I Lindesberg finns ett antal gårdar som utmärker sig lite extra. Dessa är ofta föremål för beundran, nyfikenhet och i viss mån avundsjuka. ”–Vem har råd att bo så där flott”, brukar det säkerligen låta. Även om husen i fråga ligger i 2-3-miljonerklassen eller mer, så har det visat sig att objekten inte varit direkt svårsålda för mäklarna. De senaste veckorna har två av Lindesbergs mer utmärkande och pampiga hus fått nya ägare.
Hermanstorps Gård, en av våra äldsta fastigheter med anor från 1600-talet, går nu över i ny ägo. I Lindesberg visade det sig att det stora intresse för gården som de förra ägarna hoppats på inte riktigt räckte till. Gården gick för drygt tre miljoner kronor. Enligt de knapphändiga uppgifter som lämnats ut är det ingen från Lindesberg som tar över gården efter paret Selinder, som bott i huset sedan 12 år tillbaka.
Håga, kanske mest känd som ”huset på Klockaregatan”. Tidigare ägare är bland andra f d stadsarkitekten Måns Hallén. Affären är ännu inte officiell men mycket tyder på att de nya ägaren får tillträde så snart de nuvarande ägarna flyttat ut. Huset annonserades ut för drygt 2 miljoner kronor och har prutats ner något med tiden. De nya ägarna är i 40-årsåldern och från Lindesberg, en barnfamilj med drömmen om att bo i ett kulturhistoriskt hus.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.