Tio segrar och en oavgjord match blev LIF Lindesbergs facit när Division 1-serien gick in i halvtid. Under lördagen var det på nytt dags att blåsa igång seriens andra halva. Årets första match blev en jämn strid mellan seriens två topplag, där ett straffmål blev skillnaden mellan seger och förlust.
Julledigheterna är över för den här gången. Under lördagen var det dags för årets första match för LIF Lindesberg som rivstartade seriens andra halva, där man ställdes mot tabelltvåan Enköping. Motståndarlaget har visat sig vara ett av de tuffare lagen i säsongens Division 1-serie och höll en stor revanschlusta efter niomålsförlusten som avslutade 2022.
Det som väntade var en nagelbitare ända in till sista sekunden. Även om LIF Lindesberg fixade matchens första mål så var Enköping aldrig långt borta. Målbyten skedde längs hela matchen där motståndarlaget, som högst, höll en tvåmålsledning vid två tidiga tillfällen. Detta med ställningarna 7-5 och 10-8.
Dubbla utvisningar i LIF, ett gult kort och dessutom enda laget att använda en time-out. Detta gjorde att Enköping, trots en oavgjord första halvlek, till synes höll en mindre fördel inför matchens sista trettio minuter.
Målbytet fortsatte längs den avgörande halvleken, där LIF Lindesberg höll fördelen mot slutet. Med 25-25 på poängtavlan inom matchens två sista minuter så fick LIF chansen att avsluta matchen med ett straffmål.
LIFs stora målgörare, Jesper Nilsson, tog chansen och sköt sitt blåklädda lag till en ny seger. Med 25-26 kunde inte Enköping ta sig igenom LIF-försvaret, vilket ger LIF två nya poäng.
Båda matcherna mot Enköping är därmed avklarade för LIF Lindesberg. Laget har pekats ut som ett av seriens tuffaste motstånd, där man trots ryktet har spelat hem full pott. Nu väntar tabelljumbon Skuru på hemmaplan.
Resultat Enköpings HF-LIF Lindesberg
Slutresultat: 25-26 (10-10)
Publik: 325 personer
Målgörare: Jesper Nilsson (7), Asso Eliassi (5), Jesper Gyllby (4), Herman Bosson (4), Oskar Cosmo (3), Joel Karlström (1), Emil Pettersson (1), Thomas Einarsson (1)
Nästa match: Söndagen 15:e januari vs Skuru IK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.