Tre personer greps på tisdagskvällen misstänkta för misshandel, grov misshandel och olaga hot. Våldshandlingarna skall ha riktats mot två kvinnor i 30-årsåldern varav den ena har misshandlats grovt med ett tillhygge, uppger polisen.
– Tre misstänkta gärningspersoner greps senare när en patrull lyckades stoppa den bil de färdades i. Gripandet skedde i Ludvika kommun, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen larmades om händelsen vid 22.30-tiden på tisdagen. Brotten skall ha skett i Guldsmedshyttan på en plats utomhus. Enligt polisen är det fortfarande många frågor som är obesvarade. Det man just nu vet är att två kvinnor utsatts för våld – varav den ena grovt. Varför de blivit attackerade är oklart.
– Den ena kvinnan har utsatts för grovt våld. Det har använts ett tillhygge. Hon skall bland annat ha fått en rejäl smäll i huvudtrakten. Den andra kvinnan har inte utsatts för lika kraftigt våld, säger Lars Hedelin vid polisen.
Enligt initiala uppgifter skall flera personer ha befunnit sig på platsen när kvinnorna misshandlades. Dessa lämnade platsen i två bilar. Den ena bilen stoppades senare på en plats i Ludvika kommun, uppger polisens presstalesperson, Lars Hedelin.
– I den bilen fanns tre personer som greps misstänkta för misshandel, grov misshandel och olaga hot. Det är två män i 20- och 50-årsåldern och en kvinna i 20-årsåldern. Den yngre mannen samt kvinnan har anhållits. Mannen i 50-årsåldern har släppts efter förhör, säger Hedelin.
Skadeläget för de två misshandlade kvinnorna var på onsdagsmorgonen oklart.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.