Miljontals dataspelsentusiaster världen över riktar storögt sina blickar mot Sydkoreas huvudstad Seoul, där VM-finalen i Leauge of Legends går av stapeln i helgen inför ett förväntat fullsatt Sangam Stadium – uppskattningsvis 66 800 åskådare. Men det finns ett alternativ till denna jättearena – och det är biografen i Lindesberg. – Det här är världens största dataspel just nu och det finns många som spelar det här i Lindesberg också. Därför ville vi ordna så att man kan följa VM-finalen i biografen – i HD-kvalitet, säger Erik Jäderqvist.
På söndag morgon svensk tid, arrangeras VM-finalen i dataspelet Leauge of Legends. Förra året följdes världsmästerskapet av 32 miljoner tittar världen över. Så kallade ”Esports” (electronic sports) har arrangerats under många år och inom många olika spelgenres. Gemensamt för dessa tillställningar, är att det ofta finns en jättepublik som följer dramatiken – och att prissummorna är svindlande.
– Jag vill säga att det är just Leauge of Legends som är det populäraste dataspelet just nu, säger Erik Jäderqvist som tillsammans med Andreas Brundin, Christoffer Tapper och Emil Franzén driver Cyber Rift. Deras affärsidé är att arrangera olika event för ungdomar.
– Det är ett UF-företag och vi inriktar oss på att arrangera olika evenemang för ungdomar, som t ex LAN-spelkvällar, disco, hängkvällar etc. Eftersom vi själva håller på med just dataspel, så ville vi nu se till så att VM-finalen kunde visas på biografen i Lindesberg, berättar Erik Jäderqvist.
Och så blir det nu också. Redan klockan åtta på söndag morgon öppnar man dörrarna till biosalongen.
– Matchen börjar strax före klockan nio, men vi börjar sändningen tidigare för att även kunna visa öppningsceremonin och införsnacket. Förköpsbiljetter börjar säljas idag, tisdag, på 37:an. De kostar 35 kr. Det går även att köpa biljett i dörren, men då kostar det 50 kr. Intäkterna skall täcka upp hyran för biografen, jag har goda förhoppningar att vi lyckas med det, säger Erik Jäderqvist.
Läs mer om Cyber Rift på deras hemsida
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.