Miljontals dataspelsentusiaster världen över riktar storögt sina blickar mot Sydkoreas huvudstad Seoul, där VM-finalen i Leauge of Legends går av stapeln i helgen inför ett förväntat fullsatt Sangam Stadium – uppskattningsvis 66 800 åskådare. Men det finns ett alternativ till denna jättearena – och det är biografen i Lindesberg. – Det här är världens största dataspel just nu och det finns många som spelar det här i Lindesberg också. Därför ville vi ordna så att man kan följa VM-finalen i biografen – i HD-kvalitet, säger Erik Jäderqvist.
På söndag morgon svensk tid, arrangeras VM-finalen i dataspelet Leauge of Legends. Förra året följdes världsmästerskapet av 32 miljoner tittar världen över. Så kallade ”Esports” (electronic sports) har arrangerats under många år och inom många olika spelgenres. Gemensamt för dessa tillställningar, är att det ofta finns en jättepublik som följer dramatiken – och att prissummorna är svindlande.
– Jag vill säga att det är just Leauge of Legends som är det populäraste dataspelet just nu, säger Erik Jäderqvist som tillsammans med Andreas Brundin, Christoffer Tapper och Emil Franzén driver Cyber Rift. Deras affärsidé är att arrangera olika event för ungdomar.
– Det är ett UF-företag och vi inriktar oss på att arrangera olika evenemang för ungdomar, som t ex LAN-spelkvällar, disco, hängkvällar etc. Eftersom vi själva håller på med just dataspel, så ville vi nu se till så att VM-finalen kunde visas på biografen i Lindesberg, berättar Erik Jäderqvist.
Och så blir det nu också. Redan klockan åtta på söndag morgon öppnar man dörrarna till biosalongen.
– Matchen börjar strax före klockan nio, men vi börjar sändningen tidigare för att även kunna visa öppningsceremonin och införsnacket. Förköpsbiljetter börjar säljas idag, tisdag, på 37:an. De kostar 35 kr. Det går även att köpa biljett i dörren, men då kostar det 50 kr. Intäkterna skall täcka upp hyran för biografen, jag har goda förhoppningar att vi lyckas med det, säger Erik Jäderqvist.
Läs mer om Cyber Rift på deras hemsida
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.