Jonas Kleber sitter kvar som ordförande för Centerpartiet i Lindesberg. Arkivfoto: Fredrik Norman
Tunga rekryteringar till Centern: ”Nu växlar vi upp”
Centerpartiet i Lindesberg har fått en ny styrelse, förstärkt med tre tunga namn, uppger man i ett pressmeddelande. Samtidigt meddelas att Jonas Kleber har fått förnyat förtroende som ordförande.
– Nu har vi en bra blandning av ”gammalt och nytt” och en bred och djup kompetens inom många områden. Med tre riktigt tunga rekryteringar till styrelsen kan jag säga: ”Nu växlar vi upp vårt politiska arbete rejält!”
PRESSMEDDELANDE:
De tre nya i styrelsen är Maud Segerstedt, Nyckelby, Magnus Eriksson, Koverboda och Mathz Eriksson, Uskeboda.
Maud Segerstedt. Foto: Centerpartiet
Maud Segerstedt har en gedigen erfarenhet från skolvärlden. Bl.a. som rektor i tio år för Internationella Engelska Skolan i Eskilstuna.
Numera delar hon sin tid mellan arbetet som konsult i skolfrågor och skötseln av hundar, katter, får och höns hemma i Nyckelby.
– Barnen har rätt till att få gå i en bra skola där man verkligen ser varje elev. Det utgör en bra grund för steget in i vuxenlivet.
Skolfrågorna i allmänhet, och elevernas situation i synnerhet, brinner jag verkligen för! De här frågorna tänker jag definitivt engagera mig i.
Mathz Eriksson. Foto: Centerpartiet
Mathz Eriksson är en person som kan ta ton. Han är tenor i kören Harmoni och arbetar som socionom/socialsekreterare i Norbergs kommun. Mathz är dessutom deltidsbonde.
– Mina specialintressen är socialfrågor, flyktingfrågor och frågor som rör vår infrastruktur.
– Jag ska göra vad jag kan för att hela vår kommun ska bli en allt bättre plats att leva i och bo på oavsett om man bor på landsbygden eller i en tätort.
Magnus Eriksson. Foto: Centerpartiet
Magnus Eriksson är chef på Örebro kommun med ansvar för drift och underhåll av gator och torg i Örebro. De frågor han gärna driver som politiker finns företrädesvis inom det sociala området samt inom företags- och samhällsbyggnad.
– Alla frågor som handlar om barn och alla frågor som rör äldre och äldrevården är det som engagerar mig mest. Därför är det inom de områdena som jag hoppas kunna göra mest nytta.
Ännu bättre balans
I den nya styrelsen för Centerpartiet i Lindesberg ingår även Susanne Karlsson som är kommunalråd och vice ordförande i ”Lindecentern”, Björn Pettersson, sekreterare, Rockhammar, Christina Pettersson, vice sekreterare, Guldsmedshyttan, Tuula Marjetta, Rockhammar, Johan Andersson, Norrby och Inga Ängsteg, Nyhammar. Alla dessa omvaldes.
För Jonas Kleber själv innebar styrelsevalet att han fick förnyat förtroende som ordförande. Stödet för honom är mycket starkt eftersom han lyckats med att skapa förtroende både för sig själv som person och för den politik som Centerpartiet för.
– I grunden handlar det om att stå upp för det man tror på och att vara ärlig. Att leva på att ta kortsiktiga politiska poänger är inte intressant. Det bär inte särskilt långt. För mig är frågan om trovärdighet mycket viktig. Som väljare ska man känna att man kan lita på oss, säger Jonas Kleber och fortsätter:
– I vår styrelse finns det personer från många olika delar av vår kommun. Det gör att vi vet vilken verklighet som våra väljare lever i och vill förändra så att den blir allt bättre. Den kunskapen underlättar vårt arbete med att utveckla hela vår kommun så att vi får en allt bättre balans i utvecklingen av såväl tätorterna som landsbygden.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev ett kramkalas på hemmaisen efter att Carl Johan Sälle blev säsongens första målgörare inom HockeyEttan i Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
Kraftig villabrand i Storå
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders...
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...