Turister och Lindesbergare trotsade det tråkiga vädret under tisdags- förmiddagen och tog sig en tur på Råsvalen. Råsvalsbåten har blivit en av Lindesbergs största turistattraktioner och kanske den enda. Sedan den godkänndes av sjöfartsverket 1997 har Råssvalen haft 2500 passagerare per säsong.
Från början användes båten som en expeditionsbåt då man åkte runt på Råsvalen och letade efter den ökända malen eller var det ett sjöodjur, som ska bo någonstans på Råsvalsbottnen.
Numera går båten bara som turistbåt och turen går mellan Kyrkbryggan, Lövåsen och Kalmarslund. Den tar ca 3 timmar och kostar 80 kr. Man kan också åka en enkeltur och gå av båten på något av stoppen. Eller så kan man ta med sig familjen på en söndagstur som tar ca 4 timmar.
Nu under sommaren har man också programaftnar på tisdagskvällarna. Då går båten kl. 19.00 och är tillbaka ca kl. 21.30. I kväll är det ”Krumelurer vid Råsvalen” med Pär Bäckman. I denna tur ingår kaffe med dopp och kostar 100 kr.
Den 19 augusti arrangeras ”Rundtur i Lindesbergs kulturmiljöer”. Då kommer man att åka med Råsvalen till Sågviken i Guldsmedshyttan och därifrån blir det buss. Vart färden går vet bara guiden Lars Hagström som kommer att vara med och guida hela resan.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.