Jonas Kleber sitter kvar som ordförande för Centerpartiet i Lindesberg. Arkivfoto: Fredrik Norman

Tunga rekryteringar till Centern: ”Nu växlar vi upp”

Centerpartiet i Lindesberg har fått en ny styrelse, förstärkt med tre tunga namn, uppger man i ett pressmeddelande. Samtidigt meddelas att Jonas Kleber har fått förnyat förtroende som ordförande.
– Nu har vi en bra blandning av ”gammalt och nytt” och en bred och djup kompetens inom många områden. Med tre riktigt tunga rekryteringar till styrelsen kan jag säga: ”Nu växlar vi upp vårt politiska arbete rejält!”

PRESSMEDDELANDE:

De tre nya i styrelsen är Maud Segerstedt, Nyckelby, Magnus Eriksson, Koverboda och Mathz Eriksson, Uskeboda.

Maud Segerstedt. Foto: Centerpartiet

Maud Segerstedt har en gedigen erfarenhet från skolvärlden. Bl.a. som rektor i tio år för Internationella Engelska Skolan i Eskilstuna.
Numera delar hon sin tid mellan arbetet som konsult i skolfrågor och skötseln av hundar, katter, får och höns hemma i Nyckelby.

– Barnen har rätt till att få gå i en bra skola där man verkligen ser varje elev. Det utgör en bra grund för steget in i vuxenlivet.
Skolfrågorna i allmänhet, och elevernas situation i synnerhet, brinner jag verkligen för! De här frågorna tänker jag definitivt engagera mig i.

Mathz Eriksson. Foto: Centerpartiet

Mathz Eriksson är en person som kan ta ton. Han är tenor i kören Harmoni och arbetar som socionom/socialsekreterare i Norbergs kommun. Mathz är dessutom deltidsbonde.

– Mina specialintressen är socialfrågor, flyktingfrågor och frågor som rör vår infrastruktur.

– Jag ska göra vad jag kan för att hela vår kommun ska bli en allt bättre plats att leva i och bo på oavsett om man bor på landsbygden eller i en tätort.

Magnus Eriksson. Foto: Centerpartiet

Magnus Eriksson är chef på Örebro kommun med ansvar för drift och underhåll av gator och torg i Örebro. De frågor han gärna driver som politiker finns företrädesvis inom det sociala området samt inom företags- och samhällsbyggnad.

– Alla frågor som handlar om barn och alla frågor som rör äldre och äldrevården är det som engagerar mig mest. Därför är det inom de områdena som jag hoppas kunna göra mest nytta.

Ännu bättre balans
I den nya styrelsen för Centerpartiet i Lindesberg ingår även Susanne Karlsson som är kommunalråd och vice ordförande i ”Lindecentern”, Björn Pettersson, sekreterare, Rockhammar, Christina Pettersson, vice sekreterare, Guldsmedshyttan, Tuula Marjetta, Rockhammar, Johan Andersson, Norrby och Inga Ängsteg, Nyhammar. Alla dessa omvaldes.

För Jonas Kleber själv innebar styrelsevalet att han fick förnyat förtroende som ordförande. Stödet för honom är mycket starkt eftersom han lyckats med att skapa förtroende både för sig själv som person och för den politik som Centerpartiet för.

– I grunden handlar det om att stå upp för det man tror på och att vara ärlig. Att leva på att ta kortsiktiga politiska poänger är inte intressant. Det bär inte särskilt långt. För mig är frågan om trovärdighet mycket viktig. Som väljare ska man känna att man kan lita på oss, säger Jonas Kleber och fortsätter:
– I vår styrelse finns det personer från många olika delar av vår kommun. Det gör att vi vet vilken verklighet som våra väljare lever i och vill förändra så att den blir allt bättre. Den kunskapen underlättar vårt arbete med att utveckla hela vår kommun så att vi får en allt bättre balans i utvecklingen av såväl tätorterna som landsbygden.

Publicerad 5 mars 2018 klockan 13:28

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Fialotta Bratt

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.

17 augusti 2026 klockan 10:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i ...

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!

14 augusti 2026 klockan 13:25 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Därför råder ”båtförbud”
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt ...
14 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar ...
14 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För ...
13 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

2025 års kulturstipendium gick till riksspeleman Anna Johansson. Foto: Manskören Harmoni

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.

13 augusti 2026 klockan 14:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.

13 augusti 2026 klockan 10:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I ...

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet...

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Zonordförande William Flormo tillsammans med systrarna Alva och Lydia Carlsson. Foto: Jennie Einarsson

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.

10 augusti 2026 klockan 15:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att ...

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När...

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, s...

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att ...

Vision 2040 illustrerat på kommunens hemsida. Foto: Lindesbergs kommun

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.

6 augusti 2026 klockan 11:04 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda ...
5 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta ...
4 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen "Vägen fr...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-03

2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-07-28

2026-07-27

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-22

2026-08-17 11:23