Gångtunneln under järnvägen vattenfylldes till två tredjedelar i det kraftiga ovädret som härjade över Lindesberg i fredags. Det innebär att vattennivån sträckte sig upp till axlarna på en normallång person.-Det måste göras något åt det här, konstaterade gata/park-arbetarna som på måndagsmorgonen fick till uppgift att röja upp i tunneln.
Den stora mängden nederbörd på kort tid, orsakade massor av översvämningar i Lindesberg hos såväl fastighetsägare i villaområdena som butiksägare nere i centrum. Det första larmet inkom vid 18-tiden och när det väl slutade att ringa hos Nerikes Brandkår några timmar senare, kunde man räkna till över 50 larm relaterade till ovädret.
En av många drabbade var Thomas Eriksson på Euronics vars butiks källarplan översvämmades. Under helgen publicerade LindeNytt ett filmklipp inspelat av honom, när vattnet forsar upp ur toalettstolen. (Se artikeln nedan – eller klicka här)
Nytt rekord
Gångtunneln under järnvägen brukar alltid översvämmas i kraftiga regnoväder, men efter fredagens oväder blev det ovanligt mycket vatten där nere. Även då tunneln var tömd på vatten på måndagsmorgonen, kunde man fortfarande tydligt se hur högt vattenlinjen hade nått på väggarna.
-Det är nog ett nytt rekord, säger gata/park-arbetaren Bengt Krönström.
När så stora mängder vatten sveper ner i tunneln, drar det också med sig stora mängder smuts och jord. När vattnet väl är borta återstår bara en sjuhelsikes sörja.
-Det måste göras något åt det här. Avloppen i tunneln fungerar inte, det är bara ett av dem som faktiskt funkar och det är så undermåligt att det inte gör någon skillnad, förklarar BKT-arbetarna.
SMHI har inte kunnat ge oss någon exakt rapport på hur stora mängder nederbörd som föll i Lindesberg. Detta beror på att deras närmaste mätstation befinner sig på en plats som inte drabbades lika hårt av ovädret.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.