Nordin Trading AB har blivit utsatt för skadegörelser. Det är två lagerbyggnader som utsatts för vandalismen, något som nu tvingar företaget att vidta åtgärder för att hindra att detta upprepas.- Sådant här är så fruktansvärt onödigt, suckar Henrik Nordin och visar skadorna på fasaden.
Skadegörelsen mot företagets nya lagerbyggnader har gått till så att man har cyklat rakt in i plåtfasaden med sådan kraft att det efterlämnat bucklor i plåten. Det var en privatperson i området som såg några ungdomar i yngre tonåren hålla på inne på företagets område under den gångna helgen.
– Tydligen är det inne att cykla rakt in i något så att bakänden på cykeln stegrar. Men som synes blir det inte ett dugg vackert efter sådant. Vi har räknat till ett tiotal bucklor och det är klart att det blir kostsamt att åtgärda detta, säger Henrik Nordin som grovt räknat uppskattar kostnaden till 20 000 kr.
Förutom skador på fasaden så har en ruta krossats med ett tillhygge som lämnats kvar på platsen.

De aktuella lagerbyggnaderna ligger ett stenkast från deras huvudkontor och upprättades för cirka tre år sedan på en nedgången industritomt och skamfläck i området. Företagets egna behov av lagerutrymme blev alltså ett ansiktslyft för kvarteret och en mycket trevligare utsikt för de boende mittemot den gamla industritomten.
– Men nu kanske måste vi kanske göra det ”mindre fint” genom att inhägna området. Vi satte inte upp något stängsel här med hänsyn till grannarna, för det blir inte så snyggt eller trevligt som det är utan, förklarar Henrik.
En direkt åtgärd man vidtar är att installera övervakningskameror.
– Det kommer att installeras ganska så omgående, säger Henrik Nordin.
Skadegörelsens mot företaget har polisanmälts och skadorna har dokumenterats av polis.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.