Tre personer greps på tisdagskvällen misstänkta för misshandel, grov misshandel och olaga hot. Våldshandlingarna skall ha riktats mot två kvinnor i 30-årsåldern varav den ena har misshandlats grovt med ett tillhygge, uppger polisen.
– Tre misstänkta gärningspersoner greps senare när en patrull lyckades stoppa den bil de färdades i. Gripandet skedde i Ludvika kommun, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen larmades om händelsen vid 22.30-tiden på tisdagen. Brotten skall ha skett i Guldsmedshyttan på en plats utomhus. Enligt polisen är det fortfarande många frågor som är obesvarade. Det man just nu vet är att två kvinnor utsatts för våld – varav den ena grovt. Varför de blivit attackerade är oklart.
– Den ena kvinnan har utsatts för grovt våld. Det har använts ett tillhygge. Hon skall bland annat ha fått en rejäl smäll i huvudtrakten. Den andra kvinnan har inte utsatts för lika kraftigt våld, säger Lars Hedelin vid polisen.
Enligt initiala uppgifter skall flera personer ha befunnit sig på platsen när kvinnorna misshandlades. Dessa lämnade platsen i två bilar. Den ena bilen stoppades senare på en plats i Ludvika kommun, uppger polisens presstalesperson, Lars Hedelin.
– I den bilen fanns tre personer som greps misstänkta för misshandel, grov misshandel och olaga hot. Det är två män i 20- och 50-årsåldern och en kvinna i 20-årsåldern. Den yngre mannen samt kvinnan har anhållits. Mannen i 50-årsåldern har släppts efter förhör, säger Hedelin.
Skadeläget för de två misshandlade kvinnorna var på onsdagsmorgonen oklart.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.