Reaktionerna som följde då Hemköpbutiken kastade upp 27 000 små glödlampor i trädet blev enorma. Men vad som inte framgick i den svängen, var att Lindesbergs kommun faktiskt hade liknande planer – fast i större omfattning. Nu i år är det tänkt att göra verklighet av planerna och det kommer att innebära att flera enorma ljusfenomen kommer synas i stadskärnan.
I Flugparken finns en rad större träd med rejäla kronor. Ett par av dessa kommer redan i höst bli utsmyckade med lampor på samma manér som Hemköp gjorde strax innan jul.
Turistchef Håkan Ceder är en av personerna som arbetar med detta projekt sedan en tid tillbaka.
-Jag hade gärna sett att det här blev klart ifjol, men det föll inte på plats den gången så vi fick ta sikte på att få klart det under 2007 istället. Målsättningen är att flera av träden i Flugparken ska kläs med lampor och eventuellt också de stora träden utanför fastigheten där Sparbanken och Systembolaget finns, säger Håkan.
Hemköp använde 27 000 lampor, men hur många kommunen kommer att drämma på med, det förblir en fråga att följa upp längre fram.
”Ljusträden” i parken är en del i kommunens strävan att skapa en tydlig profil för Lindesbergs kommun. Folk ska prata om oss, komma ihåg staden och inte minst vilja komma hit igen. Med anledning av reaktionerna efter Hemköpsträdet, så har man troligtvis förutsättningar att lyckas uppnå detta – sedan hur långt det räcker, det återstår att se.
Fotnot: Lindesbergare ute i vida världen kommer att kunna spana in resultatet live – via LindeNytts webcam, som naturligtvis kommer att kunna bjuda en betydligt trevligare vy när höstmörkret faller på än vad fallet är idag.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.