Under en webbsänd lägesrapport på tisdagseftermiddagen informerade smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen, hälso- och sjukvårdsdirektör Jonas Claesson samt vaccinsamordnare Inger Nordin Olsson om det aktuella coronaläget, som just nu dessvärre ser ut att gå åt fel håll igen.
Region Örebro län rapporterar en tydlig trend när det gäller smittspridningen av covid-19 i regionen. Under vecka 8 konstaterades ca 570 fall av sjukdomen, vilket är ungefär 100 fler än veckan innan. Ökningen sker i alla åldersgrupper, förutom de äldsta, något som anses vara en effekt av vaccinationen enligt smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen.
Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare. Foto: Region Örebro län
– Jag kan inte nog betona vikten av att alla har ett personligt ansvar att följa de råd samt lagar och regler som gäller för att minska smittspridningen. Det handlar främst om vilka, och på vilket sätt vi träffas, oavsett vart.
Trots den ökande smittspridningen av coronaviruset ser Rasmussen ingen anledning till att rekommendera generell distansundervisning för högstadieskolor.
– Vi är inte i ett sådant läge idag. Men vi är långt ifrån en flockimmunitet och det kommer även dröja innan alla är vaccinerade. För att förhindra en tredje våg måste alla ta ett krafttag nu.
I mitten av januari såg regionen toppen på den andra vågen, och sedan ungefär en månad tillbaka har belastningen på vården minskat. Nu ser man dock att trenden är på väg att brytas, något som oroar.
– Det är oroande att vi sedan i fredags ser en tydlig uppgång i antalet patienter som behöver sjukhusvård. I Gävleborg rapporterar man att man redan är inne i en tredje våg, men vi har fortfarande möjlighet att bryta trenden. Jag vädjar till er att hålla ut ett tag till, tills vi har hunnit vaccinera en stor del av befolkningen, berättade Jonas Claesson.
– Det kommer att komma vaccin till alla, men det tar tid. Leveranser förskjuts och ställs in, vilket gör att planeringen också förskjuts. Vi befinner oss just nu i övergången mellan fas 1 och 2, där prio ligger på personer som är 80 år och äldre, avslutade Inger Nordin Olsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Henrik Andersson, kommunpolis i Lindesberg. Foto: Polisen/Instagram
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med ...
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...