Tung förlust på hemmaplan

Statistiken talade för vinst inför lördagens hemmamatch, men med både tränare Teemu Sarna och poänggöraren Martina Konecna frånvarande så blev matchen desto svårare. Det ständigt jämnspelande Gislaved fick en tidig ledning och hade aldrig tankar på att bromsa in, något som ledde till lagets första Elitserieseger i Lindesberg på närmare tio år.

Nedräkningen för SM-slutspelet har börjat. Fem matcher återstår för Linde Volley som vid ett fläckfritt resultat, ännu har chans att spela till sig en plats i kvartsfinalen. Därmed kan Linde Volley undvika risken för en plats i åttondelsfinal, som i sin tur kan riskera till återkval.

Alla matcher måste först spelas. Först på tur står Gislaved på hemmaplan för tabelljumbon, där statistiken fullt ut skriker att Lindesberg har en seger att hämta.
Inbördesmötena mellan lagen inför söndagens match, ställer sig på makalösa 22 mot 9 till Lindes fördel. Lägg även till att Gislaved aldrig lyckats vinna en Elitseriematch i Lindesberg, under de närmare tio aktiva åren i den högsta serien.

Trots de lovande siffrorna fanns det ett stort problem när veckan tog sin början.
Lagets stora poänggörare och lagkapten Martina Konecna samt tränare Teemu Sarna sitter båda i karantän, efter varsin sjukdom med covid-19. Något som skapat ett stort problem i Linde Volley.

– Även Moa Renström har testat positivt under den gångna veckan, men har blivit friskförklarad och är med i laget. Annars har det varit smått kaosartat i laget under veckan utan någon större träning inför matchen, berättar vikarierande tränaren Dan Waltersson.

Med en kaotisk vecka bakom sig skulle lördagens match spelas. Ida Larsson tog på sig rollen som lagkapten och trots en jämn kamp i det inledande setet, var laget för blödande för att kunna försvara den fina statistiken mot det ständigt jämnspelande Gislaved.

Flera misstag i anfallet uppstod för hemmalaget vilket bjöd in smålänningarna till ett inledande försprång. Matchen fortsatte därefter i samma stil, med bortalaget i jämnt spel medan Linde fick med sig problem i spelet på sina ställen.

Trots förlusten visade hemmalaget på stor kapacitet. I ett stort underläge under det andra setet med 9-17, kunde man genom ett imponerande spel hämta upp mycket mark.
Fem raka poäng spelades in genom Ida Larsson och Lexi Pollard, som även fick bra hjälp från blockerande Mariana Baddini och Zeinab Kamara. Ställningen ändrades därmed från
9-17 till 14-17.

När den sista poängen spelades in, stod däremot Gislaved som segrare. Lagets första seger i Lindesberg inom Elitserien på närmare tio år.

– Vi har haft problem med positiva resultat inom laget med Covid-19 och har efter det spenderat veckan utan träning, jag tror att det var avgörande inom dagens match, säjer ”Matchens Lirare” Lexi Pollard.

Matchreferat: ”Tror inte det låg så mycket mentalt bakom förlusten”
Det blev väldigt kämpigt för Linde Volley som redan inledningsvis, fick svårt att hänga med i spelet.
Gislaved höll tidigt en stark ledning med 5-9. Kapaciteten fanns däremot hos Linde Volley, där Alice Uddgren och Zeinab Kamara spelade till sig varsin nyttig poäng.

Misstagen var kvar i hemmalaget vilket bjöd Gislaved till en utökad ledning, trots en time-out hos Linde Volley hade bortalaget ett stort övertag och spelade in 10-17.

Linde Volley försökte att spela sig tillbaka men hade alldeles för mycket att spela ikapp.

– Eftersom vi inte har kunnat tränat ordentligt under hela veckan, tog det lite längre tid än vanligt att bli varma i kläderna och komma in i spelet. När vi väl tog oss förbi det första setet, tycker jag att det blev bättre, säjer Lexi Pollard om det första setet.

