Med sju minuter kvar av matchen saknades fem viktiga spelare i LIF Lindesberg. Trots en bra spelad match så blev skadan för stor när poängen skulle fördelas. Foto: Hasse Persson
Jesper Nilsson blv LIF Lindesbergs bästa målgörare med nio fullträffar. Foto: Hasse Persson
Asso Eliassi hann att få med sig två mål innan en skada i första halvlek tog vid. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Två röda kort fällde LIF Lindesberg
Med sju minuter kvar av matchen saknades fem viktiga spelare i LIF Lindesberg. Trots en bra spelad match så blev skadan för stor när poängen skulle fördelas. Foto: Hasse Persson
Jesper Nilsson blv LIF Lindesbergs bästa målgörare med nio fullträffar. Foto: Hasse Persson
Asso Eliassi hann att få med sig två mål innan en skada i första halvlek tog vid. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Två röda kort fällde LIF Lindesberg
Med två röda kort, en skadad spelare och två frånvarande nyckelspelare så var det hela fem viktiga spelare som försvann från den tillgängliga bänken, när Anderstorp gästade Lindesberg. Matchen höll sig jämn under onsdagskvällen, där de sista sju minuterna blev mardrömsliknande för hemmalaget som var chanslösa i slutminuterna.
Trots att LIF Lindesberg placerar sig i mittskiktet innan onsdagens matchstart, så är det en mycket jämn tabell där alla poängen spelar stor roll för den kommande säsongsavslutningen. Den orangea truppen är strax ovanför det negativa kvalstrecket och ser gärna två nya poäng för att kunna hålla ett större avstånd från de nedre positionerna.
Inför onsdagens match mot Anderstorp stod Lindetruppen tunnare än vanligt. Tobias Warvne och Herman Bosson fanns inte på plats, vilket gav laget dåliga nyheter redan innan matchen var igång. Däremot var det ingen nyhet som var katastrofal.
Fler nyckelspelare fanns med i truppen där Asso Eliassi, Jesper Nilsson och Oskar Cosmo fick kliva fram i gruppen. Trots fyra raka mål från Anderstorp i ett tidigt skede så spelar hemmatruppen sig tillbaka och hinner även ta ledningen med fem minuter kvar.
Även om gästerna hinner att ta en uddamålsledning inför den andra halvleken, så tar även Asso Eliassi på sig en skada med 30 minuter kvar av matchen. LIF Lindesberg fortsätter matchen bra, där hemmalagets mardrömsscenario uppstår mot mitten av den andra halvleken.
Joel Karlström och Oskar Cosmo fick följa matchen från läktaren efter varsitt röda kort. Foto: Hasse Persson
Både Joel Karlström och Oskar Cosmo, två av lagets viktigaste spelare under den aktuella situationen, tilldelas varsitt röda kort med nio minuter mellan dessa. Med fem viktiga spelare utanför planen med sju minuter kvar, så får LIF Lindesberg en omöjlig uppgift. Efter en match med jämna siffror så avgör Anderstorp enkelt med att öka från 25-28 till 28-33.
Resultat LIF Lindesberg-Anderstorps SK
Slutresultat: 28-33 (15-16) Publik: 452 personer Matchvärd: Libo
Målgörare: Jesper Nilsson (9), Oskar Cosmo (6), Martin Boija (4), Jesper Gyllby (3), Asso Eliassi (2), Jesper Jakobsson (2), Viktor Forsberg (1), Joel Karlström (1)
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ett engagerat gäng som vill hjälpa barn i andra länder att få gå i skolan. Foto: Camilla Lagerman
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
Bo Ringström och Jarl Magnusson från Lions Club Lindesberg samt Raija Glatz från Lions Club Kristina överräckte fina julgåvor till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
26 november 2025 klockan 15:13 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger ...