Ett år har gått sedan Vladimir Putin oprovocerat invaderade Ukraina, tidigt på morgonen den 24 februari 2022. För att uppmärksamma årsdagen av kriget och dess offer höll kommunledningen i Lindesberg en tyst minut klockan 09.00 på fredagsmorgonen.
– Idag, den 24 februari, är det ett år sedan Ryssland attackerade Ukraina. Ett år av så mycket hemskheter mot ett land, det är hemskt, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
När klockan slog 09:00 på fredagsmorgonen tystnade kommunledningen i Lindesberg, som med allvarsamma blickar reflekterade över det fruktansvärda som pågår i Ukraina. Ett år av krig, med ett otal oskyldiga offer som följd, som ännu inte fått ett slut.
– Idag, den 24 februari, började vi dagen med en tyst minut, en minut för att reflektera över året som har gått. Idag, den 24 februari, är det ett år sedan Ryssland attackerade Ukraina. Ett år av så mycket hemskheter mot ett land, det är hemskt, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Det var dock inte enbart årsdagen av kriget som uppmärksammades, då det även är Sverigefinnarnas dag idag, den 24 februari. En dag som firats sedan 2011, för att synliggöra den sverigefinska minoritetens historia, språk och kultur som en del av det svenska kulturarvet.
För att ytterligare uppmärksamma Sverigefinnarnas dag kommer Tomas Klockars att besöka kommunens äldreboenden under dagen för att bjuda på tårta.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.