Nordin Trading AB har blivit utsatt för skadegörelser. Det är två lagerbyggnader som utsatts för vandalismen, något som nu tvingar företaget att vidta åtgärder för att hindra att detta upprepas.- Sådant här är så fruktansvärt onödigt, suckar Henrik Nordin och visar skadorna på fasaden.
Skadegörelsen mot företagets nya lagerbyggnader har gått till så att man har cyklat rakt in i plåtfasaden med sådan kraft att det efterlämnat bucklor i plåten. Det var en privatperson i området som såg några ungdomar i yngre tonåren hålla på inne på företagets område under den gångna helgen.
– Tydligen är det inne att cykla rakt in i något så att bakänden på cykeln stegrar. Men som synes blir det inte ett dugg vackert efter sådant. Vi har räknat till ett tiotal bucklor och det är klart att det blir kostsamt att åtgärda detta, säger Henrik Nordin som grovt räknat uppskattar kostnaden till 20 000 kr.
Förutom skador på fasaden så har en ruta krossats med ett tillhygge som lämnats kvar på platsen.

De aktuella lagerbyggnaderna ligger ett stenkast från deras huvudkontor och upprättades för cirka tre år sedan på en nedgången industritomt och skamfläck i området. Företagets egna behov av lagerutrymme blev alltså ett ansiktslyft för kvarteret och en mycket trevligare utsikt för de boende mittemot den gamla industritomten.
– Men nu kanske måste vi kanske göra det ”mindre fint” genom att inhägna området. Vi satte inte upp något stängsel här med hänsyn till grannarna, för det blir inte så snyggt eller trevligt som det är utan, förklarar Henrik.
En direkt åtgärd man vidtar är att installera övervakningskameror.
– Det kommer att installeras ganska så omgående, säger Henrik Nordin.
Skadegörelsens mot företaget har polisanmälts och skadorna har dokumenterats av polis.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.