Tio segrar och en oavgjord match blev LIF Lindesbergs facit när Division 1-serien gick in i halvtid. Under lördagen var det på nytt dags att blåsa igång seriens andra halva. Årets första match blev en jämn strid mellan seriens två topplag, där ett straffmål blev skillnaden mellan seger och förlust.
Julledigheterna är över för den här gången. Under lördagen var det dags för årets första match för LIF Lindesberg som rivstartade seriens andra halva, där man ställdes mot tabelltvåan Enköping. Motståndarlaget har visat sig vara ett av de tuffare lagen i säsongens Division 1-serie och höll en stor revanschlusta efter niomålsförlusten som avslutade 2022.
Det som väntade var en nagelbitare ända in till sista sekunden. Även om LIF Lindesberg fixade matchens första mål så var Enköping aldrig långt borta. Målbyten skedde längs hela matchen där motståndarlaget, som högst, höll en tvåmålsledning vid två tidiga tillfällen. Detta med ställningarna 7-5 och 10-8.
Dubbla utvisningar i LIF, ett gult kort och dessutom enda laget att använda en time-out. Detta gjorde att Enköping, trots en oavgjord första halvlek, till synes höll en mindre fördel inför matchens sista trettio minuter.
Målbytet fortsatte längs den avgörande halvleken, där LIF Lindesberg höll fördelen mot slutet. Med 25-25 på poängtavlan inom matchens två sista minuter så fick LIF chansen att avsluta matchen med ett straffmål.
LIFs stora målgörare, Jesper Nilsson, tog chansen och sköt sitt blåklädda lag till en ny seger. Med 25-26 kunde inte Enköping ta sig igenom LIF-försvaret, vilket ger LIF två nya poäng.
Båda matcherna mot Enköping är därmed avklarade för LIF Lindesberg. Laget har pekats ut som ett av seriens tuffaste motstånd, där man trots ryktet har spelat hem full pott. Nu väntar tabelljumbon Skuru på hemmaplan.
Resultat Enköpings HF-LIF Lindesberg
Slutresultat: 25-26 (10-10)
Publik: 325 personer
Målgörare: Jesper Nilsson (7), Asso Eliassi (5), Jesper Gyllby (4), Herman Bosson (4), Oskar Cosmo (3), Joel Karlström (1), Emil Pettersson (1), Thomas Einarsson (1)
Nästa match: Söndagen 15:e januari vs Skuru IK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.