Att driva en biograf krävs mer än bara kunskaper. Man måste också vara beredd att offra en hel del av sin egen fritid för att lyckas. Ulf Larsson har visat att bion kan drivas med framgång, men nu slutar han efter 26 års arbete med bion i Linde.
Det är med både oro och ledsamhet Ulf Larsson lämnar ”Folkan”. Men att driva biografen vidare i helt egen regi innebär alldeles för stora risker, menar han.
-Hade man haft ett kapital så vore det ett annat läge. Men det har jag inget och därför törs inte jag driva biografen vidare på egen hand, säger Ulf.
Biografen kommer nu att drivas i regi av Sonja Sundelin och dottern Anna-Sara. Det är med viss oro Ulf lämnar över till duon.
-Det är ju inte bara att åka hit och låsa upp dörrarna. Man måste offra mycket fritid och inte vara rädd att arbeta långa dagar. Vissa gånger har det hänt att man arbetat långt in på natten, sen sovit två timmar för att sedan sätta igång med en ny dags arbete. Frågan är om de som tar över verkligen klarar av uppgiften, säger Ulf.
Sonja Sundelin säger att hennes kunskaper på området är goda. Dessutom talar hon om att göra bion ännu bättre.
-Det är lite tidigt ute eftersom vi inte skrivit avtal ännu. Men ja, vi har planer för biografen och tror den kan drivas med framgång. Annars skulle vi ju inte ta över verksamheten, säger hon.
Ulf Larsson visar sin sista film den 14 november. Dagen efter tar Sonja Sundelin över rodret.
-Men vi kommer inte igång på allvar förrän efter årsskiftet, informerar Sonja.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.