Miljontals dataspelsentusiaster världen över riktar storögt sina blickar mot Sydkoreas huvudstad Seoul, där VM-finalen i Leauge of Legends går av stapeln i helgen inför ett förväntat fullsatt Sangam Stadium – uppskattningsvis 66 800 åskådare. Men det finns ett alternativ till denna jättearena – och det är biografen i Lindesberg. – Det här är världens största dataspel just nu och det finns många som spelar det här i Lindesberg också. Därför ville vi ordna så att man kan följa VM-finalen i biografen – i HD-kvalitet, säger Erik Jäderqvist.
På söndag morgon svensk tid, arrangeras VM-finalen i dataspelet Leauge of Legends. Förra året följdes världsmästerskapet av 32 miljoner tittar världen över. Så kallade ”Esports” (electronic sports) har arrangerats under många år och inom många olika spelgenres. Gemensamt för dessa tillställningar, är att det ofta finns en jättepublik som följer dramatiken – och att prissummorna är svindlande.
– Jag vill säga att det är just Leauge of Legends som är det populäraste dataspelet just nu, säger Erik Jäderqvist som tillsammans med Andreas Brundin, Christoffer Tapper och Emil Franzén driver Cyber Rift. Deras affärsidé är att arrangera olika event för ungdomar.
– Det är ett UF-företag och vi inriktar oss på att arrangera olika evenemang för ungdomar, som t ex LAN-spelkvällar, disco, hängkvällar etc. Eftersom vi själva håller på med just dataspel, så ville vi nu se till så att VM-finalen kunde visas på biografen i Lindesberg, berättar Erik Jäderqvist.
Och så blir det nu också. Redan klockan åtta på söndag morgon öppnar man dörrarna till biosalongen.
– Matchen börjar strax före klockan nio, men vi börjar sändningen tidigare för att även kunna visa öppningsceremonin och införsnacket. Förköpsbiljetter börjar säljas idag, tisdag, på 37:an. De kostar 35 kr. Det går även att köpa biljett i dörren, men då kostar det 50 kr. Intäkterna skall täcka upp hyran för biografen, jag har goda förhoppningar att vi lyckas med det, säger Erik Jäderqvist.
Läs mer om Cyber Rift på deras hemsida
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.