Studiefrämjandet och kommunens utvecklingsenhet, vill reda ut begreppen en gång för alla. Vad är det egentligen som saknas i Lindesberg när det kommer till aktiviteter, nöjen och kultur för ungdomarna? Christer Pilblad, en av initiativtagarna, uppmanar nu traktens yngre medborgare att göra slag i saken.-Nu har man världens chans att vara med och påverka och att forma framtiden för ungdomarna i Lindesbergs kommun, konstaterar han.
För att få svar på den eviga frågan om vad som saknas i stan, finns det bara ett vettigt sätt för att räta ut frågetecknen. Och det är naturligtvis genom att fråga ungdomarna själva. Studiefrämjandet och Utvecklingsenheten har därför tagit fram en mycket kort och koncis enkät för ungdomarna att svara på.
-Syftet är att vi genom denna enkät skall få svar på det här en gång för alla. Genom enkätsvaren kan vi dessutom gå vidare med en handlingsplan för att sedan söka finansiellt stöd att genomföra saker och ting också, säger Christer Pilblad.
Det är i första hand EU-pengar man talar om.
-Där har vi goda chanser att lösa den ekonomiska biten eftersom det finns betydligt mer pengar i potten än vad som verkligen söks för olika ändamål, poängterar han.
Studiefrämjandet ser ett större djup i undersökningen, som faktiskt berör hela kommunen: Utflyttningen.
-Man flyttar inte bara för flyttandets skull, man flyttar av andra orsaker. Naturligtvis har vi större chanser att hålla kvar ungdomarna på orten om de har något att göra på fritiden, saker som ger dem något, säger Pilblad.
Ett par sådana saker är exempelvis konserter med större artister och större möjligheter att utöva hobbys.
-Skateboardmodet är tillbaka men dessa ungdomar har inte några större möjligheter att hålla på med sin grej. Vi måste helt enkelt fånga upp alla lösa trådar nu och jag hoppas på att så många som möjligt tar tillfället i akt och deltar i enkäten, avslutar Pilblad.
Fotnot: Enkäten vänder sig till personer upp till 25 år och finns att hämta upp på Studiefrämjandets kontor i Lindesberg samt på Hillstreet (Musikhuset). Sista datum är 13 okt.
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.