Gångtunneln under järnvägen vattenfylldes till två tredjedelar i det kraftiga ovädret som härjade över Lindesberg i fredags. Det innebär att vattennivån sträckte sig upp till axlarna på en normallång person.-Det måste göras något åt det här, konstaterade gata/park-arbetarna som på måndagsmorgonen fick till uppgift att röja upp i tunneln.
Den stora mängden nederbörd på kort tid, orsakade massor av översvämningar i Lindesberg hos såväl fastighetsägare i villaområdena som butiksägare nere i centrum. Det första larmet inkom vid 18-tiden och när det väl slutade att ringa hos Nerikes Brandkår några timmar senare, kunde man räkna till över 50 larm relaterade till ovädret.
En av många drabbade var Thomas Eriksson på Euronics vars butiks källarplan översvämmades. Under helgen publicerade LindeNytt ett filmklipp inspelat av honom, när vattnet forsar upp ur toalettstolen. (Se artikeln nedan – eller klicka här)
Nytt rekord
Gångtunneln under järnvägen brukar alltid översvämmas i kraftiga regnoväder, men efter fredagens oväder blev det ovanligt mycket vatten där nere. Även då tunneln var tömd på vatten på måndagsmorgonen, kunde man fortfarande tydligt se hur högt vattenlinjen hade nått på väggarna.
-Det är nog ett nytt rekord, säger gata/park-arbetaren Bengt Krönström.
När så stora mängder vatten sveper ner i tunneln, drar det också med sig stora mängder smuts och jord. När vattnet väl är borta återstår bara en sjuhelsikes sörja.
-Det måste göras något åt det här. Avloppen i tunneln fungerar inte, det är bara ett av dem som faktiskt funkar och det är så undermåligt att det inte gör någon skillnad, förklarar BKT-arbetarna.
SMHI har inte kunnat ge oss någon exakt rapport på hur stora mängder nederbörd som föll i Lindesberg. Detta beror på att deras närmaste mätstation befinner sig på en plats som inte drabbades lika hårt av ovädret.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.