Miljontals dataspelsentusiaster världen över riktar storögt sina blickar mot Sydkoreas huvudstad Seoul, där VM-finalen i Leauge of Legends går av stapeln i helgen inför ett förväntat fullsatt Sangam Stadium – uppskattningsvis 66 800 åskådare. Men det finns ett alternativ till denna jättearena – och det är biografen i Lindesberg. – Det här är världens största dataspel just nu och det finns många som spelar det här i Lindesberg också. Därför ville vi ordna så att man kan följa VM-finalen i biografen – i HD-kvalitet, säger Erik Jäderqvist.
På söndag morgon svensk tid, arrangeras VM-finalen i dataspelet Leauge of Legends. Förra året följdes världsmästerskapet av 32 miljoner tittar världen över. Så kallade ”Esports” (electronic sports) har arrangerats under många år och inom många olika spelgenres. Gemensamt för dessa tillställningar, är att det ofta finns en jättepublik som följer dramatiken – och att prissummorna är svindlande.
– Jag vill säga att det är just Leauge of Legends som är det populäraste dataspelet just nu, säger Erik Jäderqvist som tillsammans med Andreas Brundin, Christoffer Tapper och Emil Franzén driver Cyber Rift. Deras affärsidé är att arrangera olika event för ungdomar.
– Det är ett UF-företag och vi inriktar oss på att arrangera olika evenemang för ungdomar, som t ex LAN-spelkvällar, disco, hängkvällar etc. Eftersom vi själva håller på med just dataspel, så ville vi nu se till så att VM-finalen kunde visas på biografen i Lindesberg, berättar Erik Jäderqvist.
Och så blir det nu också. Redan klockan åtta på söndag morgon öppnar man dörrarna till biosalongen.
– Matchen börjar strax före klockan nio, men vi börjar sändningen tidigare för att även kunna visa öppningsceremonin och införsnacket. Förköpsbiljetter börjar säljas idag, tisdag, på 37:an. De kostar 35 kr. Det går även att köpa biljett i dörren, men då kostar det 50 kr. Intäkterna skall täcka upp hyran för biografen, jag har goda förhoppningar att vi lyckas med det, säger Erik Jäderqvist.
Läs mer om Cyber Rift på deras hemsida
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.