Allmänhetens kräftfiske kommer inte kunna genomföras nu på fredag som det var tänkt. Detta på grund av fortsatt höga flöden i sjöar och vattendrag, meddelar arrangören Lindessjöns FVO på tisdagen.
– Vi gör ett sista försök att genomföra fisket den 15:e september istället, säger Kurt Ahlström, ordförande för föreningen.
De höga flöden som råder, gör det omöjligt att fiska på grund av strömmarna. Kräftburarna skulle bara tumla iväg längs botten och fyllas med bråte.
– Det är väldigt kraftiga strömmar i åarna just nu, så det går helt enkelt inte att fiska. Vi måste vänta på att vattnet töms av och det återgår till det mer normala, först då kan det bli aktuellt att fiska, berättar Kurt Ahlström.
Prognosen just nu är god för att fisket kan genomföras i mitten av september, enligt Lindessjöns FVO. Man understryker dock att det här blir sista försöket för i år.
– Ja, skulle det visa sig att det inte går att fiska på det nya datumet, då får vi helt enkelt ställa in fisket i år, säger Ahlström.
Om så skulle bli fallet kommer man att diskutera huruvida de som nu har tilldelats ett land att fiska på, kommer få behålla det till nästa år.
– Vi hoppas naturligtvis slippa ta upp den frågan, nu vill vi att fisket blir av istället. Och prognosen för det är ändå god, så nu har vi hopp om att det blir bra, avslutar Kurt Ahlström.
Föreningen hänvisar till deras hemsida för ytterligare information och uppdateringar om läget.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.