Gångtunneln under järnvägen vattenfylldes till två tredjedelar i det kraftiga ovädret som härjade över Lindesberg i fredags. Det innebär att vattennivån sträckte sig upp till axlarna på en normallång person.-Det måste göras något åt det här, konstaterade gata/park-arbetarna som på måndagsmorgonen fick till uppgift att röja upp i tunneln.
Den stora mängden nederbörd på kort tid, orsakade massor av översvämningar i Lindesberg hos såväl fastighetsägare i villaområdena som butiksägare nere i centrum. Det första larmet inkom vid 18-tiden och när det väl slutade att ringa hos Nerikes Brandkår några timmar senare, kunde man räkna till över 50 larm relaterade till ovädret.
En av många drabbade var Thomas Eriksson på Euronics vars butiks källarplan översvämmades. Under helgen publicerade LindeNytt ett filmklipp inspelat av honom, när vattnet forsar upp ur toalettstolen. (Se artikeln nedan – eller klicka här)
Nytt rekord
Gångtunneln under järnvägen brukar alltid översvämmas i kraftiga regnoväder, men efter fredagens oväder blev det ovanligt mycket vatten där nere. Även då tunneln var tömd på vatten på måndagsmorgonen, kunde man fortfarande tydligt se hur högt vattenlinjen hade nått på väggarna.
-Det är nog ett nytt rekord, säger gata/park-arbetaren Bengt Krönström.
När så stora mängder vatten sveper ner i tunneln, drar det också med sig stora mängder smuts och jord. När vattnet väl är borta återstår bara en sjuhelsikes sörja.
-Det måste göras något åt det här. Avloppen i tunneln fungerar inte, det är bara ett av dem som faktiskt funkar och det är så undermåligt att det inte gör någon skillnad, förklarar BKT-arbetarna.
SMHI har inte kunnat ge oss någon exakt rapport på hur stora mängder nederbörd som föll i Lindesberg. Detta beror på att deras närmaste mätstation befinner sig på en plats som inte drabbades lika hårt av ovädret.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.