Med sju minuter kvar av matchen saknades fem viktiga spelare i LIF Lindesberg. Trots en bra spelad match så blev skadan för stor när poängen skulle fördelas. Foto: Hasse Persson
Jesper Nilsson blv LIF Lindesbergs bästa målgörare med nio fullträffar. Foto: Hasse Persson
Asso Eliassi hann att få med sig två mål innan en skada i första halvlek tog vid. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Två röda kort fällde LIF Lindesberg
Med sju minuter kvar av matchen saknades fem viktiga spelare i LIF Lindesberg. Trots en bra spelad match så blev skadan för stor när poängen skulle fördelas. Foto: Hasse Persson
Jesper Nilsson blv LIF Lindesbergs bästa målgörare med nio fullträffar. Foto: Hasse Persson
Asso Eliassi hann att få med sig två mål innan en skada i första halvlek tog vid. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Två röda kort fällde LIF Lindesberg
Med två röda kort, en skadad spelare och två frånvarande nyckelspelare så var det hela fem viktiga spelare som försvann från den tillgängliga bänken, när Anderstorp gästade Lindesberg. Matchen höll sig jämn under onsdagskvällen, där de sista sju minuterna blev mardrömsliknande för hemmalaget som var chanslösa i slutminuterna.
Trots att LIF Lindesberg placerar sig i mittskiktet innan onsdagens matchstart, så är det en mycket jämn tabell där alla poängen spelar stor roll för den kommande säsongsavslutningen. Den orangea truppen är strax ovanför det negativa kvalstrecket och ser gärna två nya poäng för att kunna hålla ett större avstånd från de nedre positionerna.
Inför onsdagens match mot Anderstorp stod Lindetruppen tunnare än vanligt. Tobias Warvne och Herman Bosson fanns inte på plats, vilket gav laget dåliga nyheter redan innan matchen var igång. Däremot var det ingen nyhet som var katastrofal.
Fler nyckelspelare fanns med i truppen där Asso Eliassi, Jesper Nilsson och Oskar Cosmo fick kliva fram i gruppen. Trots fyra raka mål från Anderstorp i ett tidigt skede så spelar hemmatruppen sig tillbaka och hinner även ta ledningen med fem minuter kvar.
Även om gästerna hinner att ta en uddamålsledning inför den andra halvleken, så tar även Asso Eliassi på sig en skada med 30 minuter kvar av matchen. LIF Lindesberg fortsätter matchen bra, där hemmalagets mardrömsscenario uppstår mot mitten av den andra halvleken.
Joel Karlström och Oskar Cosmo fick följa matchen från läktaren efter varsitt röda kort. Foto: Hasse Persson
Både Joel Karlström och Oskar Cosmo, två av lagets viktigaste spelare under den aktuella situationen, tilldelas varsitt röda kort med nio minuter mellan dessa. Med fem viktiga spelare utanför planen med sju minuter kvar, så får LIF Lindesberg en omöjlig uppgift. Efter en match med jämna siffror så avgör Anderstorp enkelt med att öka från 25-28 till 28-33.
Resultat LIF Lindesberg-Anderstorps SK
Slutresultat: 28-33 (15-16) Publik: 452 personer Matchvärd: Libo
Målgörare: Jesper Nilsson (9), Oskar Cosmo (6), Martin Boija (4), Jesper Gyllby (3), Asso Eliassi (2), Jesper Jakobsson (2), Viktor Forsberg (1), Joel Karlström (1)
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Här firas midsommar i Lindesbergs kommun
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när å...
Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.