Årets Företagarkommun 2008 är Vara kommun. God tvåa återfinns en ”granne” till Lindesberg – nämligen Fagersta. Men grannskapet verkar inte ge oss några fördelar eftersom Lindesberg har placerat sig först på 252 plats av landets samtliga 290 kommuner. Ulla-Britt Norgren, ordf. Företagarna i Lindesberg, tycker dock att rankingen är mycket missvisande.
Årets Företagarkommun utses av Företagarna och affärs- och kreditupplysningsföretaget UC. Det är endast aktiebolagen i kommunerna som granskas och utifrån en rad olika kriterier, som t ex omsättning och kreditvärdighet, jämförs sedan utvecklingen mot föregående år kommunerna emellan.
Lindesbergs totalt 473 aktiebolag placerar kommunen på plats 252 av landets samtliga kommuner. På länsnivå ligger Linde näst sist. Endast Hällefors visade ett sämre resultat och placerade sig på 288:e plats.
Ulla-Britt Norgren, som är ordförande för Företagarna i Lindesberg, tycker inte att rankingen återspeglar en rättvis bild av hur företagandet ser ut i Lindesberg. Men samtidigt anser hon att man bör ta åt sig av ”kritiken”.
-Vi får inte glömma att traditionen är djupt rotad i Lindesberg och vi är i grund och botten en bruksbyggd. Naturligtvis skulle det vara kul om den traditionen kunde brytas genom att få fler tillverkningsindustrier att etablera sig. Det skulle vara ett rejält lyft och det är sådant som påverkar sådana här undersökningar väldigt mycket, kommenterar Ulla-Britt.
Hela rankingen finns att läsa på www.foretagarna.se
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.