Studiefrämjandet och kommunens utvecklingsenhet, vill reda ut begreppen en gång för alla. Vad är det egentligen som saknas i Lindesberg när det kommer till aktiviteter, nöjen och kultur för ungdomarna? Christer Pilblad, en av initiativtagarna, uppmanar nu traktens yngre medborgare att göra slag i saken.-Nu har man världens chans att vara med och påverka och att forma framtiden för ungdomarna i Lindesbergs kommun, konstaterar han.
För att få svar på den eviga frågan om vad som saknas i stan, finns det bara ett vettigt sätt för att räta ut frågetecknen. Och det är naturligtvis genom att fråga ungdomarna själva. Studiefrämjandet och Utvecklingsenheten har därför tagit fram en mycket kort och koncis enkät för ungdomarna att svara på.
-Syftet är att vi genom denna enkät skall få svar på det här en gång för alla. Genom enkätsvaren kan vi dessutom gå vidare med en handlingsplan för att sedan söka finansiellt stöd att genomföra saker och ting också, säger Christer Pilblad.
Det är i första hand EU-pengar man talar om.
-Där har vi goda chanser att lösa den ekonomiska biten eftersom det finns betydligt mer pengar i potten än vad som verkligen söks för olika ändamål, poängterar han.
Studiefrämjandet ser ett större djup i undersökningen, som faktiskt berör hela kommunen: Utflyttningen.
-Man flyttar inte bara för flyttandets skull, man flyttar av andra orsaker. Naturligtvis har vi större chanser att hålla kvar ungdomarna på orten om de har något att göra på fritiden, saker som ger dem något, säger Pilblad.
Ett par sådana saker är exempelvis konserter med större artister och större möjligheter att utöva hobbys.
-Skateboardmodet är tillbaka men dessa ungdomar har inte några större möjligheter att hålla på med sin grej. Vi måste helt enkelt fånga upp alla lösa trådar nu och jag hoppas på att så många som möjligt tar tillfället i akt och deltar i enkäten, avslutar Pilblad.
Fotnot: Enkäten vänder sig till personer upp till 25 år och finns att hämta upp på Studiefrämjandets kontor i Lindesberg samt på Hillstreet (Musikhuset). Sista datum är 13 okt.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.