Allmänhetens kräftfiske kommer inte kunna genomföras nu på fredag som det var tänkt. Detta på grund av fortsatt höga flöden i sjöar och vattendrag, meddelar arrangören Lindessjöns FVO på tisdagen.
– Vi gör ett sista försök att genomföra fisket den 15:e september istället, säger Kurt Ahlström, ordförande för föreningen.
De höga flöden som råder, gör det omöjligt att fiska på grund av strömmarna. Kräftburarna skulle bara tumla iväg längs botten och fyllas med bråte.
– Det är väldigt kraftiga strömmar i åarna just nu, så det går helt enkelt inte att fiska. Vi måste vänta på att vattnet töms av och det återgår till det mer normala, först då kan det bli aktuellt att fiska, berättar Kurt Ahlström.
Prognosen just nu är god för att fisket kan genomföras i mitten av september, enligt Lindessjöns FVO. Man understryker dock att det här blir sista försöket för i år.
– Ja, skulle det visa sig att det inte går att fiska på det nya datumet, då får vi helt enkelt ställa in fisket i år, säger Ahlström.
Om så skulle bli fallet kommer man att diskutera huruvida de som nu har tilldelats ett land att fiska på, kommer få behålla det till nästa år.
– Vi hoppas naturligtvis slippa ta upp den frågan, nu vill vi att fisket blir av istället. Och prognosen för det är ändå god, så nu har vi hopp om att det blir bra, avslutar Kurt Ahlström.
Föreningen hänvisar till deras hemsida för ytterligare information och uppdateringar om läget.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.