Tio segrar och en oavgjord match blev LIF Lindesbergs facit när Division 1-serien gick in i halvtid. Under lördagen var det på nytt dags att blåsa igång seriens andra halva. Årets första match blev en jämn strid mellan seriens två topplag, där ett straffmål blev skillnaden mellan seger och förlust.
Julledigheterna är över för den här gången. Under lördagen var det dags för årets första match för LIF Lindesberg som rivstartade seriens andra halva, där man ställdes mot tabelltvåan Enköping. Motståndarlaget har visat sig vara ett av de tuffare lagen i säsongens Division 1-serie och höll en stor revanschlusta efter niomålsförlusten som avslutade 2022.
Det som väntade var en nagelbitare ända in till sista sekunden. Även om LIF Lindesberg fixade matchens första mål så var Enköping aldrig långt borta. Målbyten skedde längs hela matchen där motståndarlaget, som högst, höll en tvåmålsledning vid två tidiga tillfällen. Detta med ställningarna 7-5 och 10-8.
Dubbla utvisningar i LIF, ett gult kort och dessutom enda laget att använda en time-out. Detta gjorde att Enköping, trots en oavgjord första halvlek, till synes höll en mindre fördel inför matchens sista trettio minuter.
Målbytet fortsatte längs den avgörande halvleken, där LIF Lindesberg höll fördelen mot slutet. Med 25-25 på poängtavlan inom matchens två sista minuter så fick LIF chansen att avsluta matchen med ett straffmål.
LIFs stora målgörare, Jesper Nilsson, tog chansen och sköt sitt blåklädda lag till en ny seger. Med 25-26 kunde inte Enköping ta sig igenom LIF-försvaret, vilket ger LIF två nya poäng.
Båda matcherna mot Enköping är därmed avklarade för LIF Lindesberg. Laget har pekats ut som ett av seriens tuffaste motstånd, där man trots ryktet har spelat hem full pott. Nu väntar tabelljumbon Skuru på hemmaplan.
Resultat Enköpings HF-LIF Lindesberg
Slutresultat: 25-26 (10-10)
Publik: 325 personer
Målgörare: Jesper Nilsson (7), Asso Eliassi (5), Jesper Gyllby (4), Herman Bosson (4), Oskar Cosmo (3), Joel Karlström (1), Emil Pettersson (1), Thomas Einarsson (1)
Nästa match: Söndagen 15:e januari vs Skuru IK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn