Nordin Trading AB har blivit utsatt för skadegörelser. Det är två lagerbyggnader som utsatts för vandalismen, något som nu tvingar företaget att vidta åtgärder för att hindra att detta upprepas.- Sådant här är så fruktansvärt onödigt, suckar Henrik Nordin och visar skadorna på fasaden.
Skadegörelsen mot företagets nya lagerbyggnader har gått till så att man har cyklat rakt in i plåtfasaden med sådan kraft att det efterlämnat bucklor i plåten. Det var en privatperson i området som såg några ungdomar i yngre tonåren hålla på inne på företagets område under den gångna helgen.
– Tydligen är det inne att cykla rakt in i något så att bakänden på cykeln stegrar. Men som synes blir det inte ett dugg vackert efter sådant. Vi har räknat till ett tiotal bucklor och det är klart att det blir kostsamt att åtgärda detta, säger Henrik Nordin som grovt räknat uppskattar kostnaden till 20 000 kr.
Förutom skador på fasaden så har en ruta krossats med ett tillhygge som lämnats kvar på platsen.

De aktuella lagerbyggnaderna ligger ett stenkast från deras huvudkontor och upprättades för cirka tre år sedan på en nedgången industritomt och skamfläck i området. Företagets egna behov av lagerutrymme blev alltså ett ansiktslyft för kvarteret och en mycket trevligare utsikt för de boende mittemot den gamla industritomten.
– Men nu kanske måste vi kanske göra det ”mindre fint” genom att inhägna området. Vi satte inte upp något stängsel här med hänsyn till grannarna, för det blir inte så snyggt eller trevligt som det är utan, förklarar Henrik.
En direkt åtgärd man vidtar är att installera övervakningskameror.
– Det kommer att installeras ganska så omgående, säger Henrik Nordin.
Skadegörelsens mot företaget har polisanmälts och skadorna har dokumenterats av polis.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.