Under en webbsänd lägesrapport på tisdagseftermiddagen informerade smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen, hälso- och sjukvårdsdirektör Jonas Claesson samt vaccinsamordnare Inger Nordin Olsson om det aktuella coronaläget, som just nu dessvärre ser ut att gå åt fel håll igen.
Annons
Region Örebro län rapporterar en tydlig trend när det gäller smittspridningen av covid-19 i regionen. Under vecka 8 konstaterades ca 570 fall av sjukdomen, vilket är ungefär 100 fler än veckan innan. Ökningen sker i alla åldersgrupper, förutom de äldsta, något som anses vara en effekt av vaccinationen enligt smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen.
Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare. Foto: Region Örebro län
– Jag kan inte nog betona vikten av att alla har ett personligt ansvar att följa de råd samt lagar och regler som gäller för att minska smittspridningen. Det handlar främst om vilka, och på vilket sätt vi träffas, oavsett vart.
Trots den ökande smittspridningen av coronaviruset ser Rasmussen ingen anledning till att rekommendera generell distansundervisning för högstadieskolor.
– Vi är inte i ett sådant läge idag. Men vi är långt ifrån en flockimmunitet och det kommer även dröja innan alla är vaccinerade. För att förhindra en tredje våg måste alla ta ett krafttag nu.
I mitten av januari såg regionen toppen på den andra vågen, och sedan ungefär en månad tillbaka har belastningen på vården minskat. Nu ser man dock att trenden är på väg att brytas, något som oroar.
– Det är oroande att vi sedan i fredags ser en tydlig uppgång i antalet patienter som behöver sjukhusvård. I Gävleborg rapporterar man att man redan är inne i en tredje våg, men vi har fortfarande möjlighet att bryta trenden. Jag vädjar till er att hålla ut ett tag till, tills vi har hunnit vaccinera en stor del av befolkningen, berättade Jonas Claesson.
– Det kommer att komma vaccin till alla, men det tar tid. Leveranser förskjuts och ställs in, vilket gör att planeringen också förskjuts. Vi befinner oss just nu i övergången mellan fas 1 och 2, där prio ligger på personer som är 80 år och äldre, avslutade Inger Nordin Olsson.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.