Jonas Kleber sitter kvar som ordförande för Centerpartiet i Lindesberg. Arkivfoto: Fredrik Norman

Tunga rekryteringar till Centern: ”Nu växlar vi upp”

Centerpartiet i Lindesberg har fått en ny styrelse, förstärkt med tre tunga namn, uppger man i ett pressmeddelande. Samtidigt meddelas att Jonas Kleber har fått förnyat förtroende som ordförande.
– Nu har vi en bra blandning av ”gammalt och nytt” och en bred och djup kompetens inom många områden. Med tre riktigt tunga rekryteringar till styrelsen kan jag säga: ”Nu växlar vi upp vårt politiska arbete rejält!”

PRESSMEDDELANDE:

De tre nya i styrelsen är Maud Segerstedt, Nyckelby, Magnus Eriksson, Koverboda och Mathz Eriksson, Uskeboda.

Maud Segerstedt. Foto: Centerpartiet

Maud Segerstedt har en gedigen erfarenhet från skolvärlden. Bl.a. som rektor i tio år för Internationella Engelska Skolan i Eskilstuna.
Numera delar hon sin tid mellan arbetet som konsult i skolfrågor och skötseln av hundar, katter, får och höns hemma i Nyckelby.

– Barnen har rätt till att få gå i en bra skola där man verkligen ser varje elev. Det utgör en bra grund för steget in i vuxenlivet.
Skolfrågorna i allmänhet, och elevernas situation i synnerhet, brinner jag verkligen för! De här frågorna tänker jag definitivt engagera mig i.

Mathz Eriksson. Foto: Centerpartiet

Mathz Eriksson är en person som kan ta ton. Han är tenor i kören Harmoni och arbetar som socionom/socialsekreterare i Norbergs kommun. Mathz är dessutom deltidsbonde.

– Mina specialintressen är socialfrågor, flyktingfrågor och frågor som rör vår infrastruktur.

– Jag ska göra vad jag kan för att hela vår kommun ska bli en allt bättre plats att leva i och bo på oavsett om man bor på landsbygden eller i en tätort.

Magnus Eriksson. Foto: Centerpartiet

Magnus Eriksson är chef på Örebro kommun med ansvar för drift och underhåll av gator och torg i Örebro. De frågor han gärna driver som politiker finns företrädesvis inom det sociala området samt inom företags- och samhällsbyggnad.

– Alla frågor som handlar om barn och alla frågor som rör äldre och äldrevården är det som engagerar mig mest. Därför är det inom de områdena som jag hoppas kunna göra mest nytta.

Ännu bättre balans
I den nya styrelsen för Centerpartiet i Lindesberg ingår även Susanne Karlsson som är kommunalråd och vice ordförande i ”Lindecentern”, Björn Pettersson, sekreterare, Rockhammar, Christina Pettersson, vice sekreterare, Guldsmedshyttan, Tuula Marjetta, Rockhammar, Johan Andersson, Norrby och Inga Ängsteg, Nyhammar. Alla dessa omvaldes.

För Jonas Kleber själv innebar styrelsevalet att han fick förnyat förtroende som ordförande. Stödet för honom är mycket starkt eftersom han lyckats med att skapa förtroende både för sig själv som person och för den politik som Centerpartiet för.

– I grunden handlar det om att stå upp för det man tror på och att vara ärlig. Att leva på att ta kortsiktiga politiska poänger är inte intressant. Det bär inte särskilt långt. För mig är frågan om trovärdighet mycket viktig. Som väljare ska man känna att man kan lita på oss, säger Jonas Kleber och fortsätter:
– I vår styrelse finns det personer från många olika delar av vår kommun. Det gör att vi vet vilken verklighet som våra väljare lever i och vill förändra så att den blir allt bättre. Den kunskapen underlättar vårt arbete med att utveckla hela vår kommun så att vi får en allt bättre balans i utvecklingen av såväl tätorterna som landsbygden.

Publicerad 5 mars 2018 klockan 13:28

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.

10 maj 2026 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Besökare och utställare kom från när och fjärran för att uppleva SHRA:s stora motorfest - Vårmönstringen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.

9 maj 2026 klockan 21:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av ...

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande...

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Foto: Camilla Lagerman

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

7 maj 2026 klockan 17:25 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Timmy Lundegård

Krog kan bli av med tillståndet – nu skärper man rutinerna inför helgens stora fest

Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.

7 maj 2026 klockan 14:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kvinna skadad i explosion på fabrik
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård...
7 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i ...
6 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena...
6 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bilden är tagen vid ett tidigare läger i Kloten. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.

5 maj 2026 klockan 12:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

24Livs i Vedevåg är drabbade av stöldvåg. Foto: Jennie Einarsson

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.

4 maj 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även må...

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

Fullt framför scenen på Loppholmarna när vårens intåg firades i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek

Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.

1 maj 2026 klockan 08:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”

Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken...

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn

För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och ...

Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll

Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre ...

Polisens tack efter lugn helg

Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med ...

Miljonförstärkning till förskolan: ”De sliter verkligen”

Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när ...

900 soldater intar Lindesbergs kommun i stor militärövning

Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.

27 april 2026 klockan 09:16 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att ...
25 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden ...
25 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...
24 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-24

2026-04-23

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-21

2026-04-20

2026-04-20

2026-04-18

2026-04-18

2026-04-17

2026-04-17

2026-04-16

2026-04-16

2026-05-11 05:37