vi fick till bra servar, men även flera bra blockeringar mot slutet, summerar Lexi.

Resultat Linde Volley-Gislaved
Slutresultat: 0-3 (15-25, 20-25, 21-25)
Matchvärd: Hugo Erikssons Bil, Storå

Poänggörare: Lexi Pollard (11), Ida Larsson (6), Alice Uddgren (4), Zeinab Kamara (3), Tinna Rut (2), Mariana Baddini (2), Sofia Larsson (1)

Matchens Lirare: Lexi Pollard

Läget i tabellen: Linde Volley ligger kvar som tabelljumbo med 5 poäng. IKSU och Värnamo ligger placeringarna ovanför med 7 respektive 8 poäng och ligger, även dem svårt till för att undvika en plats i åttondelsfinalen.
Med fyra matcher kvar har Linde enbart 12 poäng att spela om, vilket gör att ett felfritt resultat kan leda till en plats i SM-kvartsfinal.

Nästa match: Lördag den 6:e februari vs RIG Falköping i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00

Publicerad 30 januari 2021 klockan 16:37

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Från vänster Emil Henrohn, Martin Stokke Mathiesen, Clara Henry. Sittande: Markus Virta Foto: Nadja Sjöström

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn som regissör inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.

17 november 2025 klockan 12:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvä...

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ...

Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.

14 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

De samlar in julklappar till barnen: “Vi vill göra julen lite lättare för barnfamiljer”
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i ...
14 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton...
14 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung ...
14 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Imorgon fredag är det premiär för Nagomis nya restaurang. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.

13 november 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Anwar Ghoubari från Wemake är initiativtagare till Hillstreets språkcafé. Foto: Jennie Einarsson

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram

Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.

13 november 2025 klockan 13:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid

På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans ...

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna

Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde ...

Från skönhetssalong till blomsterstudio – Lindas nystart efter pandemin

Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda...

Lillsjön, med närliggande naturreservat. Noraborna är tydliga med att naturen skall se ut som den gör även i framtiden. Foto: Fredrik Norman

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet

Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.

11 november 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Hästsadlar för närmare en miljon kronor stals vid inbrott

Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en st...

Lindesberg rasar i årets småföretagarindex

Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små ...

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?

INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte å...

Inbrott i butik i natt – flertalet hästsadlar tillgripna

En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt ...

Svar till Daniel Badman – samt alla berörda Lindebor

SLUTREPLIK: Daniel Badman - du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt...

Vindkraftverk i Munkhyttan. Foto: Fredrik Norman

Därför är vindkraften viktig – också för Nora

SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.

8 november 2025 klockan 11:28 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

bildspel Stadsbrandens människoöden gestaltas i Spektakelteaterns nya uppsättning: ”Hemsk berättelse”
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. ...
7 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Småfåglar
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel d...
7 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne ...
7 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-07

2025-11-07

2025-11-06

2025-11-06

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-02

2025-11-01

2025-11-17 15:07