Miljontals dataspelsentusiaster världen över riktar storögt sina blickar mot Sydkoreas huvudstad Seoul, där VM-finalen i Leauge of Legends går av stapeln i helgen inför ett förväntat fullsatt Sangam Stadium – uppskattningsvis 66 800 åskådare. Men det finns ett alternativ till denna jättearena – och det är biografen i Lindesberg. – Det här är världens största dataspel just nu och det finns många som spelar det här i Lindesberg också. Därför ville vi ordna så att man kan följa VM-finalen i biografen – i HD-kvalitet, säger Erik Jäderqvist.
På söndag morgon svensk tid, arrangeras VM-finalen i dataspelet Leauge of Legends. Förra året följdes världsmästerskapet av 32 miljoner tittar världen över. Så kallade ”Esports” (electronic sports) har arrangerats under många år och inom många olika spelgenres. Gemensamt för dessa tillställningar, är att det ofta finns en jättepublik som följer dramatiken – och att prissummorna är svindlande.
– Jag vill säga att det är just Leauge of Legends som är det populäraste dataspelet just nu, säger Erik Jäderqvist som tillsammans med Andreas Brundin, Christoffer Tapper och Emil Franzén driver Cyber Rift. Deras affärsidé är att arrangera olika event för ungdomar.
– Det är ett UF-företag och vi inriktar oss på att arrangera olika evenemang för ungdomar, som t ex LAN-spelkvällar, disco, hängkvällar etc. Eftersom vi själva håller på med just dataspel, så ville vi nu se till så att VM-finalen kunde visas på biografen i Lindesberg, berättar Erik Jäderqvist.
Och så blir det nu också. Redan klockan åtta på söndag morgon öppnar man dörrarna till biosalongen.
– Matchen börjar strax före klockan nio, men vi börjar sändningen tidigare för att även kunna visa öppningsceremonin och införsnacket. Förköpsbiljetter börjar säljas idag, tisdag, på 37:an. De kostar 35 kr. Det går även att köpa biljett i dörren, men då kostar det 50 kr. Intäkterna skall täcka upp hyran för biografen, jag har goda förhoppningar att vi lyckas med det, säger Erik Jäderqvist.
Läs mer om Cyber Rift på deras hemsida
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.