Nordin Trading AB har blivit utsatt för skadegörelser. Det är två lagerbyggnader som utsatts för vandalismen, något som nu tvingar företaget att vidta åtgärder för att hindra att detta upprepas.- Sådant här är så fruktansvärt onödigt, suckar Henrik Nordin och visar skadorna på fasaden.
Skadegörelsen mot företagets nya lagerbyggnader har gått till så att man har cyklat rakt in i plåtfasaden med sådan kraft att det efterlämnat bucklor i plåten. Det var en privatperson i området som såg några ungdomar i yngre tonåren hålla på inne på företagets område under den gångna helgen.
– Tydligen är det inne att cykla rakt in i något så att bakänden på cykeln stegrar. Men som synes blir det inte ett dugg vackert efter sådant. Vi har räknat till ett tiotal bucklor och det är klart att det blir kostsamt att åtgärda detta, säger Henrik Nordin som grovt räknat uppskattar kostnaden till 20 000 kr.
Förutom skador på fasaden så har en ruta krossats med ett tillhygge som lämnats kvar på platsen.

De aktuella lagerbyggnaderna ligger ett stenkast från deras huvudkontor och upprättades för cirka tre år sedan på en nedgången industritomt och skamfläck i området. Företagets egna behov av lagerutrymme blev alltså ett ansiktslyft för kvarteret och en mycket trevligare utsikt för de boende mittemot den gamla industritomten.
– Men nu kanske måste vi kanske göra det ”mindre fint” genom att inhägna området. Vi satte inte upp något stängsel här med hänsyn till grannarna, för det blir inte så snyggt eller trevligt som det är utan, förklarar Henrik.
En direkt åtgärd man vidtar är att installera övervakningskameror.
– Det kommer att installeras ganska så omgående, säger Henrik Nordin.
Skadegörelsens mot företaget har polisanmälts och skadorna har dokumenterats av polis.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.