Två personbilar kolliderade på länsväg 249 i höjd med Vedevåg på tisdagskvällen. En person har förts till lasarettet med okända skador.-Det råder svår halka på många vägar i länet så det gäller att ta det extra försiktigt, säger vakthavande befäl vid Örebropolisen.
Trafikolyckan i Vedevåg inträffade vid halvtiotiden. Ett vittne på platsen berättar för LindeNytt att vägen är fruktansvärt hal och att även räddningsfordon hade svårt att hålla sig kvar på vägen.
En av de inblandade bilarna for i diket vid kollisionen. Föraren, en man, klämdes fast i bilen och fick skäras loss av räddningspersonal. Han är nu förd till lasarettet, uppger polisen. Det är dock okänt hur pass illa skadad han är.
I den andra bilen färdades två personer. Ingen av dem skall ha fått några allvarligare skador.
-Enligt uppgift stod de vid sidan av vägen när polis och ambulans kom till platsen, säger vakthavande befäl.















































