Ett år har gått sedan Vladimir Putin oprovocerat invaderade Ukraina, tidigt på morgonen den 24 februari 2022. För att uppmärksamma årsdagen av kriget och dess offer höll kommunledningen i Lindesberg en tyst minut klockan 09.00 på fredagsmorgonen.
– Idag, den 24 februari, är det ett år sedan Ryssland attackerade Ukraina. Ett år av så mycket hemskheter mot ett land, det är hemskt, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
När klockan slog 09:00 på fredagsmorgonen tystnade kommunledningen i Lindesberg, som med allvarsamma blickar reflekterade över det fruktansvärda som pågår i Ukraina. Ett år av krig, med ett otal oskyldiga offer som följd, som ännu inte fått ett slut.
– Idag, den 24 februari, började vi dagen med en tyst minut, en minut för att reflektera över året som har gått. Idag, den 24 februari, är det ett år sedan Ryssland attackerade Ukraina. Ett år av så mycket hemskheter mot ett land, det är hemskt, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Det var dock inte enbart årsdagen av kriget som uppmärksammades, då det även är Sverigefinnarnas dag idag, den 24 februari. En dag som firats sedan 2011, för att synliggöra den sverigefinska minoritetens historia, språk och kultur som en del av det svenska kulturarvet.
För att ytterligare uppmärksamma Sverigefinnarnas dag kommer Tomas Klockars att besöka kommunens äldreboenden under dagen för att bjuda på tårta.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.