Tio segrar och en oavgjord match blev LIF Lindesbergs facit när Division 1-serien gick in i halvtid. Under lördagen var det på nytt dags att blåsa igång seriens andra halva. Årets första match blev en jämn strid mellan seriens två topplag, där ett straffmål blev skillnaden mellan seger och förlust.
Julledigheterna är över för den här gången. Under lördagen var det dags för årets första match för LIF Lindesberg som rivstartade seriens andra halva, där man ställdes mot tabelltvåan Enköping. Motståndarlaget har visat sig vara ett av de tuffare lagen i säsongens Division 1-serie och höll en stor revanschlusta efter niomålsförlusten som avslutade 2022.
Det som väntade var en nagelbitare ända in till sista sekunden. Även om LIF Lindesberg fixade matchens första mål så var Enköping aldrig långt borta. Målbyten skedde längs hela matchen där motståndarlaget, som högst, höll en tvåmålsledning vid två tidiga tillfällen. Detta med ställningarna 7-5 och 10-8.
Dubbla utvisningar i LIF, ett gult kort och dessutom enda laget att använda en time-out. Detta gjorde att Enköping, trots en oavgjord första halvlek, till synes höll en mindre fördel inför matchens sista trettio minuter.
Målbytet fortsatte längs den avgörande halvleken, där LIF Lindesberg höll fördelen mot slutet. Med 25-25 på poängtavlan inom matchens två sista minuter så fick LIF chansen att avsluta matchen med ett straffmål.
LIFs stora målgörare, Jesper Nilsson, tog chansen och sköt sitt blåklädda lag till en ny seger. Med 25-26 kunde inte Enköping ta sig igenom LIF-försvaret, vilket ger LIF två nya poäng.
Båda matcherna mot Enköping är därmed avklarade för LIF Lindesberg. Laget har pekats ut som ett av seriens tuffaste motstånd, där man trots ryktet har spelat hem full pott. Nu väntar tabelljumbon Skuru på hemmaplan.
Resultat Enköpings HF-LIF Lindesberg
Slutresultat: 25-26 (10-10)
Publik: 325 personer
Målgörare: Jesper Nilsson (7), Asso Eliassi (5), Jesper Gyllby (4), Herman Bosson (4), Oskar Cosmo (3), Joel Karlström (1), Emil Pettersson (1), Thomas Einarsson (1)
Nästa match: Söndagen 15:e januari vs Skuru IK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.