Tio segrar och en oavgjord match blev LIF Lindesbergs facit när Division 1-serien gick in i halvtid. Under lördagen var det på nytt dags att blåsa igång seriens andra halva. Årets första match blev en jämn strid mellan seriens två topplag, där ett straffmål blev skillnaden mellan seger och förlust.
Julledigheterna är över för den här gången. Under lördagen var det dags för årets första match för LIF Lindesberg som rivstartade seriens andra halva, där man ställdes mot tabelltvåan Enköping. Motståndarlaget har visat sig vara ett av de tuffare lagen i säsongens Division 1-serie och höll en stor revanschlusta efter niomålsförlusten som avslutade 2022.
Det som väntade var en nagelbitare ända in till sista sekunden. Även om LIF Lindesberg fixade matchens första mål så var Enköping aldrig långt borta. Målbyten skedde längs hela matchen där motståndarlaget, som högst, höll en tvåmålsledning vid två tidiga tillfällen. Detta med ställningarna 7-5 och 10-8.
Dubbla utvisningar i LIF, ett gult kort och dessutom enda laget att använda en time-out. Detta gjorde att Enköping, trots en oavgjord första halvlek, till synes höll en mindre fördel inför matchens sista trettio minuter.
Målbytet fortsatte längs den avgörande halvleken, där LIF Lindesberg höll fördelen mot slutet. Med 25-25 på poängtavlan inom matchens två sista minuter så fick LIF chansen att avsluta matchen med ett straffmål.
LIFs stora målgörare, Jesper Nilsson, tog chansen och sköt sitt blåklädda lag till en ny seger. Med 25-26 kunde inte Enköping ta sig igenom LIF-försvaret, vilket ger LIF två nya poäng.
Båda matcherna mot Enköping är därmed avklarade för LIF Lindesberg. Laget har pekats ut som ett av seriens tuffaste motstånd, där man trots ryktet har spelat hem full pott. Nu väntar tabelljumbon Skuru på hemmaplan.
Resultat Enköpings HF-LIF Lindesberg
Slutresultat: 25-26 (10-10)
Publik: 325 personer
Målgörare: Jesper Nilsson (7), Asso Eliassi (5), Jesper Gyllby (4), Herman Bosson (4), Oskar Cosmo (3), Joel Karlström (1), Emil Pettersson (1), Thomas Einarsson (1)
Nästa match: Söndagen 15:e januari vs Skuru IK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.