I Guldsmedshyttan hade en lastbil vält och hamnat i diket. Foto: Camilla Lagerman
Två olyckor inom loppet av 15 minuter: ”Mycket halt och snöigt”
Strax efter klockan halv tio på onsdagsförmiddagen inträffade en trafikolycka mellan en personbil och en minibuss vid Hällabacken i Lindesberg. Knappt 15 minuter senare kom nästa larm, även denna gången längs riksväg 50, då en lastbil vält och hamnat på sidan i ett dike intill rondellen i Guldsmedshyttan.
Det första larmet inkom kl. 09.35 på onsdagsförmiddagen gällande en olycka i Hällabacken där flera fordon uppgavs vara inblandade. Enligt räddningstjänsten ska det ha rört sig om en personbil som kolliderat med en minibuss, där dessa fastnat i vägräcket.
Varför olyckan inträffade är oklart, men räddningstjänst uppger att det är mycket halt och snöigt på platsen. Olyckan orsakade initialt stora trafikstörningar på riksväg 50 då både norr- och södergående körfält stängdes av, men redan efter ca 40 minuter rullade trafiken igen.
Olyckan i Hällabacken orsakade stora trafikstörningar vid tillfället. Foto: Camilla Lagerman
Strax därefter inträffade en singelolycka i rondellen i Guldsmedshyttan, där en lastbil lastad med träemballage vält och hamnat på sidan i ett dike. Enligt räddningstjänsten uppges det vara mycket halt och snöigt på platsen.
Enligt uppgift från polisen skall inga personskador ha rapporterats från någon av de två olycksplatserna.
Vägverket är just nu ute och halkbekämpar längs sträckan på riksväg 50.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
Löven laddar för Lindemarken
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar...
Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.