Gångtunneln under järnvägen vattenfylldes till två tredjedelar i det kraftiga ovädret som härjade över Lindesberg i fredags. Det innebär att vattennivån sträckte sig upp till axlarna på en normallång person.-Det måste göras något åt det här, konstaterade gata/park-arbetarna som på måndagsmorgonen fick till uppgift att röja upp i tunneln.
Den stora mängden nederbörd på kort tid, orsakade massor av översvämningar i Lindesberg hos såväl fastighetsägare i villaområdena som butiksägare nere i centrum. Det första larmet inkom vid 18-tiden och när det väl slutade att ringa hos Nerikes Brandkår några timmar senare, kunde man räkna till över 50 larm relaterade till ovädret.
En av många drabbade var Thomas Eriksson på Euronics vars butiks källarplan översvämmades. Under helgen publicerade LindeNytt ett filmklipp inspelat av honom, när vattnet forsar upp ur toalettstolen. (Se artikeln nedan – eller klicka här)
Nytt rekord
Gångtunneln under järnvägen brukar alltid översvämmas i kraftiga regnoväder, men efter fredagens oväder blev det ovanligt mycket vatten där nere. Även då tunneln var tömd på vatten på måndagsmorgonen, kunde man fortfarande tydligt se hur högt vattenlinjen hade nått på väggarna.
-Det är nog ett nytt rekord, säger gata/park-arbetaren Bengt Krönström.
När så stora mängder vatten sveper ner i tunneln, drar det också med sig stora mängder smuts och jord. När vattnet väl är borta återstår bara en sjuhelsikes sörja.
-Det måste göras något åt det här. Avloppen i tunneln fungerar inte, det är bara ett av dem som faktiskt funkar och det är så undermåligt att det inte gör någon skillnad, förklarar BKT-arbetarna.
SMHI har inte kunnat ge oss någon exakt rapport på hur stora mängder nederbörd som föll i Lindesberg. Detta beror på att deras närmaste mätstation befinner sig på en plats som inte drabbades lika hårt av ovädret.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.