Sedan i slutet av förra året har coronaläget på kommunens särskilda boenden sett bra ut, och vaccineringen har fortlöpt enligt plan. Under de senaste dygnen har dock smittan återigen dykt upp på två boenden och man arbetar nu med att säkra upp rutinerna.
– Vi har inarbetade rutiner och det är viktigt att hålla dem, berättar Socialförvaltningens chef, Madde Gustavsson.
När coronapandemins första våg slog till i kommunen under början av mars 2020, drabbades flera äldreboenden av smittan. Allra värst var det på Tallåsen i Lindesberg, där även fem personer avled till följd av viruset. Efter ett betydligt lugnare år, är nu smittan tillbaka på två av kommunens boenden.
– Det är ett äldreboende där totalt 5 boende är bekräftat smittade, samtliga på samma avdelning, sedan är det en person på ett boende inom LSS, berättar Madde Gustavsson.
På de drabbade boendena har man gått ut med information till anhöriga, och personalen har numera väl inarbetade rutiner för att förhindra vidare spridning av viruset, men något besöksförbud införs dock inte.
– Besöksförbud måste dessvärre gå via Länsstyrelsen, men vi informerar om att det finns smitta på boendet och försöker begränsa så det inte blir någon ytterligare spridning, säger Gustavsson.
Samtliga av de totalt 6 smittade brukarna är vaccinerade, och Madde Gustavsson poängterar vikten av att vaccinera sig.
– De som har blivit sjuka nu har alla fått lindriga symptom, så vi ser ju hur viktigt det är att ta båda sina sprutor. Sedan ska man komma ihåg att en vaccinerad person kan vara sjuk utan att visa några symptom, så det är väldigt svårt att veta vart smittan kommer ifrån.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.