Studiefrämjandet och kommunens utvecklingsenhet, vill reda ut begreppen en gång för alla. Vad är det egentligen som saknas i Lindesberg när det kommer till aktiviteter, nöjen och kultur för ungdomarna? Christer Pilblad, en av initiativtagarna, uppmanar nu traktens yngre medborgare att göra slag i saken.-Nu har man världens chans att vara med och påverka och att forma framtiden för ungdomarna i Lindesbergs kommun, konstaterar han.
För att få svar på den eviga frågan om vad som saknas i stan, finns det bara ett vettigt sätt för att räta ut frågetecknen. Och det är naturligtvis genom att fråga ungdomarna själva. Studiefrämjandet och Utvecklingsenheten har därför tagit fram en mycket kort och koncis enkät för ungdomarna att svara på.
-Syftet är att vi genom denna enkät skall få svar på det här en gång för alla. Genom enkätsvaren kan vi dessutom gå vidare med en handlingsplan för att sedan söka finansiellt stöd att genomföra saker och ting också, säger Christer Pilblad.
Det är i första hand EU-pengar man talar om.
-Där har vi goda chanser att lösa den ekonomiska biten eftersom det finns betydligt mer pengar i potten än vad som verkligen söks för olika ändamål, poängterar han.
Studiefrämjandet ser ett större djup i undersökningen, som faktiskt berör hela kommunen: Utflyttningen.
-Man flyttar inte bara för flyttandets skull, man flyttar av andra orsaker. Naturligtvis har vi större chanser att hålla kvar ungdomarna på orten om de har något att göra på fritiden, saker som ger dem något, säger Pilblad.
Ett par sådana saker är exempelvis konserter med större artister och större möjligheter att utöva hobbys.
-Skateboardmodet är tillbaka men dessa ungdomar har inte några större möjligheter att hålla på med sin grej. Vi måste helt enkelt fånga upp alla lösa trådar nu och jag hoppas på att så många som möjligt tar tillfället i akt och deltar i enkäten, avslutar Pilblad.
Fotnot: Enkäten vänder sig till personer upp till 25 år och finns att hämta upp på Studiefrämjandets kontor i Lindesberg samt på Hillstreet (Musikhuset). Sista datum är 13 okt.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.