Turister och Lindesbergare trotsade det tråkiga vädret under tisdags- förmiddagen och tog sig en tur på Råsvalen. Råsvalsbåten har blivit en av Lindesbergs största turistattraktioner och kanske den enda. Sedan den godkänndes av sjöfartsverket 1997 har Råssvalen haft 2500 passagerare per säsong.
Från början användes båten som en expeditionsbåt då man åkte runt på Råsvalen och letade efter den ökända malen eller var det ett sjöodjur, som ska bo någonstans på Råsvalsbottnen.
Numera går båten bara som turistbåt och turen går mellan Kyrkbryggan, Lövåsen och Kalmarslund. Den tar ca 3 timmar och kostar 80 kr. Man kan också åka en enkeltur och gå av båten på något av stoppen. Eller så kan man ta med sig familjen på en söndagstur som tar ca 4 timmar.
Nu under sommaren har man också programaftnar på tisdagskvällarna. Då går båten kl. 19.00 och är tillbaka ca kl. 21.30. I kväll är det ”Krumelurer vid Råsvalen” med Pär Bäckman. I denna tur ingår kaffe med dopp och kostar 100 kr.
Den 19 augusti arrangeras ”Rundtur i Lindesbergs kulturmiljöer”. Då kommer man att åka med Råsvalen till Sågviken i Guldsmedshyttan och därifrån blir det buss. Vart färden går vet bara guiden Lars Hagström som kommer att vara med och guida hela resan.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.