Allmänhetens kräftfiske kommer inte kunna genomföras nu på fredag som det var tänkt. Detta på grund av fortsatt höga flöden i sjöar och vattendrag, meddelar arrangören Lindessjöns FVO på tisdagen.
– Vi gör ett sista försök att genomföra fisket den 15:e september istället, säger Kurt Ahlström, ordförande för föreningen.
De höga flöden som råder, gör det omöjligt att fiska på grund av strömmarna. Kräftburarna skulle bara tumla iväg längs botten och fyllas med bråte.
– Det är väldigt kraftiga strömmar i åarna just nu, så det går helt enkelt inte att fiska. Vi måste vänta på att vattnet töms av och det återgår till det mer normala, först då kan det bli aktuellt att fiska, berättar Kurt Ahlström.
Prognosen just nu är god för att fisket kan genomföras i mitten av september, enligt Lindessjöns FVO. Man understryker dock att det här blir sista försöket för i år.
– Ja, skulle det visa sig att det inte går att fiska på det nya datumet, då får vi helt enkelt ställa in fisket i år, säger Ahlström.
Om så skulle bli fallet kommer man att diskutera huruvida de som nu har tilldelats ett land att fiska på, kommer få behålla det till nästa år.
– Vi hoppas naturligtvis slippa ta upp den frågan, nu vill vi att fisket blir av istället. Och prognosen för det är ändå god, så nu har vi hopp om att det blir bra, avslutar Kurt Ahlström.
Föreningen hänvisar till deras hemsida för ytterligare information och uppdateringar om läget.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.