Studiefrämjandet och kommunens utvecklingsenhet, vill reda ut begreppen en gång för alla. Vad är det egentligen som saknas i Lindesberg när det kommer till aktiviteter, nöjen och kultur för ungdomarna? Christer Pilblad, en av initiativtagarna, uppmanar nu traktens yngre medborgare att göra slag i saken.-Nu har man världens chans att vara med och påverka och att forma framtiden för ungdomarna i Lindesbergs kommun, konstaterar han.
För att få svar på den eviga frågan om vad som saknas i stan, finns det bara ett vettigt sätt för att räta ut frågetecknen. Och det är naturligtvis genom att fråga ungdomarna själva. Studiefrämjandet och Utvecklingsenheten har därför tagit fram en mycket kort och koncis enkät för ungdomarna att svara på.
-Syftet är att vi genom denna enkät skall få svar på det här en gång för alla. Genom enkätsvaren kan vi dessutom gå vidare med en handlingsplan för att sedan söka finansiellt stöd att genomföra saker och ting också, säger Christer Pilblad.
Det är i första hand EU-pengar man talar om.
-Där har vi goda chanser att lösa den ekonomiska biten eftersom det finns betydligt mer pengar i potten än vad som verkligen söks för olika ändamål, poängterar han.
Studiefrämjandet ser ett större djup i undersökningen, som faktiskt berör hela kommunen: Utflyttningen.
-Man flyttar inte bara för flyttandets skull, man flyttar av andra orsaker. Naturligtvis har vi större chanser att hålla kvar ungdomarna på orten om de har något att göra på fritiden, saker som ger dem något, säger Pilblad.
Ett par sådana saker är exempelvis konserter med större artister och större möjligheter att utöva hobbys.
-Skateboardmodet är tillbaka men dessa ungdomar har inte några större möjligheter att hålla på med sin grej. Vi måste helt enkelt fånga upp alla lösa trådar nu och jag hoppas på att så många som möjligt tar tillfället i akt och deltar i enkäten, avslutar Pilblad.
Fotnot: Enkäten vänder sig till personer upp till 25 år och finns att hämta upp på Studiefrämjandets kontor i Lindesberg samt på Hillstreet (Musikhuset). Sista datum är 13 okt.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.