I Guldsmedshyttan hade en lastbil vält och hamnat i diket. Foto: Camilla Lagerman
Två olyckor inom loppet av 15 minuter: ”Mycket halt och snöigt”
Strax efter klockan halv tio på onsdagsförmiddagen inträffade en trafikolycka mellan en personbil och en minibuss vid Hällabacken i Lindesberg. Knappt 15 minuter senare kom nästa larm, även denna gången längs riksväg 50, då en lastbil vält och hamnat på sidan i ett dike intill rondellen i Guldsmedshyttan.
Det första larmet inkom kl. 09.35 på onsdagsförmiddagen gällande en olycka i Hällabacken där flera fordon uppgavs vara inblandade. Enligt räddningstjänsten ska det ha rört sig om en personbil som kolliderat med en minibuss, där dessa fastnat i vägräcket.
Varför olyckan inträffade är oklart, men räddningstjänst uppger att det är mycket halt och snöigt på platsen. Olyckan orsakade initialt stora trafikstörningar på riksväg 50 då både norr- och södergående körfält stängdes av, men redan efter ca 40 minuter rullade trafiken igen.
Olyckan i Hällabacken orsakade stora trafikstörningar vid tillfället. Foto: Camilla Lagerman
Strax därefter inträffade en singelolycka i rondellen i Guldsmedshyttan, där en lastbil lastad med träemballage vält och hamnat på sidan i ett dike. Enligt räddningstjänsten uppges det vara mycket halt och snöigt på platsen.
Enligt uppgift från polisen skall inga personskador ha rapporterats från någon av de två olycksplatserna.
Vägverket är just nu ute och halkbekämpar längs sträckan på riksväg 50.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.