Natten till tisdag har två inbrott skett i Lindesberg. Det första var en så kallad ”smash and grab” mot Lindesbergs golfklubb och ett par timmar senare fick en firma på Bandygatan påhälsning av tjuvar, som hade tagit sig in i lokalerna via taket. Polisen misstänker att det är samma gärningsmän som ligger bakom nattens två inbrott.
Klockan 01:32 i natt, fick polisen larm om att Lindesbergs golfklubb utsatts för en fräck kupp. Med hjälp av en traktor hade inbrottstjuvar tagit sig in i en fastighet och stulit ett kassaskåp. Enligt polisen användes traktorn till att förstöra en vägg så de kunde ta sig in i den aktuella fastigheten. Traktorn hittades senare dikeskörd en bit bort i området Dalskogen.
Klockan 03:56 kommer nästa inbrottslarm till polisen. Denna gång från Bandygatan, där en firma fått påhälsning av vad polisen misstänker är samma tjuvar som slog till mot Lindesbergs golfklubb. Enligt uppgift skall tjuvarna ha lyckats ta sig in i lokalerna via taket. Vid sjutiden på morgonen var det fortfarande oklart vad som stulits vid inbrottet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.