Aron Kelescenyi, Valter Kanlén, Marcus Hansson, Berfin Çaliskan och Malva Haikara är några av Lindbackaskolans elever. Foto: Camilla Lagerman
Fritidspedagogen Greta Troedsson är ett bekant ansikte för de elever som tidigare gått på Stadsskogsskolan. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
De nya slöjdsalarna får mycket beröm av eleverna. Foto: Camilla Lagerman
Malva kikar nyfiket in genom en av dörrarna. Foto: Camilla Lagerman
I en av skolans flera atrium hänger en maffig konstpjäs. Foto: Camilla Lagerman
Den nya utearenan är mycket uppskattad. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Två veckor sedan skolstart – vad tycker eleverna om Lindbackaskolan?
Aron Kelescenyi, Valter Kanlén, Marcus Hansson, Berfin Çaliskan och Malva Haikara är några av Lindbackaskolans elever. Foto: Camilla Lagerman
Fritidspedagogen Greta Troedsson är ett bekant ansikte för de elever som tidigare gått på Stadsskogsskolan. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
De nya slöjdsalarna får mycket beröm av eleverna. Foto: Camilla Lagerman
Malva kikar nyfiket in genom en av dörrarna. Foto: Camilla Lagerman
I en av skolans flera atrium hänger en maffig konstpjäs. Foto: Camilla Lagerman
Den nya utearenan är mycket uppskattad. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Två veckor sedan skolstart – vad tycker eleverna om Lindbackaskolan?
För två veckor sedan ringde det in till lektion för allra första gången på den helt nybyggda Lindbackaskolan. Istället för Stadsskogsskolan, som tidigare huserade Lindesbergs högstadieelever, väntade nu en helt ny och outforskad skola för tonåringarna. LindeNytt har träffat några sjunde- och niondeklassare för att se vad de tycker om sin nya skola.
Malva Haikara och Berfin Çaliskan har precis börjat sjuan efter att ha gått på Björkhaga- respektive Kristinaskolan innan. Båda tjejerna är mycket positiva till sin nya skola, även om det är väldigt mycket nytt att ta in.
– Det känns skönt, det är mycket större och fräschare lokaler än vad vi har haft förut. Men det är samtidigt inte så stort som man tror, vi är inte i alla delarna av skolan. Det är mer frihet här än innan och jag ville hellre gå här än på Stadsskogsskolan, så det är skönt att det blev så, berättar Malva.
Kompisarna Marcus Hansson, Valter Kanlén och Aron Kelescenyi började nionde klass för två veckor sedan, och för deras skull innebar det att de fick byta skola från Stadsskogen till Lindbacka.
– Allt känns mycket piggare, det är vitt och fräscht istället för det mörka teglet som vi hade förut. Man blir piggare helt enkelt, berättar Valter.
– Miljön är största skillnaden, på Stadsskogen var det ganska mörkt och sunkigt och mycket var trasigt, här är det fräscht, fyller Marcus i.
De fem högstadieeleverna är överens om att det mesta är positivt med nya skolan. Foto: Camilla Lagerman
Även utomhusmiljön, med bland annat en stor utearena, ny gräsplan och tre beachvolleybollplaner är något som ungdomarna är mycket nöjda med.
– Jättesnyggt med den nya utearenan, nu när allt har kommit på plats är det väldigt fint, säger Aron och blickar ut över den grönskande baksidan.
– Det märks att de vill att vi ska stanna här och inte drälla runt på stan eller på Mejk, de har gjort det väldigt hemtrevligt. Det känns som att vi får bättre möjligheter att kunna få bra betyg, bättre resurser, säger Valter.
Skolans restaurang har bra urval tycker Marcus. Foto: Camilla Lagerman
En annan detalj som eleverna nämner är den enorma skolrestaurangen, med plats för ungefär 150 elever, något som är en stor skillnad mot tidigare. Restaurangen kommer även att kompletteras med en utomhusdel, så att eleverna kan sitta ute och äta när vädret tillåter.
– Matsalen är verkligen jättestor, Kristinaskolans var inte ens hälften så stor, berättar Berfin.
– På Stadsskogsskolan hade vi flera små matsalar och det var faktiskt bättre, för det blir väldigt mycket folk som äter samtidigt och ganska hög ljudvolym, säger Valter.
Det är dock inte enbart Lindbacka skolans elever som använder den stora skolrestaurangen, även den intilliggande Brotorpsskolan äter sin lunch i samma matsal, något som högstadieeleverna reagerat på.
– När jag var i den åldern var man ju livrädd för folk i vår ålder, så det känns jättekonstigt att de ska behöva äta med oss, säger Valter.
– Men det är bra med flera olika val på lunchen, idag var det till exempel tre olika sorters korv och två olika pastasorter, fyller Marcus i.
Eleverna visade runt LindeNytts reporter i den nybyggda skolan. Foto: Camilla Lagerman
Även om det mesta med en helt ny skola såklart är positivt, finns det dock en del saker som ungdomarna påpekar som negativa.
– Det känns som de inte hade förberett ordentligt, för idrottshallarna var inte färdiga, det fanns ingen tvål på toaletterna och tampongautomaterna var tomma. Sedan var det något krångel med vattnet, det var alldeles grumligt och hade avlagringar, berättar Malva.
– Det finns fortfarande inga sopkorgar heller och vi har inte fått de nya möblerna, så vi använder våra gamla från Stadsskogen, säger Marcus.
Något som de dock ser som en positiv sak är placeringen av skolans elevskåp, något som på Stadsskogskolan dessvärre ofta ledde till att skåp bröts upp då de var utom synhåll för lärarna.
– Det känns mer säkert nu, det är fönster överallt runt skåpen, så lärarna ser allt som händer, berättar Marcus.
Efter en rundvandring i skolans alla korridorer stannar vi till utanför huvudentrén för att ta en bild.
– Det är verkligen jättefint på kvällarna när skolan lyser i olika färger, avslutar Malva glatt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...