Resan från vintervilan vid båthuset (vid Prästbron) till sjösättning vid tivoliplanen gick smärtfritt, när Turistbåtsföreningen på fredagen skulle få ner den 24 ton tunga skutan i Lindesbergs farvatten inför stundande säsong. Dock vägrade båten att vakna ordentligt när man väl nådde vattenlinjen och fick dras upp på land igen.
Det var motorn som inte riktigt var på hugget när båten väl kommit ner i vattnet. Visserligen visade motorn livstecken, men efter några rökpuffar återgick båten till vila.
Istället för att låta bogsera båten till båtstugan vid Prästbron, ett par hundra meter uppströms från iläggningsplatsen på tivoliplanen, drogs båten upp på tivoliplanen igen för att där försöka lösa trasslet med motorn.
– Vi får dra upp båten igen och försöka att lösa det här på land istället, för att sedan göra ett nytt försök att sjösätta båten, förklarade ordförande Agnetha Svensson.
Sagt och gjort. Men något tidskrävande mekande blev det dessbättre aldrig tal om.
– Det var snabbt åtgärdat, det tog nog inte mer än 20 minuter, så kunde båten sjösättas och köras bort till båthuset, berättar Agnetha Svensson.
Turistbåten M/S Råsvalen hade under fjolårets säsong totalt 623 passagerare varav 181 var barn. Turerna körs även i år tre dagar i veckan: tisdagar, torsdagar och söndagar.
Turerna går mellan vecka 27-32. Chartertrafiken börjar dock redan så snart båten ligger i vattnet.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.