Två band från Lindesberg har gått vidare till distriktsfinalen i årets upplaga av Livekarusellen. Tävlingen, arrangerad av Studiefrämjandet, är landets största med närmare 600 deltagare.-Vi hade fyra band med och två har gått vidare, det är mycket bra, kommenterar Christer Pilblad på Studiefrämjandet.
Tävlingen drog igång i januari och nu har deltävlingarna avverkats och finalisterna i distriktet Örebro/Värmland är klara. Det blir alltså så att Lindesbergs ära kommer att representeras av hela två akter i distriktsfinalen som hålls i Örebro Kulturhus fredagen 4 maj. Dessa är Walker och Fragments of a Conclusion.
Walker är ett nygammalt band som tidigare gick under namnet Nevermind. För cirka ett år sedan bytte man namn i samband med att nya medlemmar gick med. Fragments of a Conclusion visar att ensam är stark. Bakom detta namn finner vi singer-songwriter-killen Tom Ernestål.
Studiefrämjandet i Lindesberg summerar deltävlingarna på lokal mark som något publikfattiga. Det vill säga att hemmapubliken har varit mer frånvarande än man hade önskat.
-Vi hade ett Örebroband här och de hade verkligen stöd från sin publik. De hade med sig så många fans att de var nära att vinna på vår hemmaplan, det skiljde bara en poäng i publikrösterna. Det visar hur viktigt det är att ha ett starkt stöd från sin hemmapublik, säger Pilblad.
Nu fick inte Lindes band samma medvind i publikrösterna, men eftersom talangen finns där så lyckades man ju bra ändå.
Förutom Lindesberg kommer även Degerfors och Karlstad ha två band på scenen i distriktsfinalen. Nora och Örebro representeras av ett band vardera.
Finalisterna är:
Fragments of a Conclusion
Escort the Princess
In Spite
Last wish of the Silverfish
Nich Geet
No Hesitation
One inch to go
Walker
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.