Resan från vintervilan vid båthuset (vid Prästbron) till sjösättning vid tivoliplanen gick smärtfritt, när Turistbåtsföreningen på fredagen skulle få ner den 24 ton tunga skutan i Lindesbergs farvatten inför stundande säsong. Dock vägrade båten att vakna ordentligt när man väl nådde vattenlinjen och fick dras upp på land igen.
Det var motorn som inte riktigt var på hugget när båten väl kommit ner i vattnet. Visserligen visade motorn livstecken, men efter några rökpuffar återgick båten till vila.
Istället för att låta bogsera båten till båtstugan vid Prästbron, ett par hundra meter uppströms från iläggningsplatsen på tivoliplanen, drogs båten upp på tivoliplanen igen för att där försöka lösa trasslet med motorn.
– Vi får dra upp båten igen och försöka att lösa det här på land istället, för att sedan göra ett nytt försök att sjösätta båten, förklarade ordförande Agnetha Svensson.
Sagt och gjort. Men något tidskrävande mekande blev det dessbättre aldrig tal om.
– Det var snabbt åtgärdat, det tog nog inte mer än 20 minuter, så kunde båten sjösättas och köras bort till båthuset, berättar Agnetha Svensson.
Turistbåten M/S Råsvalen hade under fjolårets säsong totalt 623 passagerare varav 181 var barn. Turerna körs även i år tre dagar i veckan: tisdagar, torsdagar och söndagar.
Turerna går mellan vecka 27-32. Chartertrafiken börjar dock redan så snart båten ligger i vattnet.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi står det bara en skylt vid sidan av vägen. Detta kan ses som rimligt om man utgår från att all trafik i Vedevåg går mot Lindesberg då Regionen brukar prioritera busskurer för hållplatser där många väntar på morgonen samtidigt som avhoppstationer endast behöver en skylt.
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. En brand som startade till följd av en rad olyckliga omständigheter, vars människoöden man snart kan få uppleva genom Spektakelteaterns nya uppsättning som fått namnet Stadsbranden.
– Det är ju en hemsk berättelse på alla sätt, med rättsliga efterföljder, om skuld och att leva med elden som skugga. Men det är också en hoppfull berättelse, om en vilja att inte ge sig, att tro på att man kan bli fri från saker, förklarar regissör Stefan Jansson.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel då mitt intresse för just småfåglar har blivit större med tiden. Tidigare har jag mest fokuserat på rovfåglar, men det är väldigt kul att släppa in de små fåglarna då de är så många. Alla fåglar har sin charm och är fina på sitt vis. Bilderna som jag visar denna vecka är tagna i Nora med omnejd.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft kan byggas ut snabbt och leverera mest el på kort tid, vilket gör den till en viktig del i Sveriges omställning. Samtidigt är det naturligt att det finns oro när närmiljön påverkas, men forskning och erfarenheter ger en mer nyanserad bild av vindkraftsopinionen i Sverige och hur vindkraft faktiskt påverkar boendemiljön.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.