Allmänhetens kräftfiske kommer inte kunna genomföras nu på fredag som det var tänkt. Detta på grund av fortsatt höga flöden i sjöar och vattendrag, meddelar arrangören Lindessjöns FVO på tisdagen.
– Vi gör ett sista försök att genomföra fisket den 15:e september istället, säger Kurt Ahlström, ordförande för föreningen.
De höga flöden som råder, gör det omöjligt att fiska på grund av strömmarna. Kräftburarna skulle bara tumla iväg längs botten och fyllas med bråte.
– Det är väldigt kraftiga strömmar i åarna just nu, så det går helt enkelt inte att fiska. Vi måste vänta på att vattnet töms av och det återgår till det mer normala, först då kan det bli aktuellt att fiska, berättar Kurt Ahlström.
Prognosen just nu är god för att fisket kan genomföras i mitten av september, enligt Lindessjöns FVO. Man understryker dock att det här blir sista försöket för i år.
– Ja, skulle det visa sig att det inte går att fiska på det nya datumet, då får vi helt enkelt ställa in fisket i år, säger Ahlström.
Om så skulle bli fallet kommer man att diskutera huruvida de som nu har tilldelats ett land att fiska på, kommer få behålla det till nästa år.
– Vi hoppas naturligtvis slippa ta upp den frågan, nu vill vi att fisket blir av istället. Och prognosen för det är ändå god, så nu har vi hopp om att det blir bra, avslutar Kurt Ahlström.
Föreningen hänvisar till deras hemsida för ytterligare information och uppdateringar om läget.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.