Jonas Kleber sitter kvar som ordförande för Centerpartiet i Lindesberg. Arkivfoto: Fredrik Norman
Tunga rekryteringar till Centern: ”Nu växlar vi upp”
Centerpartiet i Lindesberg har fått en ny styrelse, förstärkt med tre tunga namn, uppger man i ett pressmeddelande. Samtidigt meddelas att Jonas Kleber har fått förnyat förtroende som ordförande.
– Nu har vi en bra blandning av ”gammalt och nytt” och en bred och djup kompetens inom många områden. Med tre riktigt tunga rekryteringar till styrelsen kan jag säga: ”Nu växlar vi upp vårt politiska arbete rejält!”
PRESSMEDDELANDE:
De tre nya i styrelsen är Maud Segerstedt, Nyckelby, Magnus Eriksson, Koverboda och Mathz Eriksson, Uskeboda.
Maud Segerstedt. Foto: Centerpartiet
Maud Segerstedt har en gedigen erfarenhet från skolvärlden. Bl.a. som rektor i tio år för Internationella Engelska Skolan i Eskilstuna.
Numera delar hon sin tid mellan arbetet som konsult i skolfrågor och skötseln av hundar, katter, får och höns hemma i Nyckelby.
– Barnen har rätt till att få gå i en bra skola där man verkligen ser varje elev. Det utgör en bra grund för steget in i vuxenlivet.
Skolfrågorna i allmänhet, och elevernas situation i synnerhet, brinner jag verkligen för! De här frågorna tänker jag definitivt engagera mig i.
Mathz Eriksson. Foto: Centerpartiet
Mathz Eriksson är en person som kan ta ton. Han är tenor i kören Harmoni och arbetar som socionom/socialsekreterare i Norbergs kommun. Mathz är dessutom deltidsbonde.
– Mina specialintressen är socialfrågor, flyktingfrågor och frågor som rör vår infrastruktur.
– Jag ska göra vad jag kan för att hela vår kommun ska bli en allt bättre plats att leva i och bo på oavsett om man bor på landsbygden eller i en tätort.
Magnus Eriksson. Foto: Centerpartiet
Magnus Eriksson är chef på Örebro kommun med ansvar för drift och underhåll av gator och torg i Örebro. De frågor han gärna driver som politiker finns företrädesvis inom det sociala området samt inom företags- och samhällsbyggnad.
– Alla frågor som handlar om barn och alla frågor som rör äldre och äldrevården är det som engagerar mig mest. Därför är det inom de områdena som jag hoppas kunna göra mest nytta.
Ännu bättre balans
I den nya styrelsen för Centerpartiet i Lindesberg ingår även Susanne Karlsson som är kommunalråd och vice ordförande i ”Lindecentern”, Björn Pettersson, sekreterare, Rockhammar, Christina Pettersson, vice sekreterare, Guldsmedshyttan, Tuula Marjetta, Rockhammar, Johan Andersson, Norrby och Inga Ängsteg, Nyhammar. Alla dessa omvaldes.
För Jonas Kleber själv innebar styrelsevalet att han fick förnyat förtroende som ordförande. Stödet för honom är mycket starkt eftersom han lyckats med att skapa förtroende både för sig själv som person och för den politik som Centerpartiet för.
– I grunden handlar det om att stå upp för det man tror på och att vara ärlig. Att leva på att ta kortsiktiga politiska poänger är inte intressant. Det bär inte särskilt långt. För mig är frågan om trovärdighet mycket viktig. Som väljare ska man känna att man kan lita på oss, säger Jonas Kleber och fortsätter:
– I vår styrelse finns det personer från många olika delar av vår kommun. Det gör att vi vet vilken verklighet som våra väljare lever i och vill förändra så att den blir allt bättre. Den kunskapen underlättar vårt arbete med att utveckla hela vår kommun så att vi får en allt bättre balans i utvecklingen av såväl tätorterna som landsbygden.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Webb-TV: Karnevalen 2026
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstä...