När Ulla Peterssons man Lars föll och slog sig illa under en promenad tidigare i veckan, reagerade en grupp ungdomar blixtsnabbt på händelsen och hjälpte paret till akutmottagningen för omplåstring. Nu vill paret gärna komma i kontakt med de hjälpsamma ynglingarna för att ge dem ett riktigt tack.
Vid 19-tiden i onsdags kväll var makarna Ulla och Lars Petersson ute på sin kvällspromenad när olyckan plötsligt var framme. Vid Gröna bron snubblade 85-årige Lars och föll så illa att han behövde komma till sjukhus.
– Jag ringde efter ambulans, men fick veta att det inte fanns någon tillgänglig, berättar Ulla.
Mitt i tumultet kommer en grupp ungdomar springandes som alla sett händelsen från Lindeskolan. Tillsammans hjälps de åt att resa upp Lars på fötter och sätter sedan paret i varsin bil och skjutsar dem till akutmottagningen.
– Jag vet inte vad vi hade gjort utan deras hjälp, de var helt fantastiska! säger Ulla.
Väl på akutmottagningen fick Lars sy ett antal stygn i ansiktet, och fick sedan lämna sjukhuset efter omplåstring tillsammans med sin fru.
– Vi frågade om vi kunde få en taxi, men den skulle inte komma förrän vid halv två på natten, så då bestämde vi oss för att gå istället. På hemvägen gick vi vilse, och lyckades inte hitta rätt, vi har bara bott i Lindesberg sedan i början av sommaren, berättar Ulla och fortsätter:
– Då stannar en bil, med en ung man bakom ratten och erbjuder oss skjuts hem. Han var ursprungligen från Syrien och arbetade med ungdomar, men vi tog aldrig hans namn. Vi skulle så hemskt gärna vilja komma i kontakt både med de ungdomar som hjälpte oss till sjukhuset och mannen som körde hem oss, vi är så tacksamma! säger Ulla något rörd.
Var du med och hjälpte paret, eller vet du vilka det var?
Kontakta info@lindenytt.com så förmedlar vi kontakten vidare.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.