Reaktionerna som följde då Hemköpbutiken kastade upp 27 000 små glödlampor i trädet blev enorma. Men vad som inte framgick i den svängen, var att Lindesbergs kommun faktiskt hade liknande planer – fast i större omfattning. Nu i år är det tänkt att göra verklighet av planerna och det kommer att innebära att flera enorma ljusfenomen kommer synas i stadskärnan.
I Flugparken finns en rad större träd med rejäla kronor. Ett par av dessa kommer redan i höst bli utsmyckade med lampor på samma manér som Hemköp gjorde strax innan jul.
Turistchef Håkan Ceder är en av personerna som arbetar med detta projekt sedan en tid tillbaka.
-Jag hade gärna sett att det här blev klart ifjol, men det föll inte på plats den gången så vi fick ta sikte på att få klart det under 2007 istället. Målsättningen är att flera av träden i Flugparken ska kläs med lampor och eventuellt också de stora träden utanför fastigheten där Sparbanken och Systembolaget finns, säger Håkan.
Hemköp använde 27 000 lampor, men hur många kommunen kommer att drämma på med, det förblir en fråga att följa upp längre fram.
”Ljusträden” i parken är en del i kommunens strävan att skapa en tydlig profil för Lindesbergs kommun. Folk ska prata om oss, komma ihåg staden och inte minst vilja komma hit igen. Med anledning av reaktionerna efter Hemköpsträdet, så har man troligtvis förutsättningar att lyckas uppnå detta – sedan hur långt det räcker, det återstår att se.
Fotnot: Lindesbergare ute i vida världen kommer att kunna spana in resultatet live – via LindeNytts webcam, som naturligtvis kommer att kunna bjuda en betydligt trevligare vy när höstmörkret faller på än vad fallet är idag.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.