Att driva en biograf krävs mer än bara kunskaper. Man måste också vara beredd att offra en hel del av sin egen fritid för att lyckas. Ulf Larsson har visat att bion kan drivas med framgång, men nu slutar han efter 26 års arbete med bion i Linde.
Det är med både oro och ledsamhet Ulf Larsson lämnar ”Folkan”. Men att driva biografen vidare i helt egen regi innebär alldeles för stora risker, menar han.
-Hade man haft ett kapital så vore det ett annat läge. Men det har jag inget och därför törs inte jag driva biografen vidare på egen hand, säger Ulf.
Biografen kommer nu att drivas i regi av Sonja Sundelin och dottern Anna-Sara. Det är med viss oro Ulf lämnar över till duon.
-Det är ju inte bara att åka hit och låsa upp dörrarna. Man måste offra mycket fritid och inte vara rädd att arbeta långa dagar. Vissa gånger har det hänt att man arbetat långt in på natten, sen sovit två timmar för att sedan sätta igång med en ny dags arbete. Frågan är om de som tar över verkligen klarar av uppgiften, säger Ulf.
Sonja Sundelin säger att hennes kunskaper på området är goda. Dessutom talar hon om att göra bion ännu bättre.
-Det är lite tidigt ute eftersom vi inte skrivit avtal ännu. Men ja, vi har planer för biografen och tror den kan drivas med framgång. Annars skulle vi ju inte ta över verksamheten, säger hon.
Ulf Larsson visar sin sista film den 14 november. Dagen efter tar Sonja Sundelin över rodret.
-Men vi kommer inte igång på allvar förrän efter årsskiftet, informerar Sonja.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.