Polisen i Lindesberg vill komma i kontakt med eventuella vittnen till två personrån som skedde i centrala Lindesberg med några dagars mellanrum. Rånen skedde under dygnets ljusa timmar, vilket polisen ser som ökad chans för att allmänheten kan ha sett något.
– Vi ser gärna att man hör av sig till oss om man har gjort några iakttagelser, kommenterar Ola Andersson, utredningschef vid polisen i Lindesberg.
Som LindeNytt tidigare rapporterat, inträffade ett misstänkt rån på Strandpromenaden dagen före nyårsaftonen (måndag 30 december). Två okända gärningsmän skall då ha knuffat omkull en man och sedan rispat honom med ett vasst föremål. Rånarna försvann sedan med mannens plånbok, mobiltelefon och medicin. Detta skall ha skett vid 10-tiden på förmiddagen i höjd med kyrkan. Mannen tog sig på egen hand till polisstationen i Lindesberg och gjorde en anmälan.
På torsdagen i samma vecka anmäldes ytterligare ett personrån. Vid 14-tiden larmades polisen till Resecentrum där en man i 65-årsåldern uppgav att denne hade blivit rånad på sin plånbok av flera okända gärningsmän. Detta skall ha skett inne i väntsalen.
Hittills har polisen inte lyckats gripa någon misstänkt för något av brotten. Dock är förhoppningen att det finns okända vittnen som kan vara polisen till hjälp i utredningen.
– Eftersom dessa två rån skedde mitt på dagen, så är chanserna större att någon kan ha sett något. Vi ser gärna att man hör av sig till oss om man har gjort några iakttagelser, säger utredningschef Ola Andersson, polisen i Lindesberg.
Polisens tipstelefon: 114 14
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.