Oppositionsrådet Anders Ceder tycker inte att det är en bra lösning, att tillsätta kommunens ekonomichef på tjänsten som ny kommunchef. Han ser stora risker med detta eftersom båda tjänsterna är mycket krävande och inte bör skötas av en och samma person.
Tidigare i veckan stod det alltså klart att ekonomichef Lennart Jansson föreslås bli ny kommunchef. Förslaget om en intern lösning arbetades fram sedan samtliga ansökande valt att tacka nej till tjänsten.
Oppositionsrådet anser att det är mycket märkligt – och väldigt negativt – att alla plötsligt dragit sig ur.
-Det känns ju lite bakåtsträvande att låta en och samme person sköta två riktigt tunga befattningar. Jag tror inte det är något som gynnar Lindesbergs kommun eftersom jag vet att dessa poster kräver väldigt mycket arbete, det klarar inte en person att sköta helt enkelt, förklarar Anders Ceder.
Lösningen har dock förklarats som tillfällig och ska endast vara mandatperioden ut. Men det förändrar inte saken, tycker Ceder.
-Jag ser faror i deras metoder att lösa problem, hur de hanterar viktiga frågor som denna, säger han och syftar på att man skjuter problemen på framtiden.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.