Klockan 04.10 gick larmet i Storåskolan. Klockan 04.43 gick larmet i livsmedelsbutiken Tempo. Polisen jagar nu minst tre gärningsmän efter nattens inbrott i Storå centrum.
På onsdagsmorgonen hade man ej ännu hunnit slå fast om tjuvarna har kommit över något gods vid de två inbrotten. Utifrån uppgifter från väktare, som såg tre-fyra personer lämna Storåskolan strax efter larmtillfället (kl. 04.10) samt de övervakningsbilder som fångade förövarna på bild vid Tempo en halvtimme senare, kan det mycket väl röra sig om samma individer.
– Man ser tre personer utanför entrén vid Tempo när rutan krossas. En av de tre går in i butiken. Det är fortfarande oklart om något stulits, kommenterar poliskommissarie Christina Hahne.
Både skolan och Tempobutiken har nyligen haft påhälsning av inbrottstjuvar. Så sent som i lördags krossades entrérutan till Tempo och tobaksvaror och läkemedel stals.
Tipsa polisen: 114 14
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.