När Ulla Peterssons man Lars föll och slog sig illa under en promenad tidigare i veckan, reagerade en grupp ungdomar blixtsnabbt på händelsen och hjälpte paret till akutmottagningen för omplåstring. Nu vill paret gärna komma i kontakt med de hjälpsamma ynglingarna för att ge dem ett riktigt tack.
Vid 19-tiden i onsdags kväll var makarna Ulla och Lars Petersson ute på sin kvällspromenad när olyckan plötsligt var framme. Vid Gröna bron snubblade 85-årige Lars och föll så illa att han behövde komma till sjukhus.
– Jag ringde efter ambulans, men fick veta att det inte fanns någon tillgänglig, berättar Ulla.
Mitt i tumultet kommer en grupp ungdomar springandes som alla sett händelsen från Lindeskolan. Tillsammans hjälps de åt att resa upp Lars på fötter och sätter sedan paret i varsin bil och skjutsar dem till akutmottagningen.
– Jag vet inte vad vi hade gjort utan deras hjälp, de var helt fantastiska! säger Ulla.
Väl på akutmottagningen fick Lars sy ett antal stygn i ansiktet, och fick sedan lämna sjukhuset efter omplåstring tillsammans med sin fru.
– Vi frågade om vi kunde få en taxi, men den skulle inte komma förrän vid halv två på natten, så då bestämde vi oss för att gå istället. På hemvägen gick vi vilse, och lyckades inte hitta rätt, vi har bara bott i Lindesberg sedan i början av sommaren, berättar Ulla och fortsätter:
– Då stannar en bil, med en ung man bakom ratten och erbjuder oss skjuts hem. Han var ursprungligen från Syrien och arbetade med ungdomar, men vi tog aldrig hans namn. Vi skulle så hemskt gärna vilja komma i kontakt både med de ungdomar som hjälpte oss till sjukhuset och mannen som körde hem oss, vi är så tacksamma! säger Ulla något rörd.
Var du med och hjälpte paret, eller vet du vilka det var?
Kontakta info@lindenytt.com så förmedlar vi kontakten vidare.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.