Med sju minuter kvar av matchen saknades fem viktiga spelare i LIF Lindesberg. Trots en bra spelad match så blev skadan för stor när poängen skulle fördelas. Foto: Hasse Persson
Jesper Nilsson blv LIF Lindesbergs bästa målgörare med nio fullträffar. Foto: Hasse Persson
Asso Eliassi hann att få med sig två mål innan en skada i första halvlek tog vid. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Två röda kort fällde LIF Lindesberg
Med sju minuter kvar av matchen saknades fem viktiga spelare i LIF Lindesberg. Trots en bra spelad match så blev skadan för stor när poängen skulle fördelas. Foto: Hasse Persson
Jesper Nilsson blv LIF Lindesbergs bästa målgörare med nio fullträffar. Foto: Hasse Persson
Asso Eliassi hann att få med sig två mål innan en skada i första halvlek tog vid. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Två röda kort fällde LIF Lindesberg
Med två röda kort, en skadad spelare och två frånvarande nyckelspelare så var det hela fem viktiga spelare som försvann från den tillgängliga bänken, när Anderstorp gästade Lindesberg. Matchen höll sig jämn under onsdagskvällen, där de sista sju minuterna blev mardrömsliknande för hemmalaget som var chanslösa i slutminuterna.
Trots att LIF Lindesberg placerar sig i mittskiktet innan onsdagens matchstart, så är det en mycket jämn tabell där alla poängen spelar stor roll för den kommande säsongsavslutningen. Den orangea truppen är strax ovanför det negativa kvalstrecket och ser gärna två nya poäng för att kunna hålla ett större avstånd från de nedre positionerna.
Inför onsdagens match mot Anderstorp stod Lindetruppen tunnare än vanligt. Tobias Warvne och Herman Bosson fanns inte på plats, vilket gav laget dåliga nyheter redan innan matchen var igång. Däremot var det ingen nyhet som var katastrofal.
Fler nyckelspelare fanns med i truppen där Asso Eliassi, Jesper Nilsson och Oskar Cosmo fick kliva fram i gruppen. Trots fyra raka mål från Anderstorp i ett tidigt skede så spelar hemmatruppen sig tillbaka och hinner även ta ledningen med fem minuter kvar.
Även om gästerna hinner att ta en uddamålsledning inför den andra halvleken, så tar även Asso Eliassi på sig en skada med 30 minuter kvar av matchen. LIF Lindesberg fortsätter matchen bra, där hemmalagets mardrömsscenario uppstår mot mitten av den andra halvleken.
Joel Karlström och Oskar Cosmo fick följa matchen från läktaren efter varsitt röda kort. Foto: Hasse Persson
Både Joel Karlström och Oskar Cosmo, två av lagets viktigaste spelare under den aktuella situationen, tilldelas varsitt röda kort med nio minuter mellan dessa. Med fem viktiga spelare utanför planen med sju minuter kvar, så får LIF Lindesberg en omöjlig uppgift. Efter en match med jämna siffror så avgör Anderstorp enkelt med att öka från 25-28 till 28-33.
Resultat LIF Lindesberg-Anderstorps SK
Slutresultat: 28-33 (15-16) Publik: 452 personer Matchvärd: Libo
Målgörare: Jesper Nilsson (9), Oskar Cosmo (6), Martin Boija (4), Jesper Gyllby (3), Asso Eliassi (2), Jesper Jakobsson (2), Viktor Forsberg (1), Joel Karlström (1)
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...