Rekryterar kommunen nya företag utifrån samtidigt som man motarbetar de lokala företagen? Frågan kommer sig av en artikel som publicerades i onsdagens Bp. I artikeln står att läsa att en tysk lågprisjätte kan komma att etablera sig i Lindesberg. Uppgifterna var dock obekräftade och vare sig eventuella fastighetsägare med större lokaler eller representanter från kommunen ville kommentera saken vidare med tidningen. Inte heller vi har lyckats få uppgifterna bekräftade eller dementerade. Om det arbetas i det tysta med rekryteringen av det tyska företaget förblir ett frågetecken tillsvidare.
De fåordiga kommentarerna tolkas dock av vissa som att en etablering av det tyska lågprisföretaget är på gång. Företaget som heter Lidl har uttalat sig om att man letar nya städer att slå rot i, bland annat i vårt område. Man vill ännu inte säga var, men intresse för Lindesberg finns. Andra orter som omnämnts är Hallsberg, Ludvika och Fagersta. Om nu är fallet att kommunen försöker rekrytera företag med sitt säte utanför kommunen och landets gränser. Varför då inte satsa på våra egna lokala företag i första hand. Bland annat har vi fallet Mejk som varit omdebatterat sedan en tid tillbaka.
Debattera gärna ämnet vidare här>>
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.