Årets Företagarkommun 2008 är Vara kommun. God tvåa återfinns en ”granne” till Lindesberg – nämligen Fagersta. Men grannskapet verkar inte ge oss några fördelar eftersom Lindesberg har placerat sig först på 252 plats av landets samtliga 290 kommuner. Ulla-Britt Norgren, ordf. Företagarna i Lindesberg, tycker dock att rankingen är mycket missvisande.
Årets Företagarkommun utses av Företagarna och affärs- och kreditupplysningsföretaget UC. Det är endast aktiebolagen i kommunerna som granskas och utifrån en rad olika kriterier, som t ex omsättning och kreditvärdighet, jämförs sedan utvecklingen mot föregående år kommunerna emellan.
Lindesbergs totalt 473 aktiebolag placerar kommunen på plats 252 av landets samtliga kommuner. På länsnivå ligger Linde näst sist. Endast Hällefors visade ett sämre resultat och placerade sig på 288:e plats.
Ulla-Britt Norgren, som är ordförande för Företagarna i Lindesberg, tycker inte att rankingen återspeglar en rättvis bild av hur företagandet ser ut i Lindesberg. Men samtidigt anser hon att man bör ta åt sig av ”kritiken”.
-Vi får inte glömma att traditionen är djupt rotad i Lindesberg och vi är i grund och botten en bruksbyggd. Naturligtvis skulle det vara kul om den traditionen kunde brytas genom att få fler tillverkningsindustrier att etablera sig. Det skulle vara ett rejält lyft och det är sådant som påverkar sådana här undersökningar väldigt mycket, kommenterar Ulla-Britt.
Hela rankingen finns att läsa på www.foretagarna.se
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.