Tre personer greps på tisdagskvällen misstänkta för misshandel, grov misshandel och olaga hot. Våldshandlingarna skall ha riktats mot två kvinnor i 30-årsåldern varav den ena har misshandlats grovt med ett tillhygge, uppger polisen.
– Tre misstänkta gärningspersoner greps senare när en patrull lyckades stoppa den bil de färdades i. Gripandet skedde i Ludvika kommun, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen larmades om händelsen vid 22.30-tiden på tisdagen. Brotten skall ha skett i Guldsmedshyttan på en plats utomhus. Enligt polisen är det fortfarande många frågor som är obesvarade. Det man just nu vet är att två kvinnor utsatts för våld – varav den ena grovt. Varför de blivit attackerade är oklart.
– Den ena kvinnan har utsatts för grovt våld. Det har använts ett tillhygge. Hon skall bland annat ha fått en rejäl smäll i huvudtrakten. Den andra kvinnan har inte utsatts för lika kraftigt våld, säger Lars Hedelin vid polisen.
Enligt initiala uppgifter skall flera personer ha befunnit sig på platsen när kvinnorna misshandlades. Dessa lämnade platsen i två bilar. Den ena bilen stoppades senare på en plats i Ludvika kommun, uppger polisens presstalesperson, Lars Hedelin.
– I den bilen fanns tre personer som greps misstänkta för misshandel, grov misshandel och olaga hot. Det är två män i 20- och 50-årsåldern och en kvinna i 20-årsåldern. Den yngre mannen samt kvinnan har anhållits. Mannen i 50-årsåldern har släppts efter förhör, säger Hedelin.
Skadeläget för de två misshandlade kvinnorna var på onsdagsmorgonen oklart.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.