Tvärvänder på beslutet – återinför narkotikasök på Lindbackaskolan
På grund av kommunens sviktande ekonomi valde man tidigare under hösten att avsluta samarbetet mellan Lindbackaskolan och företaget Drogfri Miljö. Istället skulle man fortsätta sitt samarbete med bland annat socialtjänsten och polisen för att verka förebyggande. Nu tvärvänder man på beslutet, och återinför narkotikasök på skolan.
– Vi tycker att det är ett viktigt förebyggande arbete, och Lindbackaskolan ska inte vara en miljö där droger förekommer, säger verksamhetschef Åsa Jönsson.
Under två års tid har företaget Drogfri Miljö, med sina välutbildade hundar, sökt igenom skolans lokaler för att säkerställa att inga droger fanns på området. Sedan höstterminens början valde skolledningen, tillsammans med förvaltningen, att avsluta samarbetet, något som LindeNytt rapporterade om i förra veckan.
– Det var ett gemensamt beslut mellan skolledningen och förvaltningen eftersom vi har köpstopp. Vi sitter ju i en ekonomisk situation där vi ska titta på alla utgifter. Vi sade aldrig att vi skulle sluta med det här, men att vi skulle göra en paus, för att inte behöva ta kostnaden just nu, förklarar verksamhetschef Åsa Jönsson.
Arkivfoto: Camilla Lagerman
Nu backar man dock på sitt eget beslut, och återinför narkotikasöket på skolan. Enligt verksamhetschef Åsa Jönsson handlar det om att rykten börjat florera på sociala medier.
– När det kom ut att politiken skulle utreda en eventuell flytt av Storåskolans 7-9 till Lindbacka, var det människor på Facebook som skrev att de inte ville ha sina barn i ”den där knarkskolan”. Men det har ju inte förekommit några droger på Lindbackaskolan. Det här är ju ett förebyggande arbete, och vi kände att vi kostar på oss det här, trots att det är köpstopp. Vi tycker att det är ett viktigt förebyggande arbete, och Lindbackaskolan ska inte vara en miljö där droger förekommer, säger Åsa Jönsson.
Enligt rektorn har man aldrig hittat några droger, utan det har istället handlat om ADHD-medicin. Vad säger du om det?
– Jag vet inte ens om man har hittat ADHD-medicin, men de här hundarna är ju helt fenomenala. När en hund markerar vid ett elevskåp har man sedan öppnat det, med godkännande av vårdnadshavare och elev. Man har då kunnat konstatera att det är ett skåp där det brukar förvaras den typen av medicin, och att det är det som hunden har markerat på, svarar Åsa Jönsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Kvinna skadad i explosion på fabrik
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård...
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Flera fordon i brand i centrala Lindesberg
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden ...