Att driva en biograf krävs mer än bara kunskaper. Man måste också vara beredd att offra en hel del av sin egen fritid för att lyckas. Ulf Larsson har visat att bion kan drivas med framgång, men nu slutar han efter 26 års arbete med bion i Linde.
Det är med både oro och ledsamhet Ulf Larsson lämnar ”Folkan”. Men att driva biografen vidare i helt egen regi innebär alldeles för stora risker, menar han.
-Hade man haft ett kapital så vore det ett annat läge. Men det har jag inget och därför törs inte jag driva biografen vidare på egen hand, säger Ulf.
Biografen kommer nu att drivas i regi av Sonja Sundelin och dottern Anna-Sara. Det är med viss oro Ulf lämnar över till duon.
-Det är ju inte bara att åka hit och låsa upp dörrarna. Man måste offra mycket fritid och inte vara rädd att arbeta långa dagar. Vissa gånger har det hänt att man arbetat långt in på natten, sen sovit två timmar för att sedan sätta igång med en ny dags arbete. Frågan är om de som tar över verkligen klarar av uppgiften, säger Ulf.
Sonja Sundelin säger att hennes kunskaper på området är goda. Dessutom talar hon om att göra bion ännu bättre.
-Det är lite tidigt ute eftersom vi inte skrivit avtal ännu. Men ja, vi har planer för biografen och tror den kan drivas med framgång. Annars skulle vi ju inte ta över verksamheten, säger hon.
Ulf Larsson visar sin sista film den 14 november. Dagen efter tar Sonja Sundelin över rodret.
-Men vi kommer inte igång på allvar förrän efter årsskiftet, informerar Sonja.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.