En explosion har inträffat på sprängämnesfabriken Nammo Liab i Lindesberg. Enligt uppgift har två personer förts till sjukhus.
Det var vid niotiden som en explosion inträffade i anläggningen som kallas ”hus 3” inne på Nammo Liabs fabriksområde. Räddningstjänsten rapporterade vid tiotiden att två personer har förts till sjukhus för vård.
-Det är dock bara en av dem som har kroppsskada, den andra personen fick en chockskada vid explosionen, uppger inre befäl vid Nerikes Brandkår.
Enligt uppgift var den fysiskt skadade personen vid medvetande när räddningstjänsten anlände.
-Enligt rapport från platsen var han vid medvetande och kunde själv lägga sig på båren för transport till sjukhuset.
Uppdatering:
I ett pressmeddelande från Nammo Liab, uppges att olyckan hände i en bunker där tillverkning av pyroteknisk sats sker. Själva processen sker delvis utan att personal befinner sig där inne. Dock måste operatören in i bunkern för att tömma ett kärl till nästa operation. Det var när detta skulle ske som en explosion inträffade.
Den skadade arbetaren vårdas på sjukhus med medelsvåra skador i form av en handskada samt brännskador. Varför det exploderade är inte klarlagt. En utredningsgrupp är tillsatt att klargöra detta.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.