Årets Företagarkommun 2008 är Vara kommun. God tvåa återfinns en ”granne” till Lindesberg – nämligen Fagersta. Men grannskapet verkar inte ge oss några fördelar eftersom Lindesberg har placerat sig först på 252 plats av landets samtliga 290 kommuner. Ulla-Britt Norgren, ordf. Företagarna i Lindesberg, tycker dock att rankingen är mycket missvisande.
Årets Företagarkommun utses av Företagarna och affärs- och kreditupplysningsföretaget UC. Det är endast aktiebolagen i kommunerna som granskas och utifrån en rad olika kriterier, som t ex omsättning och kreditvärdighet, jämförs sedan utvecklingen mot föregående år kommunerna emellan.
Lindesbergs totalt 473 aktiebolag placerar kommunen på plats 252 av landets samtliga kommuner. På länsnivå ligger Linde näst sist. Endast Hällefors visade ett sämre resultat och placerade sig på 288:e plats.
Ulla-Britt Norgren, som är ordförande för Företagarna i Lindesberg, tycker inte att rankingen återspeglar en rättvis bild av hur företagandet ser ut i Lindesberg. Men samtidigt anser hon att man bör ta åt sig av ”kritiken”.
-Vi får inte glömma att traditionen är djupt rotad i Lindesberg och vi är i grund och botten en bruksbyggd. Naturligtvis skulle det vara kul om den traditionen kunde brytas genom att få fler tillverkningsindustrier att etablera sig. Det skulle vara ett rejält lyft och det är sådant som påverkar sådana här undersökningar väldigt mycket, kommenterar Ulla-Britt.
Hela rankingen finns att läsa på www.foretagarna.se
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.