Besöksstatistiken på turistbyråerna i Lindesberg börjar så sakteliga sammanställas. Även om siffrorna för bland annat campingen fortfarande inte är redovisade, framgår det att Lindesbergs turistsommar varit mycket bra. Det är inte det bästa året, men inte långt därifrån, berättar Lindesbergs turistchef Håkan Ceder.
-Bästa sommaren någonsin var ifjol. Året har inte varit riktigt lika bra, men inte långt ifrån och är det näst bästa året någonsin, vilket är mycket bra, säger Håkan Ceder.
Under sommarmånaderna juni, juli och augusti besökte 31 700 turister de tre turistbyråerna i Lindesberg.
Femte plats i Sverige
Fjolåret var inte enbart bra vad gäller turiststatistik. Det var även året då Lindesbergs turistbyrå placerade sig på en silverplats på prispallen i den årliga Turistbyråstämma som hålles i Göteborg. För ett par veckor sedan var Lindesbergs turistchef åter på plats för att försvara silvret, men fick se sig besegrad. Det betyder dock inte att turistbyrån tappat skärpan, menar Ceder.
-Det redovisas inte hur mycket som skiljer mellan de utanför prisplacering och de tre bästa. Det går inte att säga om det är vi som fått sämre poäng eller att de andra blivit bättre än i fjol, berättar Håkan.
En fin femteplacering är turistchefen ändå mycket nöjd med.
-Visst är jag det. Vi fick sammanlagt 16,7 poäng av 20 möjliga. Det är en bra bit över genomsnittet som låg på 12,7. Sammanlagt deltar 322 turistbyråer på stämman. Att placera sig femma bland så många är bra och visar att fjolårets fina resultat inte var en engångsföreteelse, säger Håkan.
Poängräkningen sätts bland annat utifrån turistbyråernas servicenivå via telefon och e-post samt utskick av beställt material.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.