Nordin Trading AB har blivit utsatt för skadegörelser. Det är två lagerbyggnader som utsatts för vandalismen, något som nu tvingar företaget att vidta åtgärder för att hindra att detta upprepas.- Sådant här är så fruktansvärt onödigt, suckar Henrik Nordin och visar skadorna på fasaden.
Skadegörelsen mot företagets nya lagerbyggnader har gått till så att man har cyklat rakt in i plåtfasaden med sådan kraft att det efterlämnat bucklor i plåten. Det var en privatperson i området som såg några ungdomar i yngre tonåren hålla på inne på företagets område under den gångna helgen.
– Tydligen är det inne att cykla rakt in i något så att bakänden på cykeln stegrar. Men som synes blir det inte ett dugg vackert efter sådant. Vi har räknat till ett tiotal bucklor och det är klart att det blir kostsamt att åtgärda detta, säger Henrik Nordin som grovt räknat uppskattar kostnaden till 20 000 kr.
Förutom skador på fasaden så har en ruta krossats med ett tillhygge som lämnats kvar på platsen.

De aktuella lagerbyggnaderna ligger ett stenkast från deras huvudkontor och upprättades för cirka tre år sedan på en nedgången industritomt och skamfläck i området. Företagets egna behov av lagerutrymme blev alltså ett ansiktslyft för kvarteret och en mycket trevligare utsikt för de boende mittemot den gamla industritomten.
– Men nu kanske måste vi kanske göra det ”mindre fint” genom att inhägna området. Vi satte inte upp något stängsel här med hänsyn till grannarna, för det blir inte så snyggt eller trevligt som det är utan, förklarar Henrik.
En direkt åtgärd man vidtar är att installera övervakningskameror.
– Det kommer att installeras ganska så omgående, säger Henrik Nordin.
Skadegörelsens mot företaget har polisanmälts och skadorna har dokumenterats av polis.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.