Oppositionsrådet Anders Ceder tycker inte att det är en bra lösning, att tillsätta kommunens ekonomichef på tjänsten som ny kommunchef. Han ser stora risker med detta eftersom båda tjänsterna är mycket krävande och inte bör skötas av en och samma person.
Tidigare i veckan stod det alltså klart att ekonomichef Lennart Jansson föreslås bli ny kommunchef. Förslaget om en intern lösning arbetades fram sedan samtliga ansökande valt att tacka nej till tjänsten.
Oppositionsrådet anser att det är mycket märkligt – och väldigt negativt – att alla plötsligt dragit sig ur.
-Det känns ju lite bakåtsträvande att låta en och samme person sköta två riktigt tunga befattningar. Jag tror inte det är något som gynnar Lindesbergs kommun eftersom jag vet att dessa poster kräver väldigt mycket arbete, det klarar inte en person att sköta helt enkelt, förklarar Anders Ceder.
Lösningen har dock förklarats som tillfällig och ska endast vara mandatperioden ut. Men det förändrar inte saken, tycker Ceder.
-Jag ser faror i deras metoder att lösa problem, hur de hanterar viktiga frågor som denna, säger han och syftar på att man skjuter problemen på framtiden.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.