Polisen i Lindesberg vill komma i kontakt med eventuella vittnen till två personrån som skedde i centrala Lindesberg med några dagars mellanrum. Rånen skedde under dygnets ljusa timmar, vilket polisen ser som ökad chans för att allmänheten kan ha sett något.
– Vi ser gärna att man hör av sig till oss om man har gjort några iakttagelser, kommenterar Ola Andersson, utredningschef vid polisen i Lindesberg.
Som LindeNytt tidigare rapporterat, inträffade ett misstänkt rån på Strandpromenaden dagen före nyårsaftonen (måndag 30 december). Två okända gärningsmän skall då ha knuffat omkull en man och sedan rispat honom med ett vasst föremål. Rånarna försvann sedan med mannens plånbok, mobiltelefon och medicin. Detta skall ha skett vid 10-tiden på förmiddagen i höjd med kyrkan. Mannen tog sig på egen hand till polisstationen i Lindesberg och gjorde en anmälan.
På torsdagen i samma vecka anmäldes ytterligare ett personrån. Vid 14-tiden larmades polisen till Resecentrum där en man i 65-årsåldern uppgav att denne hade blivit rånad på sin plånbok av flera okända gärningsmän. Detta skall ha skett inne i väntsalen.
Hittills har polisen inte lyckats gripa någon misstänkt för något av brotten. Dock är förhoppningen att det finns okända vittnen som kan vara polisen till hjälp i utredningen.
– Eftersom dessa två rån skedde mitt på dagen, så är chanserna större att någon kan ha sett något. Vi ser gärna att man hör av sig till oss om man har gjort några iakttagelser, säger utredningschef Ola Andersson, polisen i Lindesberg.
Polisens tipstelefon: 114 14
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.