Polisen i Lindesberg vill komma i kontakt med eventuella vittnen till två personrån som skedde i centrala Lindesberg med några dagars mellanrum. Rånen skedde under dygnets ljusa timmar, vilket polisen ser som ökad chans för att allmänheten kan ha sett något.
– Vi ser gärna att man hör av sig till oss om man har gjort några iakttagelser, kommenterar Ola Andersson, utredningschef vid polisen i Lindesberg.
Som LindeNytt tidigare rapporterat, inträffade ett misstänkt rån på Strandpromenaden dagen före nyårsaftonen (måndag 30 december). Två okända gärningsmän skall då ha knuffat omkull en man och sedan rispat honom med ett vasst föremål. Rånarna försvann sedan med mannens plånbok, mobiltelefon och medicin. Detta skall ha skett vid 10-tiden på förmiddagen i höjd med kyrkan. Mannen tog sig på egen hand till polisstationen i Lindesberg och gjorde en anmälan.
På torsdagen i samma vecka anmäldes ytterligare ett personrån. Vid 14-tiden larmades polisen till Resecentrum där en man i 65-årsåldern uppgav att denne hade blivit rånad på sin plånbok av flera okända gärningsmän. Detta skall ha skett inne i väntsalen.
Hittills har polisen inte lyckats gripa någon misstänkt för något av brotten. Dock är förhoppningen att det finns okända vittnen som kan vara polisen till hjälp i utredningen.
– Eftersom dessa två rån skedde mitt på dagen, så är chanserna större att någon kan ha sett något. Vi ser gärna att man hör av sig till oss om man har gjort några iakttagelser, säger utredningschef Ola Andersson, polisen i Lindesberg.
Polisens tipstelefon: 114 14
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.