Turismen är en mycket viktig inkomstkälla som blomstrat de senaste åren. Omsättningen ökar i takt med att Lindesberg marknadsförs allt effektivare, både innanför som utanför landgränsen. Och allteftersom turistsiffrorna skjuter i höjden spår turistchef Håkan Ceder att trenden kommer att hålla i sig, eller t.o.m. bli ännu bättre med tanke på vad som nu planeras för staden under hösten. För bara något år sedan fanns flera, för såväl invånare som turister, skamfläckar utspridda i centrum. Till exempel parkeringen vid Folkets Hus med sin mindre trevliga uppsyn, området runt Nya Snickerifabriken m.m. Mycket har hänt sen dess, påpekar Ceder.
-I södra änden har ju golfbanan piffat upp området rejält, likaså trädgårdsföreningens blomarrangemang. Och återvinningstationen har fått sitt lyft precis som Nya Snickerifabriken där man nu har auktioner. Men visst finns det fortfarande områden som kan behövas ses över, det kan jag hålla med om, säger han då vi pekar på miljön nere vid buss/tågstationen. Där kommer man dock ta tag i saken och rensa upp samt bygga om perrongen senare efter att Tåg i Bergslagen invigts den 6 oktober. -Vi ska då få skisser på hur det hela ska se ut, förklarar Ceder.
Man kommer snart se helheten i alla förändringar som skett. De i södra änden av stan binds samman med de i norra med ”nya Kristinavägen” som ska stå klart i slutet av året. Inte bara ett lyft rent utseendemässigt, även ett positivt lyft för turismen och slantarna som rullar på dess väg. –Ända sedan jag började som turistchef i Lindesberg har jag jobbat med att få ordning på centrala Lindesberg på olika sätt. Bland annat genom Centrumföreningen. Att det nu äntligen kommer till skott är inte en dag för tidigt. Det här är mycket bra för turismen, och även för oss som bor här, säger Håken Ceder.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.