Lexi Pollard Foto: Hasse Persson

Det andra setet fick även det en trist inledning. Gislaved inledde starkt även här där bortalaget fick med sig 1-6 inom de första minuterna.
Ledningen ökades där Linde Volley begärde en time-out med 6-12 på poängtavlan.

Hemmalaget visade på nytt upp sin kapacitet där man genom starkt spel från Ida Larsson och Lexi Pollard, kunde minska 8-16 till 15-18.
Även Mariana Baddini, Zeinab Kamara och lagets libero Moa Renström blev delaktiga som blockerare.

Trots ett tappert jobb från Lindelaget var poänggapet allt för stort för att ta ikapp, vilket slutade med ny setförlust.

Det avslutande setet fick en lovande inledning. Med 4-4 och 6-6 på poängtavlan höll sig setet jämnt. Med nya men mindre misstag från Linde Volley, kunde Gislaved däremot ta sig tillbaka till en ledande position.

Genom Tinna Rut och Lexi Pollard jämnade man på nytt ut matchen till 11-11, men fick direkt nya problem. Gislaveds utökning påbörjades på nytt och med 13-20 var matchen som avgjord.

– Jag tror inte att det låg så mycket mentalt bakom förlusten. Vi visste att Gislaved var ett starkt lag när vi klev in på planen. Vi visste också tidigt att vi inte hade, varken våran ordinarie tränare eller våran startande vänsterspelare med oss. Så vi gick mer in i matchen med tankarna att försöka göra det bästa vi kunde av situationen, berättar Lexi Pollard efter matchen.

– När vi väl kom igång med vårt spel tycker jag att vi fick till bra servar, men även flera bra blockeringar mot slutet, summerar Lexi.

Resultat Linde Volley-Gislaved
Slutresultat: 0-3 (15-25, 20-25, 21-25)
Matchvärd: Hugo Erikssons Bil, Storå

Poänggörare: Lexi Pollard (11), Ida Larsson (6), Alice Uddgren (4), Zeinab Kamara (3), Tinna Rut (2), Mariana Baddini (2), Sofia Larsson (1)

Matchens Lirare: Lexi Pollard

Läget i tabellen: Linde Volley ligger kvar som tabelljumbo med 5 poäng. IKSU och Värnamo ligger placeringarna ovanför med 7 respektive 8 poäng och ligger, även dem svårt till för att undvika en plats i åttondelsfinalen.
Med fyra matcher kvar har Linde enbart 12 poäng att spela om, vilket gör att ett felfritt resultat kan leda till en plats i SM-kvartsfinal.

Nästa match: Lördag den 6:e februari vs RIG Falköping i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00

Publicerad 30 januari 2021 klockan 16:37

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.

8 maj 2026 klockan 20:12 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons


Arkivfoto: Camilla Lagerman

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.

8 maj 2026 klockan 09:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.

7 maj 2026 klockan 08:48 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.

6 maj 2026 klockan 15:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena...
6 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria ...
5 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg...
4 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.

1 maj 2026 klockan 18:19 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Ett hav av vitsippor. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.

1 maj 2026 klockan 21:17 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek

Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad ...

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”

Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken...

Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina. Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå Foto: Lions Club Storå

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn

För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.

29 april 2026 klockan 11:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll

Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre ...

Polisens tack efter lugn helg

Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med ...

Miljonförstärkning till förskolan: ”De sliter verkligen”

Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när ...

900 soldater intar Lindesbergs kommun i stor militärövning

Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i ...

Foto: Camilla Lagerman

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg

På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.

25 april 2026 klockan 11:56 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...
24 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera ...
24 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med ...
23 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-21

2026-04-20

2026-04-20

2026-04-18

2026-04-18

2026-04-17

2026-04-17

2026-04-16

2026-04-16

2026-04-15

2026-04-14

2026-05-09 03:08