Två band från Lindesberg har gått vidare till distriktsfinalen i årets upplaga av Livekarusellen. Tävlingen, arrangerad av Studiefrämjandet, är landets största med närmare 600 deltagare.-Vi hade fyra band med och två har gått vidare, det är mycket bra, kommenterar Christer Pilblad på Studiefrämjandet.
Tävlingen drog igång i januari och nu har deltävlingarna avverkats och finalisterna i distriktet Örebro/Värmland är klara. Det blir alltså så att Lindesbergs ära kommer att representeras av hela två akter i distriktsfinalen som hålls i Örebro Kulturhus fredagen 4 maj. Dessa är Walker och Fragments of a Conclusion.
Walker är ett nygammalt band som tidigare gick under namnet Nevermind. För cirka ett år sedan bytte man namn i samband med att nya medlemmar gick med. Fragments of a Conclusion visar att ensam är stark. Bakom detta namn finner vi singer-songwriter-killen Tom Ernestål.
Studiefrämjandet i Lindesberg summerar deltävlingarna på lokal mark som något publikfattiga. Det vill säga att hemmapubliken har varit mer frånvarande än man hade önskat.
-Vi hade ett Örebroband här och de hade verkligen stöd från sin publik. De hade med sig så många fans att de var nära att vinna på vår hemmaplan, det skiljde bara en poäng i publikrösterna. Det visar hur viktigt det är att ha ett starkt stöd från sin hemmapublik, säger Pilblad.
Nu fick inte Lindes band samma medvind i publikrösterna, men eftersom talangen finns där så lyckades man ju bra ändå.
Förutom Lindesberg kommer även Degerfors och Karlstad ha två band på scenen i distriktsfinalen. Nora och Örebro representeras av ett band vardera.
Finalisterna är:
Fragments of a Conclusion
Escort the Princess
In Spite
Last wish of the Silverfish
Nich Geet
No Hesitation
One inch to go
Walker
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.