Allmänhetens kräftfiske kommer inte kunna genomföras nu på fredag som det var tänkt. Detta på grund av fortsatt höga flöden i sjöar och vattendrag, meddelar arrangören Lindessjöns FVO på tisdagen.
– Vi gör ett sista försök att genomföra fisket den 15:e september istället, säger Kurt Ahlström, ordförande för föreningen.
De höga flöden som råder, gör det omöjligt att fiska på grund av strömmarna. Kräftburarna skulle bara tumla iväg längs botten och fyllas med bråte.
– Det är väldigt kraftiga strömmar i åarna just nu, så det går helt enkelt inte att fiska. Vi måste vänta på att vattnet töms av och det återgår till det mer normala, först då kan det bli aktuellt att fiska, berättar Kurt Ahlström.
Prognosen just nu är god för att fisket kan genomföras i mitten av september, enligt Lindessjöns FVO. Man understryker dock att det här blir sista försöket för i år.
– Ja, skulle det visa sig att det inte går att fiska på det nya datumet, då får vi helt enkelt ställa in fisket i år, säger Ahlström.
Om så skulle bli fallet kommer man att diskutera huruvida de som nu har tilldelats ett land att fiska på, kommer få behålla det till nästa år.
– Vi hoppas naturligtvis slippa ta upp den frågan, nu vill vi att fisket blir av istället. Och prognosen för det är ändå god, så nu har vi hopp om att det blir bra, avslutar Kurt Ahlström.
Föreningen hänvisar till deras hemsida för ytterligare information och uppdateringar om läget.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.