Tvärvänder på beslutet – återinför narkotikasök på Lindbackaskolan
På grund av kommunens sviktande ekonomi valde man tidigare under hösten att avsluta samarbetet mellan Lindbackaskolan och företaget Drogfri Miljö. Istället skulle man fortsätta sitt samarbete med bland annat socialtjänsten och polisen för att verka förebyggande. Nu tvärvänder man på beslutet, och återinför narkotikasök på skolan.
– Vi tycker att det är ett viktigt förebyggande arbete, och Lindbackaskolan ska inte vara en miljö där droger förekommer, säger verksamhetschef Åsa Jönsson.
Under två års tid har företaget Drogfri Miljö, med sina välutbildade hundar, sökt igenom skolans lokaler för att säkerställa att inga droger fanns på området. Sedan höstterminens början valde skolledningen, tillsammans med förvaltningen, att avsluta samarbetet, något som LindeNytt rapporterade om i förra veckan.
– Det var ett gemensamt beslut mellan skolledningen och förvaltningen eftersom vi har köpstopp. Vi sitter ju i en ekonomisk situation där vi ska titta på alla utgifter. Vi sade aldrig att vi skulle sluta med det här, men att vi skulle göra en paus, för att inte behöva ta kostnaden just nu, förklarar verksamhetschef Åsa Jönsson.
Arkivfoto: Camilla Lagerman
Nu backar man dock på sitt eget beslut, och återinför narkotikasöket på skolan. Enligt verksamhetschef Åsa Jönsson handlar det om att rykten börjat florera på sociala medier.
– När det kom ut att politiken skulle utreda en eventuell flytt av Storåskolans 7-9 till Lindbacka, var det människor på Facebook som skrev att de inte ville ha sina barn i ”den där knarkskolan”. Men det har ju inte förekommit några droger på Lindbackaskolan. Det här är ju ett förebyggande arbete, och vi kände att vi kostar på oss det här, trots att det är köpstopp. Vi tycker att det är ett viktigt förebyggande arbete, och Lindbackaskolan ska inte vara en miljö där droger förekommer, säger Åsa Jönsson.
Enligt rektorn har man aldrig hittat några droger, utan det har istället handlat om ADHD-medicin. Vad säger du om det?
– Jag vet inte ens om man har hittat ADHD-medicin, men de här hundarna är ju helt fenomenala. När en hund markerar vid ett elevskåp har man sedan öppnat det, med godkännande av vårdnadshavare och elev. Man har då kunnat konstatera att det är ett skåp där det brukar förvaras den typen av medicin, och att det är det som hunden har markerat på, svarar Åsa Jönsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...
Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...