Den som inte har ”uppdaterat” sin TV/digitalmottagare innan 15 september kommer inte längre ha tillgång till SVT1. Detta beror på att kanalen nu regionaliseras på samma vis som SVT2 varit en ”lokal kanal” med inslag från regionen.
I förra veckan blev det känt att SVT1, med mycket kort varsel, blir regionaliserad med start 25 augusti. Fram till den 15 september sänds kanalen precis som vanligt, men om man inte har uppdaterat sin TV/digitalmottagare innan slutdatum, då blir det svart i rutan. Detta är något som berör alla, vilket innebär hektiska dagar för bland annat TV-installatörerna.
-Vi lär ju helt enkelt åka ut och göra en ny kanalsökning på alla centraler i flerfamiljshusen samt hemma hos enskilda personer som inte kan lösa det här själva. Eftersom det här kom så plötsligt och med kort varsel så kommer vi naturligtvis få jobba långt in på kvällarna för att hinna med allt. Men det ska gå, säger Mattias Eriksson på Terab i Lindesberg med gott mod.
Redan i slutet av förra veckan började telefonen att ringa till radio- och tv-installatörerna, då de större hyresvärdarna i regionen fick besked om SVTs planer.
-Idag (måndag) har vi en ständigt växande kölista som just nu visar 120 arbeten för vår del. Och det lär bli betydligt fler, säger Mattias.
Tomas Eriksson, som just ska fara iväg på det första ”uppdateringsuppdraget”, gissar att det slutligen rör sig om flera hundra kunder på listan.
-Många fixar det här på egen hand, men sedan finns en grupp människor som helt enkelt inte klarar av det och därför tror jag vi får uppemot 500 kunder att serva innan det är över.
Mattias jämför detta med omläggningen från de analoga till digitala sändningar för ett par år sedan.
-Då var det visserligen mycket mer omfattande eftersom det var installation av helt ny hårdvara, nu räcker det med att uppdatera. Dock, jag minns att samtalen avlöste varandra, man satt i telefon i streck för att besvara alla frågor och funderingar, skrattar Mattias.
Så omfattande blir det alltså inte denna gång. Nu räcker det med att göra en kanalsökning på sin mottagare, sedan är man redo för den regionaliserade sändningen från SVT.
Fotnot: Mellan 25/8 – 15/9 ”dubbelbelyser” man SVT1, vilket betyder att kanalen fungerar utan att man gjort en automatisk kanalsökning. Efter 15 september blir det dock svart i rutan om man ej har gjort en kanalsökning. Utöver den regionala sändningen, så tas kanalplatsen SVT Extra bort och SVT 24 blir en nationell tjänst.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn