Två band från Lindesberg har gått vidare till distriktsfinalen i årets upplaga av Livekarusellen. Tävlingen, arrangerad av Studiefrämjandet, är landets största med närmare 600 deltagare.-Vi hade fyra band med och två har gått vidare, det är mycket bra, kommenterar Christer Pilblad på Studiefrämjandet.
Tävlingen drog igång i januari och nu har deltävlingarna avverkats och finalisterna i distriktet Örebro/Värmland är klara. Det blir alltså så att Lindesbergs ära kommer att representeras av hela två akter i distriktsfinalen som hålls i Örebro Kulturhus fredagen 4 maj. Dessa är Walker och Fragments of a Conclusion.
Walker är ett nygammalt band som tidigare gick under namnet Nevermind. För cirka ett år sedan bytte man namn i samband med att nya medlemmar gick med. Fragments of a Conclusion visar att ensam är stark. Bakom detta namn finner vi singer-songwriter-killen Tom Ernestål.
Studiefrämjandet i Lindesberg summerar deltävlingarna på lokal mark som något publikfattiga. Det vill säga att hemmapubliken har varit mer frånvarande än man hade önskat.
-Vi hade ett Örebroband här och de hade verkligen stöd från sin publik. De hade med sig så många fans att de var nära att vinna på vår hemmaplan, det skiljde bara en poäng i publikrösterna. Det visar hur viktigt det är att ha ett starkt stöd från sin hemmapublik, säger Pilblad.
Nu fick inte Lindes band samma medvind i publikrösterna, men eftersom talangen finns där så lyckades man ju bra ändå.
Förutom Lindesberg kommer även Degerfors och Karlstad ha två band på scenen i distriktsfinalen. Nora och Örebro representeras av ett band vardera.
Finalisterna är:
Fragments of a Conclusion
Escort the Princess
In Spite
Last wish of the Silverfish
Nich Geet
No Hesitation
One inch to go
Walker
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.